Închide meniul

Denis Alibec, titular în primul meci de la revenirea la FCSB. Surprizele din primul 11 al campioanei pentru meciul cu CFR Cluj

Publicat: 5 iulie 2025, 19:15

Comentarii
Denis Alibec, titular în primul meci de la revenirea la FCSB. Surprizele din primul 11 al campioanei pentru meciul cu CFR Cluj

Denis Alibec, înainte de FCSB - CFR Cluj/ Instagram FCSB

Denis Alibec este titular în primul meci de la revenirea la FCSB. Atacantul a fost inclus în primul 11 al campioanei pentru duelul cu CFR Cluj, din Supercupa României. Partida se va disputa de la ora 20:00, în Ghencea, şi va fi în format live text, pe AS.ro.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Daniel Bîrligea nu face parte din lotul FCSB-ului pentru meciul cu CFR Cluj, din cauza unei accidentări. El a fost astfel înlocuit în primul 11 de Denis Alibec.

Denis Alibec, titular în primul meci de la revenirea la FCSB

Ionuţ Cercel este jucătorul care îndeplineşte regula U21 la FCSB, în duelul cu CFR Cluj. Tânărul fundaş şi-a revenit la timp, după ce s-a accidentat în ultimul amical al verii, cu Utrecht.

Vlad Chiricheş lipseşte din lotul FCSB-ului din cauza unei accidentări. La mijloc au fost titularizaţi Darius Olaru, Adrian Şut şi Juri Cisotti, în timp ce în linia de atac, alături de Denis Alibec, vor evolua David Miculescu şi Florin Tănase.

Este de menţionat, totodată, faptul că Darius Olaru bifează primul meci ca titular după accidentarea suferită în cantonamentul de iarnă. Căpitanul campioanei a mai evoluat pe finalul duelului cu Universitatea Craiova, de la finalul play-off-ului trecut.

Reclamă
Reclamă

Dennis Politic şi Daniel Graovac, ceilalţi doi jucători transferaţi de FCSB în această vară, sunt rezerve la meciul cu CFR Cluj din Ghencea.

La CFR Cluj, jucătorii transferaţi în această vară nu au fost incluşi în primul 11 de Dan Petrescu. “Bursucul” nu se va putea baza nici pe Louis Munteanu, golgheterul din sezonul trecut al clujenilor, el nefiind refăcut complet după ce a participat cu România U21 la EURO.

Echipele de start:

Reclamă

FCSB: Târnovanu – Cercel, M. Popescu, Ngezana, Radunovic – Olaru, Șut, Cisotti- Fl. Tănase, Alibec, Miculescu
Rezerve: Zima, Crețu, Alhassan, Vlăsceanu, Lixandru, Toma, Ștefănescu, Politic, Graovac, Perianu, A. Stoian
Absenți: Bîrligea, Dawa, Oct. Popescu (accidentați)
Antrenor: Elias Charalambous

CFR Cluj: Hindrich – Abeid, Bolgado, Sinyan, Camora – Emerllahu, Djokovic, Ad. Păun – Șfait, Postolachi, Kamara
Rezerve: Gal, Muhar, Ciubăncan, M. Ilie, Fică, Deac, Gjorgjievski, Kun-Gyorgy, Nkololo, Bosec, Dumbrăveanu, Pînzariu
Absenți: Nkololo, Rocha (accidentați), Korenica (suspendat), Munteanu (nerefăcut)
Antrenor: Dan Petrescu

Dan Petrescu a lăudat transferurile FCSB-ului înainte de Supercupa României

Dan Petrescu a lăudat transferurile făcute în acest mercato de FCSB, înaintea duelului echipei sale cu campioana din Supercupa României.

“(n.r: Multe transferuri bune, atacaţi serios obiectivul de a atinge grupa principală în Europa League) De transferuri aş vrea să vorbesc doar de Muhar, care e o certitudine pentru că a mai fost aici, a jucat la un nivel şi îl cunosc foarte bine. Pe ceilalţi jucători nu îi cunosc, decât din cantonament. Niciunul nu e o certitudine. Nu ştim ce va fi.

De exemplu, dacă FCSB l-a luat pe Alibec, a fost golgheterul României, joacă la naţională… Dennis Politic, a demonstrat sezonul trecut. La fel, Graovac îl cunosc foarte bine, e o pierdere mare pentru noi, pentru mine, mai ales, pentru că putea să joace pe mai multe posturi. Ceilalţi jucători pe care i-am luat sper să facă treabă, aşa cum au făcut sezonul trecut Korenica, Nkololo, Kamara, care au făcut un campionat extraordinar”, a spus Dan Petrescu la conferinţa de presă organizată înaintea Supercupei României.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Ar trebui schimbaţi antrenorii la FCSB?
Loading ... Loading ...
Citește și:
15:13
Moment inedit în Anglia! Penalty repetat după o fază identică cu cea care a aruncat în aer lumea fotbalului
15:05
LIVE SCOREDennis Man, rezervă neutilizată în PSV – Volendam 3-0. Interul lui Cristi Chivu joacă la 16:00
14:45
VIDEORomânia – Germania 5-8. Tricolorii au pierdut primul meci de la Cupa Mondială Echipe Mixte 2025, în AntenaPLAY
14:19
Concurenţă uriaşă pentru Gigi Becali! A fost anunţată oferta de 2.5 milioane de euro
14:10
FCSB i-a decis soarta lui Siyabonga Ngezana pentru meciul cu Farul. Ce se întâmplă cu fundașul
13:46
Lovitură după lovitură pentru Dinamo. Doi jucători s-au “rupt”, unul stă pe bară 4 luni
1 FotoAfacerea în care a pierdut 25 de milioane de euro românul celebru care are avion privat, dar merge cu metroul 2 VIDEOOscar Piastri, pole-position în Marele Premiu din Qatar. Cursa e duminică de la 18:00 (Antena 3 CNN și AntenaPLAY) 3 “Asta mi-a spus” Decizia lui Nicolae Stanciu în privinţa viitorului său! 4 Marea companie din România care i-a adus lui Cristi Borcea “300 de milioane de euro”. Afaceristul a recunoscut 5 Salariul incredibil pe care românul Cristi Chivu îl are la Inter. Ce bani au Mircea Lucescu şi Cosmin Olăroiu 6 Genoa, o nouă victorie în Serie A. Ce a făcut Nicolae Stanciu
Citește și