Închide meniul

Ilie Dumitrescu, mesaj „acid” pentru Mihai Pintilii: „Poți să ai 7 licențe! Nu ai ce să mai faci!”

Cosmin Olteanu Publicat: 31 ianuarie 2023, 23:18

Comentarii
Ilie Dumitrescu, mesaj acid” pentru Mihai Pintilii: Poți să ai 7 licențe! Nu ai ce să mai faci!”

Mihai Pintilii, în timpul unei conferințe de presă / Antena Sport

Ilie Dumitrescu, fostul mare jucător al Stelei, a avut un mesaj „acid” pentru Mihai Pintilii, actualul antrenor de la FCSB.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

FCSB a fost învinsă de Farul Constanța, 2-3, în etapa a 23-a din Liga 1. Formația roș-albastră a efectuat mai multe schimbări bizare în timpul meciului, care au fost amplu comentate în spațiul public.

Ilie Dumitrescu, mesaj „acid” pentru Mihai Pintilii

Ilie Dumitrescu a criticat schimbările făcute de FCSB în timpul meciului cu Farul. În plus, acesta i-a transmis lui Mihai Pintilii că nu poate lua deciziile la FCSB, chiar dacă ar avea „7 licențe”.

„Primul lucru: aș fi foarte aspru și exigent în zona organizării pe faza defensivă. Adică prea multe greșeli! Al doilea lucru: este clar că e fantastic, e bucurie, toată lumea se bucură de atmosferă, de joc, de familie, dar se joacă pe puncte și pentru titlu la fiecare meci. Ăsta e un mesaj pentru Pintilii.

Al treilea lucru și cel mai important: trebuie să facă ca fiecare jucător să dea cel mai bun randament pe postul lui. Totuși, există o îngrădire a unor decizii pentru antrenor. Uite, eu am analizat jocul FCSB-ului cu Farul. În prima repriză, Edjouma dă două pase de gol și e schimbat la pauză! Deci două pase clare de gol, evidente. Una pentru Tavi Popescu, când dă cu șiretul interior. Și pasa pentru Compagno! Și a fost extrem de activ, a schimbat jocul. Dacă ești antrenor, poate nu iei decizia asta. Și Deian Sorescu a fost activ, a creat, dar sunt niște schimbări care…”, a declarat Ilie Dumitrescu, pentru digisport.ro.

Reclamă
Reclamă

Ilie Dumitrescu: „Poți să ai 7 licențe! Nu ai ce să mai faci!”

„Dau un exemplu. De ce îl schimbi pe Edjouma? Dacă tu vrei să iei o decizie în zona asta, poți să schimbi pe altcineva. Puteai să schimbi Coman cu Tavi Popescu, care nu s-a ridicat la un nivel foarte bun. Nu poți să zici că de Olaru sau de alții nu te atingi, dar ceilalți sunt vulnerabili și n-ai ce să faci cu ei. Pe urmă, altă schimbare – Cordea, care a fost cel mai bun jucător. Cum să-l schimbi pe Cordea?

M-ai întrebat ce aș fi făcut dacă eram la FCSB. Păi, n-ai ce să faci. Poți să ai 7 licențe. Dacă ăsta e statutul la FCSB, acceptă-l și ești expus, nu ai ce să mai faci. Ți-am dat câteva exemple analizate. Edjouma, două pase senzaționale, cel mai periculos. Deian, activ! Sunt foarte mulți antrenori care n-ar fi luat deciziile astea. E simplu să vorbim, dar e foarte greu să gestionăm într-o situație ca asta.

Altă chestie: bucuria de a juca, bucuria rezultatelor, prietenia, atmosfera… nu prea! Mai ușor, dar trebuie să mergi și în zona aia, să fii mai…”, a mai spus Ilie Dumitrescu.

Reclamă
  • 4 este locul ocupat de FCSB în Liga 1
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Pe cine vrei selecţionerul României?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
0:21 14 sept.
Mihai Teja rămâne cu picioarele pe pământ după remiza cu CFR Cluj: „Ne mișcăm ca broasca țestoasă”
0:01 14 sept.
Andrea Mandorlini a uimit pe toată lumea, după ce CFR s-a încurcat din nou: “Nu e o tragedie”
23:44
Alin Fică, detalii despre transferul picat la Rapid. A dat cărțile pe față după 1-1 cu Metaloglobus
23:29
Metaloglobus – CFR Cluj 1-1. Continuă criza pentru ardeleni! Toate golurile marcate din penalty
23:13
Vladislav Blănuță, tratament “rece” din partea propriilor colegi după debutul la Dinamo Kiev: “Nu e prea bine”
22:36
Bayern Munchen n-a avut milă în meciul cu Hamburg. Bavarezii au făcut “manita”
1 Cristi Chivu şi Igor Tudor, direct în cărţile de istorie! Nu s-a mai întâmplat asta de 51 de ani în Juventus – Inter 2 Nota primită de Cristi Chivu, după Juventus – Inter 4-3. Italienii au dat verdictul 3 România şi-a aflat posibilele adversare din Nations League! “Tricolorii” sunt în urna a treia 4 FotoInterdicţia care l-a adus pe Valentin Ceauşescu la Steaua: “Nu ajungea să câştige Cupa Campionilor” 5 FotoAccidentare horror a fostului dinamovist Josue Homawoo în secunda 8: “Nu am mai văzut niciodată aşa ceva” 6 Ianis Hagi a debutat la Alanyaspor. A adunat primele minute împotriva echipei lui Marius Ștefănescu
Citește și