Închide meniul

Ilie Dumitrescu, reacţie fermă după ce a văzut echipa de start a FCSB-ului pentru derby-ul cu Dinamo: “Acolo se va da bătălia”

Publicat: 30 martie 2025, 19:41

Comentarii
Ilie Dumitrescu, reacţie fermă după ce a văzut echipa de start a FCSB-ului pentru derby-ul cu Dinamo: Acolo se va da bătălia

Ilie Dumitrescu, în timpul unui interviu / Hepta

Ilie Dumitrescu a oferit o reacţie fermă, după ce a văzut echipa de start a FCSB-ului, pentru derby-ul cu Dinamo. Fostul internaţional consideră că roş-albaştrii au aliniat cel mai bun prim 11, ţinând cont de problemele de lot cu care se confruntă Elias Charalambous.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Dinamo se va duela cu FCSB, în această seară, de la ora 20:30, în etapa a doua a play-off-ului. Partida se va disputa pe Arena Naţională şi va fi în format live text, pe AS.ro.

Ilie Dumitrescu, reacţie fermă după ce a văzut echipa de start a FCSB-ului

Ilie Dumitrescu a declarat că Alexandru Băluţă a dat cel mai bun randament al său, pe poziţia din spatele vârfului, acolo unde a fost titularizat pentru derby-ul cu Dinamo.

“Mister” a subliniat că bătăliile se vor da la mijlocul terenului, între mijlocaşii celor două echipe. Acesta a mărturisit, de asemenea, că plusul campioanei va fi pe fază defensivă.

“Va fi 4-2-3-1 la FCSB. Mi se pare cam cea mai bună formulă în condițiile date. Cisotti a mai jucat acolo. Băluță cred că dă cel mai bun randament în spatele atacantului. Miculescu și Gheorghiță nu cred că vor face schimb de locuri. Băluță poate să facă diferența din spatele lui Bîrligea. Ai și jucători în benzi care pot crea dezechilibru, Miculescu și Gheorghiță.

Reclamă
Reclamă

Vor fi niște dueluri interesante în seara asta. Pentru mine, bătălia se va da între Chiricheș, Băluță, Cisotti și Olsen, Gnahore, Cîrjan. Aici vorbim de cele două triunghiuri în oglindă. Cred că FCSB are un plus pe faza defensivă. De cealaltă parte, Mărginean, din mijlocaș central, e coborât și joacă fundaș central, iar Sivis a mai avut la foarte multe meciuri ceva probleme pe faza defensivă”, a declarat Ilie Dumitrescu, conform digisport.ro.

Echipele de start:

Dinamo: Roșca – Sivis, Mărginean, Homawoo, Opruț – Olsen, Gnahore, Cîrjan – Selmani, Perica, Politic
Rezerve: Golubovic, Stoian, Pașcalău, Milanov, Abdallah, Soare, Patriche, Rotund, A. Cristea, Rodriguez, C. Costin, A. Pop
Absenți: Boateng (accidentat)
Antrenor: Zeljko Kopic

Reclamă

FCSB: Târnovanu – Crețu, M.Popescu, Ngezana, Radunovic – Cisotti, Chiricheș – Miculescu, Băluță, Gheorghiță – Bîrligea
Rezerve: Zima, Udrea, Kiki, Ștefănescu, Edjouma, Toma, Cercel, Musi, Gele, Alhassan
Absenți: Tănase, Olaru, Dawa, Șut (accidentați), Oct. Popescu, Pantea (nerefăcuți)
Antrenor: Elias Charalambous

Surprize în echipa de start a FCSB-ului

Surprize în echipa de start a FCSB-ului, pentru derby-ul cu Dinamo. Adrian Şut nu a fost titularizat, după ce a acuzat probleme medicale în ziua partidei, în ciuda tratamentului primit de la „vraciul” Marijana.

În acest context, Juri Cisotti a fost coborât pe poziţia lui Adrian Şut. În locul italianului a fost titularizat Alexandru Băluţă.

Alexandru Băluţă a mai fost titular la FCSB într-o singură partidă de campionat, din ultimele trei disputate. Concret, mijlocaşul a prins echipa de start în duelul cu Universitatea Craiova, din ultima rundă a sezonului regular. La momentul respectiv, a fost schimbat la pauză.

Alături de Alexandru Băluţă, în linia de trei mijlocaşi din spatele vârfului au mai fost convocaţi Andrei Gheorghiţă şi David Miculescu. Miculescu îi ia astfel locul lui Florin Tănase, accidentat pentru meciul cu „câinii”.

Daniel Bîrligea s-a recuperat şi e titular în derby-ul cu marea rivală. Atacantul s-a tratat la „vraciul” Marijana, după ce s-a accidentat în cantonamentul naţionalei şi a ratat „dubla” cu Bosnia şi San Marino.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Ce va face FCSB în grupa principală a Europa League?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
21:31
Dennis Man, gol şi assist pentru PSV. O nouă evoluţie de senzaţie
21:28
Sporting – Alverca, 22:15, LIVE VIDEO. Campioana vrea să urce pe primul loc. Programul etapei din Liga Portugal
21:15
Mihai Stoica i-a cerut lui Gigi Becali o schimbare radicală la FCSB: “Nu-ţi permiţi”
21:09
Daniel Pancu, în tribună la Dinamo – CFR Cluj! Iuliu Mureșan nu a venit la stadion
21:05
LIVE TEXTDinamo – CFR Cluj 0-0. Gol anulat al lui Alex Musi! Ocazii uriaşe de ambele părţi
20:54
VideoJurnal Antena Sport | David Popovici, sursă de inspiraţie şi pentru pasionaţii de artă
1 EXCLUSIVLarisa Iordache intervine în scandalul uriaş din gimnastică: “Să îşi vadă fiecare de treaba ei!” 2 Omul meciului Inter – Fiorentina 3-0, cucerit de Cristi Chivu: “Mulţumită lui”. A numit calităţile românului 3 Florin Gardoș, mesaj dur după ce soţia lui Laurențiu Popescu a plâns în tribună, la meciul cu Sănătatea: “Poate ar fi bine…” 4 Mihai Stoica a răbufnit după Gloria Bistriţa – FCSB 1-3: “Ne-au înjurat non-stop la tribuna oficială” 5 Verdictul primit de David Miculescu după accidentarea din meciul cu Bistriţa. Veste importantă la FCSB 6 Au apărut imaginile cu tentativa de răpire a fotbalistului. Cum a reuşit să se salveze
Citește și