Închide meniul

FCSB va avea mari probleme la Botoşani, după reprogramarea LPF! Nicolae Dică, fără 8 titulari. Cum va arăta primul 11

Dan Roșu Publicat: 19 august 2022, 15:10

FCSB va avea mari probleme la Botoşani, după reprogramarea LPF! Nicolae Dică, fără 8 titulari. Cum va arăta primul 11

Nicolae Dică şi Mihai Stoica, pe banca FCSB / Hepta

FCSB va avea mari probleme la Botoşani, după reprogramarea LPF! Nicolae Dică nu se va putea baza pe opt titulari, care vor fi convocaţi la loturile naţionale. Fiind vorba de date oficiale UEFA, clubul e obligat să le dea drumul.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Liga Profesionistă a ajutat FCSB atunci când i-a amănat meciul de la Botoşani, ce urma să se joace cu 4 zile înaintea returului cu Viking. Dar LPF a reprogramat partida pe 25 septembrie, între meciurile echipei naţionale cu Finlanda şi Bosnia (23 şi 26 septembrie).

FCSB va avea mari probleme la Botoşani, după reprogramarea LPF

Dacă ţinem cont de ultimele convocări la echipele lor naţionale, nu mai puţin de opt jucători ar putea să lipsească de la duelul cu moldovenii. Ştefan Târnovanu, Darius Olaru şi Octavian Popescu vor ajunge sub comanda lui Edi Iordănescu.

Pe lângă aceştia, Joonas Tamm, Vadim Raţă şi Risto Radunovic pot ajunge la naţionalele Estoniei, Moldovei, respectiv Muntenegrului. David Miculescu şi Ianis Stoica vor fi şi ei cel mai probabil chemaţi de Emil Săndoi pentru amicalele cu Spania (23 septembrie) şi Olanda (27 septembrie).

Cum ar putea arăta FCSB (4-3-3): Vlad – Creţu, Haruţ, Dawa, Boboc – Edjouma, Dulca, Oaidă – Musi, Coman, Cordea

Reclamă
Reclamă

Decizie fără precedent a LPF. A reprogramat meciurile celor de la FCSB, Craiova şi CFR pe 24-25 septembrie

Liga Profesionistă a ales să amâne cele trei meciuri din această duminică (21 august), din etapa a 6-a a Ligii 1, ale reprezentantelor României în Conference League.

LPF a ales însă noua dată a partidelor Hermannstadt – CFR 1907 Cluj, Chindia, Târgoviște – Universitatea Craiova şi FC Botoșani – FCSB, 24-25 septembrie. Imediat după ce naţionala României joacă în Finlanda duelul din Nations League transmis în direct de Antena 1 şi Antena PLAY, de la ora 21:45.

Mai mult, pe 26 septembrie, tricolorii lui Edi Iordănescu vor juca din nou în Nations League, ultimul meci din grupă, cu Bosnia. Astfel, cele trei echipe tari ale Ligii 1, CFR, FCSB şi Craiova, vor rămâne fără jucătorii de naţională.

Reclamă

CFR va juca fără Camora, Burcă, Manea şi Petrila, iar de la olteni vor lipsi Bancu, Câmpanu şi Hanca.

Anunţul oficial făcut de Liga Profesionistă de Fotbal

„Liga Profesionistă de Fotbal sprijină, cu tot ce este posibil, parcursul celor trei echipe angrenate în lupta pentru calificarea în grupele UEFA Conference League.

În urma discuțiillor purtate cu reprezentanții cluburilor și ai partenerului media, LPF a decis amânarea unor partide din etapa a 6-a.

Astfel, meciurile FC Hermannstadt – CFR 1907 Cluj, AFC Chindia Târgoviște – Universitatea Craiova și FC Botoșani – FCSB, care urmau să se dispute duminică, 21 august, vor fi reprogramate la date și ore care va fi comunicate ulterior, cel mai probabil în intervalul 24-25 septembrie”, se arată pe lpf.ro.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va lua Cristi Chivu titlul cu Inter în sezonul 2025-2026?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
11:04

Alexandru Băluţă, aproape de a pleca de la FCSB! Echipa din străinătate care îl vrea pe jucătorul campioanei

10:51

EXCLUSIVDecizia luată de Mircea Lucescu după accidentarea lui Mihăilă! Cum va arăta primul 11 pentru Austria – România

10:45

Austria – România LIVE VIDEO (21:45, Antena 1 şi AntenaPLAY). Cum arată primul 11 după accidentarea lui Mihăilă

10:31

EXCLUSIVValentin Mihăilă s-a “rupt” şi ratează Austria – România

10:28

Bayern Munchen intră în cursa pentru Rafa Leao! Suma oferită celor de la AC Milan în schimbul jucătorului

10:01

Gigi Becali a recunoscut! Singurul patron din Liga 1 de care se teme

1 Louis Munteanu a părăsit cantonamentul României, chiar înaintea meciului cu Austria! Anunţul FRF 2 Florin Niţă, marea lovitură încercată de Dinamo pe piaţa transferurilor 3 OFICIAL | Karlo Muhar a fost prezentat de CFR Cluj. Mijlocaşul croat a revenit în Gruia 4 CFR Cluj dă o nouă lovitură! Un fundaş croat va semna cu formaţia din Gruia 5 Primul jucător pe care Cristi Chivu îl vrea la Inter! Românul vrea să aducă un fost elev de la Parma 6 Jannik Sinner – Carlos Alcaraz e finala Roland Garros 2025! Italianul a trecut de Djokovic în semifinale
Citește și