Închide meniul

Doliu în fotbalul românesc! A murit Victor “Fonfo” Niculescu, o legendă a Universităţii Craiova

Bogdan Stănescu Publicat: 22 august 2024, 20:56

Comentarii
Doliu în fotbalul românesc! A murit Victor Fonfo Niculescu, o legendă a Universităţii Craiova

Victor "Fonfo" Niculescu / Facebook Universitatea Craiova

Doliu în fotbalul românesc! A murit Victor “Fonfo” Niculescu, legendă a Universităţii Craiova. Victor Niculescu avea de mai mult timp probleme de sănătate. El a încetat din viaţă la vârsta de 75 de ani.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Victor “Fonfo” Niculescu a făcut parte din echipa Universităţii Craiova care a câştigat campionatul în sezonul 1973-1974.

Doliu în fotbalul românesc! A murit Victor “Fonfo” Niculescu, o legendă a Universităţii Craiova

Veste tristă: astăzi ne-a părăsit Victor „Fonfo” Niculescu, fostul fundaș al Universității Craiova.

Vei rămâne Campion al Unei Mari Iubiri!

Dumnezeu să-l odihnească în pace!”, a transmis Universitatea Craiova, pe Facebook.

Reclamă
Reclamă

Anterior, se aflase despre Victor “Fonfo” Niculescu faptul că se afla în stare critică. Victor Niculescu a evoluat ca fundaş dreapta pentru Universitatea Craiova. De-a lungul carierei, el a mai evoluat pentru Jiul Petroşani şi Corvinul Hunedoara.

Victor Niculescu a fost coleg cu legendarii Ion Oblemenco, Ilie Balaci şi Costică Ştefănescu în echipa Universităţii Craiova din sezonul 1973-1974, prima echipă a Craiovei care a reuşit să cucerească titlul în România.

Reclamă

Victor Niculescu a devenit cetăţean de onoare al oraşului Craiova anul trecut.

Componența lotului Universității Craiova în sezonul 1973-1974, atunci când oltenii au obţinut primul titlu din istoria clubului:

Portari: Florin Oprea (23), Paul Manta (12 meciuri); jucători de câmp: Petre Deselnicu (33 de meciuri, 2 goluri), Lucian Strâmbeanu (33), Alexandru Boc (32, 1), Ion Bălan (32, 19 – golgheterul echipei), Teo Ţarălungă (31, 11), Ion Oblemenco (29, 14 – căpitanul echipei), Ion Niţă (29, 2), Victor Niculescu (28), Ilie Balaci (27, 3), Dragu Bădin (25), Dumitru Marcu (25, 7), Cornel Berneanu (23), Costică Ştefănescu (20), Ion Velea (14, 1), Nicolae Ivan (9, 2), Ion Stăncescu (3), Ioan Kiss (2), Mircea Chivu (1), Ion Constantinescu (1), Nicolae Negrilă (1), Constantin Pană (1). Antrenori: Constantin Cernăianu, Constantin Oțet. Doctor: Vasile Frânculescu.

De astăzi, fundaşul dreapta al echipei care a adus primul titlu Universităţii Craiova, Victor „Fonfo” Niculescu, se alătură în Ceruri celorlalţi “campioni ai unei mari iubiri” care au părăsit deja această lume. Şi s-au adunat atât de mulţi, încât sunt mai uşor de enumerat cei care au rămas printre noi. La 75 de ani, „Fonfo” Niculescu a încetat din viaţă astăzi, după ce, în ultima perioadă, fusese internat la ATI, acuzând probleme grave de sănătate.

Fundaş dreapta de meserie, Victor Niculescu a fost component al Campioanei Unei Mari Iubiri, aşa cum a fost alintată generaţia lui Nelu Oblemenco care pierdea dramatic campionatul în 1973, în favoarea lui Dinamo, pentru ca în sezonul următor, să aducă primul titlu în vitrina Universităţii Craiova. Din 1968 şi până în 1975, Victor Niculescu a jucat în 195 de meciuri pentru Universitatea Craiova, cu care a câştigat titlul de campion, în 1974. A ratat Cupa României în sezonul următor, în finala pierdută după prelungiri în faţa Rapidului. A mai jucat la Jiul Petroşani şi Corvinul Hunedoara. Victor Niculescu a fost şi campion mondial universitar cu echipa României în 1974, pe Coasta de Azur”, relatează cvlpress.ro despre decesul lui Victor “Fonfo” Niculescu.

 

Înapoi la Homepage
Reclamă

Cina va câştiga titlul mondial în Formula 1?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
0:18
Benfica – Sporting 1-1. Remiză în „Clasicul” Portugaliei. Echipa lui Jose Mourinho rămâne neînvinsă „acasă”
23:52 5 dec.
Președintele Federației din Turcia a “uitat” de barajul cu România. Declarație arogantă după tragerea la sorți
23:46 5 dec.
“FIFA a aranjat tragerea pentru noi”. Reacţie categorică a americanilor după ce şi-au aflat grupa de la World Cup 2026
23:38 5 dec.
Bilanțul României contra posibilelor adversare de la World Cup 2026: un meci istoric și un discurs memorabil
23:23 5 dec.
Florin Purece, tiradă la adresa colegilor, după 0-3 la Oțelul: „Mă simt umilit. Fac un apel public”
23:00 5 dec.
FIFA anunţă sâmbătă (19:00, AntenaPLAY) programul complet şi stadioanele unde se vor juca meciurile de la World Cup 2026
1 EXCLUSIVMircea Rednic, revenire senzaţională în Liga 1! Are contractul pe masă 2 Lando Norris, cel mai rapid și în a doua sesiune de antrenamente de la Abu Dhabi! Programul complet al weekendului decisiv 3 VIDEOTragerea la sorţi a grupelor World Cup 2026 | România a aflat cu cine poate juca. Cum arată toate grupele 4 VideoLando Norris l-a evitat în ultima secundă pe Verstappen: “Ce face omul ăsta? Era să ne lovim” 5 S-a decis cine arbitrează confruntarea FCSB – Dinamo 6 Victor Piţurcă, atac devastator: “Zero barat! Nu a realizat nimic cu Steaua!” Cine este conducătorul pus la punct
Citește și