Închide meniul

Gigi Becali chiar a dat lovitura cu transferul lui Daniel Bîrligea la FCSB: “Am crezut că va cere Varga 7 milioane de euro”

Dan Roșu Publicat: 14 noiembrie 2024, 10:55

Comentarii
Gigi Becali chiar a dat lovitura cu transferul lui Daniel Bîrligea la FCSB: Am crezut că va cere Varga 7 milioane de euro

Gigi Becali, în timpul unei conferinţe de presă - Hepta

Gigi Becali a povestit cum au decurs negocierile cu Neluţu Varga pentru a-l aduce pe Daniel Bîrligea de la CFR Cluj la FCSB. Finanţatorul campioanei a plătit două milioane de euro pentru atacantul chemat de Mircea Lucescu la naţională, pentru dubla cu Kosovo şi Cipru, din Nations League.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Rapid a fost aproape de aducerea vârfului de careu, dar Dan Şucu a oferit 1.8 milioane de euro în rate. Becali a profitat şi a anunţat că va plăti suma de două milioane de euro într-o singură tranşă. Omul de afaceri a susţinut că se aştepta ca Varga să ceară 7 milioane de euro pentru jucătorul care a marcat deja 7 goluri pentru campioană, 4 în Liga 1 şi 3 în Europa League.

Gigi Becali se felicită pentru transferul lui Daniel Bîrligea

“Neluțu Varga nu a vândut niciodată ieftin, și pe Petrila a luat mulți bani. A vândut foarte scump. Dar, eu cred că nu i-a plăcut antrenorului ceva la Bîrligea și l-a îndrumat pe Varga că Bîrligea nu ar avea mare valoare. Deși nu l-am văzut supărat pe Dan Petrescu.

Poate altcineva i-a zis lui Varga. El nu vinde ieftin. Și Bîrligea a fost ieftin. Eu nu îndrăzneam să visez la el. Dacă el cerea 5 milioane de euro pe Otele mă gândeam că o să ceară 7 pe Bîrligea, nu îndrăzneam să vreau să îl cumpărat.

Până la urmă am zis că îi dau 1,5 milioane, că poate voia 2,5. I-aș fi dat și 2,5 dacă atât zicea. El a zis două milioane, că avea ofertă 1,8 de la Șucu în rate. «Dacă îmi dai două milioane direct, ți-l dau ție». Și l-am luat”, a spus Becali, citat de gsp.ro.

Reclamă
Reclamă

Daniel Bîrligea, lăudat şi de Andrei Burcă

Daniel Bîrligea este lăudat de toată lumea după ce a înscris gol după gol pentru FCSB şi l-a determinat pe Mircea Lucescu să îl cheme la naţională pentru „dubla” decisivă cu Kosovo şi Cipru. România – Kosovo e vineri, de la 21:45, în direct pe Antena 1 şi în AntenaPLAY.

„Mereu e așa. De la CFR Cluj e așa. La atitudine nu are nimeni ce să-i reproșeze. Este pe un drum bun, este golgheterul echipei în Europa, sper să o țină pe același drum, să dea cât mai multe goluri și să se transfere și la altă echipă. Mie îmi plac foarte mult jucătorii care au atitudine pe teren„, a spus Andrei Burcă în exclusivitate pentru AntenaSport.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine a fost omul meciului în România - Austria 1-0?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
17:28
Adrian Porumboiu a spus care este marele câștig al naționalei, după meciul cu Austria: „Nu l-a văzut nimeni până acum”
17:18
Lionel Messi s-a împăcat cu Joan Laporta! Ce îi pregăteşte preşedintele Barcelonei starului argentinian
17:02
Ce i-a spus Ianis Hagi lui Alaba la finalul partidei. Jucătorul de la Real Madrid s-a conformat imediat
17:00
LIVE VIDEORomânia – Slovacia se joacă ACUM. Al doilea meci de la Campionatul European Echipe Seniori
16:54
VideoAntenaSport Update. Cele mai tari știri ale zilei de 13 octombrie
16:49
Profesionist desăvârșit! Ce a făcut Alex Chipciu a doua zi după România – Austria 1-0
1 “Hoția secolului”. Naționala lui Kluivert a făcut scandal după ce a fost eliminată din cursa pentru Mondial 2 VIDEORomânia – Austria 1-0. Virgil Ghiţă, gol în minutul 90+5 din centrarea lui Hagi! Victorie dramatică a tricolorilor 3 Posibilele adversare ale României la barajul pentru World Cup 2026 după victoria cu Austria 4 Lovitura pe piaţa transferurilor încercată de Gigi Becali! Primul fotbalist care poate semna în iarnă cu FCSB 5 EXCLUSIVIanis Hagi, căpitan în România – Austria. Decizia luată de Mircea Lucescu înaintea meciului “de foc” din preliminarii 6 Istvan Kovacs, criticat dur în Albania după meciul plin de scandal cu Serbia: “De ce naiba?”
Citește și