Închide meniul

“A existat interes” Victor Angelescu a dezvăluit suma pentru care Claudiu Petrila poate pleca de la Rapid. Giuleștenii vor să dea lovitura

Alex Ioniță Publicat: 12 noiembrie 2024, 19:07

Comentarii
A existat interes Victor Angelescu a dezvăluit suma pentru care Claudiu Petrila poate pleca de la Rapid. Giuleștenii vor să dea lovitura

Claudiu Petrila, în timpul unui meci dintre CFR Cluj și Rapid / Profimedia.

Claudiu Petrila a devenit unul dintre cei mai importanți de la Rapid, iar acum, Victor Angelescu a spus suma pentru care jucătorul poate pleca din Giulești. Șefii clubului vor să facă un profit important de pe urma jucătorului adus de la CFR Cluj.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Petrila a ajuns la Rapid în vara anului 2023, inițial sub formă de împrumut. Giuleștenii l-au achiziționat definitiv în iarna acestui an, în schimbul sumei de 750.000 de euro.

Victor Angelescu a spus că Rapid îl vinde pe Claudiu Petrila doar în schimbul unei sume de 5-6 milioane de euro

Acționarul minoritar de la Rapid, Victor Angelescu, a explicat că echipa nu are nicio intenție de a-l vinde pe Claudiu Petrila, în perioada de mercato din iarnă.

Totuși, oficialul din Giulești a spus că acesta ar putea fi cedat în schimbul uni sume “indecente”, între 5 și 6 milioane de euro.

Totodată, Angelescu a dezvăluit că Rapid a mai avut oferte pentru Claudiu Petrila și în perioada de mercato din vară, însă a ținut să precizeze faptul că echipa nu se putea despărți și de acesta, având în vedere plecările lui Rrahmani și Krasniqi, la Sparta Praga.

Reclamă
Reclamă

“A existat interes pentru el în vară, dar nu am vrut să renunțăm la el. Nici nu am intrat în negocieri pentru că i-am vândut pe Rrahmani și Krasniqi în vară.

Nu îl vindem nici în iarnă. Numai dacă e o sumă indecentă, așa cum a mai fost la Rrahmani, la Rareș Ilie. O sumă de 5-6 milioane. Atunci poate ne-am gândi, pentru că e o sumă foarte mare pentru campionatul României, dar, în rest, în niciun caz, nu se pune problema să plece în iarnă”, a spus Victor Angelescu, la digisport.ro.

Până în momentul de față, Claudiu Petrila a adunat 44 de meciuri în tricoul echipei de sub Podul Grant. Jucătorul transferat de la CFR Cluj a marcat 9 goluri și a oferit 12 pase decisive, în cadrul acestor dueluri.

Reclamă

În momentul de față, Claudiu Petrila este cotat la suma de 2 milioane de euro, potrivit site-ului de specialitate Transfermarkt. În cariera sa a mai jucat pentru LPS Bihorul, Hidișeul, CFR Cluj și Sepsi OSK.

Și Marius Șumudică a anunțat că Petrila “nu face obiectul unui transfer”

Marius Şumudică a fost întrebat despre viitorul lui Claudiu Petrila şi a transmis că nu se va opune în faţa plecării sale, dacă va exista o ofertă de nerefuzat. Antrenorul însă este convins că Dan Şucu nu se va gândi doar la partea financiară şi va lua în calcul faptul că mijlocaşul este „indispensabil” în cadrul echipei de sub Grant.

„Nu există nicio ofertă pentru niciun jucător, nu am fost anunţat, dacă va exista vreo ofertă, vă spun patronii clubului. Petrila e indispensabil pentru club, nu face obiectul unui transfer. Dacă va fi de nerefuzat, eu sunt antrenor, voi antrena ce am.

Nu pot eu să-i spun patronului să nu-l dea pe Petrila. Nu cred că domnul Şucu face lucrurile acestea ca să ţină Rapidul în viaţă şi să trăim din vânzarea de jucători, e benefică şi asta, dar noi nu suntem strâmtoraţi din punct de vedere financiar, suntem puternici”, a declarat Marius Şumudică, la o conferinţa de presă.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Va câştiga Max Verstappen titlul de campion mondial în 2025?
Loading ... Loading ...
Citește și:
13:09
An încheiat pentru Neymar! Cupa Mondială e tot mai departe pentru starul brazilian
12:42
Un jucător de naţională, înlocuitorul lui Lindon Emerllahu la CFR Cluj!
12:31
EXCLUSIVJaqueline Cristian pregăteşte o colaborare spectaculoasă: “Va ajunge în Top 20 în 2026”
12:00
Lotul FCSB-ului pentru duelul cu Steaua Roşie! 5 jucători nu au făcut deplasarea în Serbia
11:16
Dublul campion al României cu FCSB, previziune sumbră pentru roş-albaştri: “CFR are mai multe şanse la play-off”
10:51
Pierdere importantă pentru FCSB înaintea duelului cu Steaua Roşie Belgrad! Jucătorul s-a accidentat
1 Marea companie din România a fost scoasă la vânzare de Gigi Becali. “Vreau să vând o fabrică…” 2 Afacerea care i-a adus lui Mihai Rotaru averea de “300 de milioane de euro”. Patronul Universităţii Craiova e putred de bogat 3 Louis Munteanu, ca şi transferat de la CFR Cluj. Cu Rapid „a fost chiar antrenorul” să-l vadă jucând 4 Mihai Rotaru face un dublu transfer la Universitatea Craiova! Vinde pe 10 milioane de euro, aduce un fost atacant al României 5 Afacerea care l-a făcut bogat pe Ilie Dumitrescu: “Cu banii pe care i-am câștigat în carieră am făcut investiții bune” 6 FotoNunta anului în sportul din România. Se căsătoreşte cu o vedetă din showbiz mai mare cu 9 ani: “Neașteptată cererea”
Citește și