Închide meniul

Florinel Coman anunță supremația FCSB-ului: “Trebuie să câștigăm orice meci!” Declarații tari ale lui “Mbappe de România”

Alexandru Ivan Publicat: 2 iulie 2022, 23:33

Comentarii
Florinel Coman anunță supremația FCSB-ului: Trebuie să câștigăm orice meci! Declarații tari ale lui Mbappe de România

Florinel Coman, într-un antrenament pentru FCSB / Hepta

Florinel Coman anunță că FCSB va lupta să câștige fiecare meci în următorul sezon. “Mbappe de România” vrea să cucerească trofeul de campion la finalul sezonului.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Florinel Coman a marcat primul său gol după o pauză de un an în amicalul Zimbru – FCSB 1-6. Olaru ’10, Dawa ’61, Musi ’77, Mamut ’80 și Ianis Stoica ’83 au înscris golurile celelalte reușite ale roș-albaștrilor.

Florinel Coman anunță supremația FCSB-ului

“Un amical foarte bun pentru noi, un antrenament. Ne simțim foarte bine, ne-am pregătit extrem de bine în aceste săptămâni și ne bucurăm că ne iese și pe teren acest joc.

Am avut realizări în aceste două meciuri, sper să fiu în formă când începe campionatul. Este devreme să vorbim de titlu, dar trebuie să începem din prima etapă și să câștigăm orice meci. Sezonul trecut am pierdut campionatul cu echipe mici, așa că nu ne mai permitem lucrul acesta.

În Europa avem șanse foarte mari, cred că vom intra în grupe. Avem un program foarte bun și în campionat, cu U Cluj va fi un meci dificil, dar mai avem două săptămâni și trebuie să ne pregătim cum trebuie. Jucăm puțin și la spectacol, jucătorii noi s-au acomodat foarte bine. Sperăm să ne bucure și la meciuri oficiale“, a spus Florinel Coman, citat de sport.ro.

Reclamă
Reclamă

În precedentul amical, FCSB câștigase cu 6-0 împotriva lui FC Sfântu Gheorghe, o altă formație din Republica Moldova. Roș-albaștrii vor mai disputa alte două partide de verificare, cu CS Mioveni (6 iulie – acasă) și Oțelul Galați (9 iulie – deplasare).

FCSB va juca în prima etapă din Superliga împotriva Universității Cluj, pe 16 iulie. În preliminariile Conference League, roș-albaștrii se vor duela cu câștigătoarea duelului dintre Saburtalo Tbilisi (Georgia) și FK Partizani Tirana (Albania).

Florinel Coman, în centrul atenției la meciul Zimbru – FCSB 1-6

Coman a fost aclamat de spectatorii moldoveni veniți să vadă la lucru echipa lui Toni Petrea.

Reclamă

„Mbappe de România” a fost aclamat de fanii lui Zimbru. „Florinel, florinel!” s-a auzit puternic din tribunele arenei.

La pauză, micii suporteri prezenți la meciul amical din Moldova s-au înghesuit să-i ceară un autograf lui Coman, iar acesta s-a „conformat”.

Florinel Coman a înscris primul său gol după un an

Florinel Coman a spart „gheața” la FCSB, după o așteptare de un an. „Mbappe de România” a reluat în plasă, din câțiva metri, după o pasă oferită de Octavian Popescu.

Internaționalul român nu mai marcase pentru „roș-albaștri” din vara anului 2021. Ultimul gol înscris de Coman a fost în meciul cu Șahtior Karagandy, din manșa retur a turului 2 preliminar din Conference League.

În partida respectivă, din deplasare, Florinel Coman a punctat în minutul 76. El a marcat și la loviturile de departajare, pierdute de FCSB cu 3-5, după 2-2 la general.

Acela a fost singurul gol marcat de Coman în sezonul 2021/2022, în 21 de apariții. În Liga 1, ultimul gol înscris de atacantul de la FCSB a fost în poarta celor de la UTA Arad, în decembrie 2020.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Ce echipă va încheia anul pe primul loc în Liga 1?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
23:24 17 dec.
„Ne-am împotmolit”. Mihai Stoica, detalii despre transferul pregătit la FCSB. Negocierile au intrat în impas
22:44 17 dec.
Andrei Nicolescu, declarația care îi va dezamăgi pe fanii lui Dinamo: „Nu e planul nostru pentru anul ăsta”
22:22 17 dec.
PSG a câștigat dramatic Cupa Intercontinentală, după finala cu Flamengo. Șase lovituri de departajare ratate
22:13 17 dec.
Gică Craioveanu, mesaj savuros pentru Răzvan Marin înainte de AEK Atena – Universitatea Craiova: „Veniră oltenii”
22:06 17 dec.
Bayern Munchen, taxată de UEFA după incidentele de la meciul cu Sporting. Ce sancțiuni au primit bavarezii
21:52 17 dec.
Donald Trump, decizie uluitoare pentru Cupa Mondială! A interzis fanii din două țări
1 FotoCine este marea dragoste a lui Mircea Lucescu. Anunţul făcut de Neli Lucescu după 58 de ani de căsnicie 2 Doliu în lumea fotbalului din România! Leontin Chiorpec a murit în accident 3 Reacţia categorică a lui Gigi Becali după ce Istvan Kovacs a fost delegat la FCSB – Rapid: “La revedere” 4 Claudiu Keșeru a plecat de la FC Bihor. De ce şi-a dat demisia 5 Valeriu Iftime anunţă primul plecat de la FCSB. Fotbalistul abia a semnat: “Vorbim din ianuarie” 6 Unde se transferă Alexandru Dobre? Anunţul făcut de Victor Angelescu: “E greu de ţinut”
Citește și