Închide meniul

Gigi Becali a anunţat când pleacă Daniel Bîrligea de la FCSB: “Nu credeam că e atât de bun! Va plăti cineva”

Publicat: 9 decembrie 2024, 11:54

Comentarii
Gigi Becali a anunţat când pleacă Daniel Bîrligea de la FCSB: Nu credeam că e atât de bun! Va plăti cineva

Gigi Becali vrea să vină pe stadion la meciul cu Manchester United / Profimedia Images

Gigi Becali a anunţat când va pleca Daniel Bîrligea. Atacantul transferat în acest an de la CFR Cluj este golgheterul campionatului şi marchează pe bandă rulantă pentru campioană.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Daniel Bîrligea s-a adaptat perfect la FCSB. A marcat de 11 ori în toate competiţiile pentru echipa lui Charalambous şi are o clauză de reziliere de 15 milioane de euro.

Gigi Becali a vorbit despre plecarea lui Daniel Bîrligea de la FCSB

Gigi Becali a anunţat că în ritmul acesta, Daniel Bîrligea va pleca la vară. Becali îi va da drumul doar pentru 15 milioane de euro, atât cât este clauza de reziliere.

“Când l-am luat pe Bîrligea mi-a plăcut, dar nu ştiam că e atât de bun. Nu credeam că e atât de bun, adică niciodată nu ratează! Nu am ştiut că o să fie atât de bun! (Va fi greu de ţinut Bîrligea?) Nu ştiu. Ce să fie greu? Ce oferte? Să plătească clauza, fără 15 milioane de euro nu îl dau. Are clauză, să plătească clauza. El probabil în 6-7 luni, probabil în primăvară, după ce jucăm noi în cupele europene, după ce se asigură campionatul… că se va asigura mai repede campionatul anul ăsta… atunci probabil va pleca. Va plăti cineva clauza!“, a spus Gigi Becali.

Daniel Bîrligea, prima reacţie după ce a marcat în FCSB – FC Botoşani 2-1

Daniel Bîrligea a marcat în minutul 12 al meciului FCSB – FC Botoşani, reușind astfel să redevină golgheterul Ligii 1. Atacantul în vârstă de 24 de ani a înregistrat cea de a 10-a reușită în Liga 1. Campioana en-titre a României a urcat pe locul 1 în clasament, cu doar un punct în fața rivalei Dinamo.

Reclamă
Reclamă

Încerc cât de mult posibil să ajut echipa. (n.r. Îți propui titlul de golgheter?) Cu siguranță este important pentru un atacant acest trofeu personal. În primul rând, mă gândesc să fim pe primul loc în la finalul sezonului și să luăm titlul de campioană.

Ne-am motivat să ne luăm revanșa, pentru că la ei acasă a fost destul de greu (n.r. FC Botoșani – FCSB 1-0). În mintea noastră era doar să luăm cele 3 puncte.

Ne face mare plăcere să fim acolo sus, dar mai e mult până departe.

Reclamă

Când am văzut că alte echipe sunt pe prima treaptă (n.r. aluzie la Dinamo), ne-am motivat și mai mult. Este locul nostru! Locul 1 este al nostru!

O să merg acolo la Hoffenheim (n.r. pentru duelul din Europa League), să îi susțin pe colegi. Chiar dacă nu o să fiu pe teren, eu îi voi susține. Puteam să le dau o mână de ajutor, dar îi voi impulsiona să dea totul și să scoată un rezultat bun”, a declarat Daniel Bîrligea, pentru digisport.ro.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Pe ce loc va termina România în Grupa B4 a Nations League, din care mai fac parte Polonia, Bosnia şi Suedia?
Loading ... Loading ...
Citește și:
14:30
LIVE SCOREMetaloglobus – Oţelul 0-0. Gălăţenii luptă pentru play-off
14:29
Câţi bani a încasat Radu Petrescu după gafa scandaloasă şi dezastrul provocat în Petrolul – FC Argeș 2-1
14:22
Radu Petrescu, ameninţat cu moartea după ce a anulat incredibil un gol! Decizia radicală a arbitrului
14:04
Comunicatul dur emis de FC Argeş după gafa uimitoare comisă de Radu Petrescu în meciul cu Petrolul
13:37
Marius Lăcătuş şi-a anunţat oficial retragerea: “Am şi eu o vârstă, nu-mi mai arde”
13:34
NBA All-Star Game 2026 LIVE VIDEO (luni, 00:00, AntenaPLAY). Toate detaliile despre ediția 75 de la Los Angeles
1 Verdictul lui Cristi Balaj despre faza care a decis meciul Universitatea Craiova – FCSB 2-2 2 Alimentul la care Gigi Becali a renunțat definitiv: “Sunt ca la 20 de ani”. Şi Gică Hagi l-a tăiat de pe listă 3 Verdictul CCA după ce Radu Petrescu a anulat incredibil un gol valabil în Petrolul – FC Argeş! 4 Ce le-a putut spune Radu Petrescu pe teren argeşenilor după golul anulat uluitor în Petrolul – Argeş 2-1 5 UPDATEMihai Stoica neagă că a rămas fără permis de conducere: “Nu mi-a fost reținut carnetul” 6 Gigi Becali mai pierde un jucător. O fostă campioană a Suediei a făcut ofertă
Citește și