Ilie Dumitrescu a criticat schimbările efectuate de Gigi Becali, în duelul dintre Universitatea Craiova și FCSB, încheiat cu scorul de 1-1. Fostul internațional este de părere că s-a greșit atunci când a fost luată decizia de a-l trimite în teren pe Baba Alhassan.
FCSB a avut superioritate numerică și avantaj pe tabela de marcaj, însă nu a reușit să o învingă pe Universitatea Craiova. David Miculescu a marcat pentru roș-albaștri, în timp ce Alexandru Băluță a egalat pentru olteni.
Gigi Becali, criticat după FCSB a remizat cu Universitatea Craiova
La pauza partidei, Alexandru Băluță a fost scos de pe teren, în locul său fiind trimis în teren Baba Alhassan. Ilie Dumitrescu consideră că nu ar fi trebuit scos mijlocașul ofensiv, deoarece Băluță a prestat un joc solid în prima repriză, alături de Florin Tănase, în atac.
Totodată, fostul internațional este de părere că acela a fost momentul în care FCSB a greșit și a ratat victoria în derby-ul cu Universitatea Craiova.
„N-am înțeles schimbarea asta, să scoți un jucător de profil ofensiv (n.r.- pe Băluță) și să-l bagi pe Alhassan. Echipa a arătat foarte bine cu Tănase și Băluță.
De ce schimbi să joci cu doi închizători? Ca să iei o decizie de genul ăsta, trebuie să vezi ce s-a întâmplat în prima repriză. Din punctul meu de vedere, acolo s-a greșit”, a declarat Ilie Dumitrescu, conform digisport.ro, după Universitatea Craiova – FCSB.
Baba Alhassan a avut o evoluție dezastruoasă cu Universitatea Craiova. Mijlocașul a fost cel care a făcut fault în careu și s-a dictat penalty, iar în prelungiri a fost eliminat, după un duel cu Maldonado.
Gigi Becali şi-a pus la zid jucătorii după Universitatea Craiova – FCSB 1-1
La finalul partidei, Gigi Becali nu şi-a menajat jucătorii. Patronul celor de la FCSB s-a plâns de modul în care FCSB nu a reuşit să menţină avantajul, în condiţiile în care echipa lui Charalambous a jucat o repriză cu un om în plus. Cei mai criticaţi au fost Dawa şi Baba Alhassan pentru pierderea celor două puncte de pe Ion Oblemenco:
