Închide meniul

Ilie Dumitrescu, verdict după debutul lui Jordan Gele la FCSB! Ce a spus despre prestația atacantului, din meciul cu Gloria Buzău

Alex Ioniță Publicat: 17 februarie 2025, 16:30

Ilie Dumitrescu, verdict după debutul lui Jordan Gele la FCSB! Ce a spus despre prestația atacantului, din meciul cu Gloria Buzău

Jordan Gele a fost transferat de Gigi Becali în această iarnă / Profimedia

Jordan Gele a debutat la FCSB în cadrul partidei cu Gloria Buzău, din etapa cu numărul 27 a sezonului de Liga 1. Campioana României s-a impus cu scorul de 2-0, după un meci jucat pe un teren plin de zăpadă. Acum, Ilie Dumitrescu a venit cu un verdict despre prestația francezului, din cadrul acestei partide.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Jordan Gele a fost integralist în meciul cu Gloria Buzău și s-a remarcat în minutul 75, atunci când a provocat autogolul lui Turda. Ilie Dumitrescu a fost impresionat de prestația jucătorului de 32 de ani.

Verdictul lui Ilie Dumitrescu, după debutul lui Jordan Gele la FCSB

În opinia fostului internațional, Jordan Gele este un “număr 9 veritabil”, care și-a ajutat echipa încă de la debut. Ilie Dumitrescu a transmis faptul că jucătorul a avut o prestație bună, având în vedere condițiile în care s-a desfășurat partida.

“Foarte bun. Uite ce înseamnă să ai un număr 9 veritabli! Extrem de activ, a avut câteva situații de gol. Pe un teren ca ăsta, să joci cu spatele la poartă…”., a spus Ilie Dumitrescu, la digisport.ro.

Jordan Gele a ajuns la FCSB în perioada de mercato din iarna acestui an. Gigi Becali le-a plătit celor de la Unirea Slobozia suma de 300.000 de euro, pentru transferul atacantului francez.

Reclamă
Reclamă

În tricoul echipei lui Adi Mihalcea, Gele a adunat 24 de meciuri la nivelul Ligii 1, în care a marcat de 5 ori și a oferit 3 pase decisive. În momentul de față, atacantul francez este cotat la suma de 250.000 de euro, potrivit site-ului de specialitate Transfermarkt.

În cariera sa, Jordan Gele a mai jucat pentru: Boulogne B, AFC Compiegne, Ste. Genevieve, Mulhhouse, Nantes B, Winterthur, Rapperswill-Jona, CSC Șelimbăr, FC Wil și Unirea Slobozia.

Jordan Gele, prima reacţie după ce a debutat la FCSB, în meciul cu Gloria Buzău

Jordan Gele a oferit prima reacţie, după ce a debutat la FCSB. Atacantul francez a fost titular în victoria cu Gloria Buzău a campioanei, scor 2-0, provocând autogolul lui Turda, din repriza secundă.

Reclamă

Vârful francez transferat de Gigi Becali de la Unirea Slobozia a recunoscut că a resimţit presiune, înainte de debutul la noua sa echipă.

Jordan Gele a dat asigurări că va da totul, în cele patru luni de contract cu FCSB. Acesta a subliniat că speră ca echipa să treacă de PAOK şi să se califice în optimile Europa League. Francezul nu are drept de joc în returul cu grecii, deoarece nu a fost trecut pe lista UEFA.

„Am simţit puţină presiune pentru că e primul meci, toată lumea aşteaptă ceva de la tine. Sunt foarte fericit pentru că am câştigat, asta e cel mai important, meciul a fost dificil pentru noi.

La început, nu ştiam dacă vom juca sau nu meciul. S-a decis că trebuie să jucăm, trebuia să dăm 100% pentru a câştiga, aceasta a fost misiunea, de a lua cele trei puncte.

Am încercat să şutez, nu cred că mi-au acordat golul mie, e autogol. Păcat că nu am înscris, după 1-0 a fost puţin dificil. 2-0 în momentul respectiv era perfect pentru noi. Cred că a fost prima dată când am jucat în asemenea condiţii, o experienţă interesantă.

Multe lucruri, multe sentimente după ce am semnat. Am fost în Grecia cu echipa, totul s-a petrecut foarte repede, multe emoţii. Sunt foarte mândru, am jucat azi, ce săptămână incredibilă am avut. Voi da tot ce am mai bun, sunt la cel mai bun club din România, am venit cu multă încredere. Oamenii m-au adus aici, au încredere în mine.

Sper să ne calificăm în runda următoare, e un adversar foarte puternic. Sperăm să obţinem un rezultat bun. Obiectivul e să câştigăm”, a spus Jordan Gele.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Este Istvan Kovacs cel mai bun arbitru român din istorie?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
16:51

Bruno Fernandes a reacționat după ce a refuzat-o pe Al Hilal! De ce nu a vrut să audă de milioanele arabilor

16:50

VideoAntena Sport Update. Cele mai tari ştiri ale zilei de 4 iunie

16:45

Ştefan Baiaram, prima reacţie după ce a ratat EURO 2025: “Îmi doream enorm, am muncit un an întreg”

16:35

Germania – Portugalia LIVE SCORE (22:00). Cristiano Ronaldo luptă pentru finala Nations League. Echipele probabile

16:33

Dinamo i-a găsit înlocuitor lui Dennis Politic. Jucătorul cotat la 2,8 milioane de euro e dorit de Zeljko Kopic

15:43

Răzvan Marin a rămas fără antrenor la Cagliari! Davide Nicola a plecat de la echipă

1 UPDATEOFICIAL Liviu Ciobotariu e noul antrenor al Petrolului 2 Dinamo forţează transferul unui jucător din Liga 1. Noua ţintă a lui Zeljko Kopic a fost şi pe lista FCSB-ului 3 Gigi Becali, ultimele detalii despre transferul lui Dennis Politic la FCSB: “Asta e oferta finală” 4 Alexandru Musi s-a înţeles cu Dinamo. Dennis Politic, tot mai aproape de transferul la FCSB 5 Gigi Becali a reacționat după ce a auzit că Dan Șucu ar vrea un jucător de la FCSB 6 Karlo Muhar i-a dat răspunsul lui Gigi Becali în privinţa transferului la FCSB!
Citește și