Închide meniul

Dinamoviştii sunt în culmea fericirii după ce au ajuns pe primul loc în Liga 1: “Este senzaţional!”

Publicat: 7 decembrie 2024, 19:23

Comentarii
Dinamoviştii sunt în culmea fericirii după ce au ajuns pe primul loc în Liga 1: Este senzaţional!

Dinamoviştii sunt în culmea fericirii după ce au ajuns pe primul loc în Liga 1 / Profimedia

Dinamo este noul lider al Ligii 1, iar dinamoviştii sunt în culmea fericirii. Dinamo a câştigat cu 1-0 la Buzău şi a ajuns pe primul loc în clasament. Căpitanul Răzvan Patriche a spus că este senzaţional că Dinamo a ajuns pe primul loc.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Şi ceilalţi jucători de la Dinamo sunt în culmea fericirii după ce echipa lui Kopic că este noul lider al Ligii 1.

Dinamoviştii sunt în culmea fericirii după ce au ajuns pe primul loc în Liga 1

“O victorie enormă, o victorie muncită. Am muncit cu toţii mult, pe un teren dificil şi în 10 oameni. Descătuşarea de la final a fost senzaţională. Am aduc 3 puncte cu mult sacrificiu şi determinare. Astăzi am arătat că ştim să suferim când e nevoie şi ne-am îndeplinit şi obiectivul şi asta este important. Asta e, rămâneam în 9 oameni, eram la fel de uniţi, la fel şi cu Craiova. Se vede munca noastră şi ne bucurăm că suntem pe locul pe care suntem. Sună senzaţional, ne bucurăm că putem să facem bucuria suporterilor noştri. Chiar dacă va fi doar pentru o seară, ne bucurăm că le putem face bucuria asta. Multă muncă şi suferinţă”,  a spus căpitanul Răzvan Patriche la digisport.ro, după Buzău – Dinamo 0-1.

Şi Cătălin Cîrjan a avut un discurs euforic după ce Dinamo a ajuns pe primul loc.

“Am arătat că suntem o echipă puternică, am arătat că suntem o familie. În seara asta este o victorie foarte mare pentru noi, am arătat că dăm totul pentru Dinamo. La Dinamo nu se vorbește doar despre un jucător. Toată echipa este importantă, nu contează cine înscrie, contează să fim acolo sus, în campionat. O luăm meci cu meci, suntem bucuroși că suntem acolo. Avem un meci acasă și apoi un derby cu Rapid”, a spus şi Cătălin Cîrjan.

Reclamă
Reclamă

“Terenul nu a fost cel mai bun, ştiam că ne aşteaptă un meci greu. Suntem fericiţi că mergem acasă cu cele 3 puncte. A fost un test important pentru noi din punct de vedere mental. Ne-am propus anumite lucruri, unele ne-au reuşit. Sună foarte bine Dinamo pe primul loc. Mia e mult până l final. Sperăm ca şi la finalul sezonului să fim fericiţi. Pentru noi nu este o surpriză faptul că suntem aici. Ştim că avem o echipă cu calitate, cu valoare. Şi puternică din punct vedere mental. Nu am realizat nimic până acum, dar am arătat că putem. Nu mă gândesc la viitorul mecu, mă contrez să mă antrenez. Ce se va întâmpla în viitor, vom vedea“, a spus Gnahore la digisport.ro, după Buzău – Dinamo 0-1.

Buzoienii au fost periculoşi în prima parte a partidei, ajungând la poarta oaspeţilor în minutele 10 şi 12, iar soarta părea să-i surâdă Gloriei după ce Maxime Sivis a primit cartonaş roşu în minutul 26, lăsându-i pe dinamovişti în zece. Ion Gheorghe a trimis în bară, în minutul 43, însă cei care au deschis scorul au fost oaspeţii. Selmani a profitat de o respingere nereuşită a portarului Lazar şi Dinamo conducea cu 1-0. Ricardo Matos (Gloria) a şutat la poarta lui Roşca, periculos, în minutul 59, iar după patru minute arbitrul Sebastian Colţescu i-a arătat cartonaşul roşu unui alt dinamovist, Cristian Costin, însă după verificarea VAR Colţescu a schimbat decizia şi i-a dat galben lui Costin. Partida s-a încheiat cu victoria lui Dinamo, 1-0, care este lider în Superligă după pauză de nouă ani, având 32 de puncte. Gloria Buzău este pe ultimul loc, al 16-lea, cu 16 puncte.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă

Este George Puşcaş soluţia cea mai bună pentru atacul lui Dinamo?
Loading ... Loading ...
Citește și:
13:36
Ionuţ Chirilă şi-a găsit echipă. Va antrena în România: “Eu aşa ştiu”
13:29
Max Verstappen, anunţ despre viitorul său în F1: “Sunt aproape de final”. Dezăluirea olandezului: “Poate sună dramatic”
13:09
George Puşcaş vrea din nou la naţionala României: “Nu o să renunţ niciodată”
12:37
Zeljko Kopic s-a amuzat pe seama declaraţiilor lui Gigi Becali şi Mihai Stoica: “E foarte interesant”
12:28
Cât de gravă este accidentarea lui Florin Tănase? Anunţul lui Meme Stoica
12:16
Un suporter al lui Napoli, înjunghiat de soţie în timpul unui meci! Neînţelegerea incredibilă care a dus la asta
1 “E idiot?” Gigi Becali a răbufnit după FCSB – Metaloglobus 4-1: “E război” 2 Gigi Becali a dat verdictul după debutul lui Ofri Arad! Ce jucător a fost remarcat de patronul FCSB 3 Darius Olaru a plecat cu duba de la stadion, nu cu autocarul echipei! Care este motivul 4 Fost campion al României, replică sexistă la Iuliana Demetrescu: “Înapoi în bucătărie” 5 Meme Stoica, atac la dinamovişti: “O să se predea ca să nu intrăm noi în play-off?” Ce mesaj are pentru Kopic 6 Dinamo mai pierde un jucător important în vară, în afară de Kennedy Boateng!
Citește și