Închide meniul

“Încalci Constituția!” Gigi Becali, replică dură pentru Răzvan Burleanu

Publicat: 24 aprilie 2025, 23:30

Comentarii
Încalci Constituția! Gigi Becali, replică dură pentru Răzvan Burleanu

Colaj: Hepta

Gigi Becali a venit cu o replică dură pentru Răzvan Burleanu. Patronul de la FCSB a auzit schimbarea anunțată de Federația Română de Fotbal și nu s-a ferit de cuvinte.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Răzvan Burleanu a anunțat, în decursul zilei de 24 aprilie, că „Regula 5+6” se va schimba, începând cu sezonul viitor. Concret, echipele vor fi sancționate în cazul în care nu respectă regula.

Gigi Becali a venit cu o replică dură pentru Răzvan Burleanu

Patronul campioanei a spus că Răzvan Burleanu a procedat corect pentru că nu a obligat echipele din Liga 1 să respecte „Regula 5+6”. Gigi Becali a spus apoi că Federația Română de Fotbal încalcă Constituția României prin faptul că a impus Regula U21 la meciurile din Liga 1.

De asemenea, Gigi Becali a spus că nu dorește să crească fotbalul românesc, dând astfel de înțeles că este interesat doar de echipa sa, FCSB.

“(n.r. Astăzi, Răzvan Burleanu a anunțat că se schimbă Regula 5+6. Cine nu va respecta regula va plăti) A fost lege, ministrul Novak a făcut o lege atunci, poate să facă asta. Alta e să faci o lege să joci cu jucători și că dacă nu să dai o amendă sau să plătești bani, alta e să obligi. E o diferență între a obliga și a penaliza. Ei au respectat legile României aici, Constituția.

Reclamă
Reclamă

Când tu spui, domne, ești obligat să ai un jucător sub 21, tu încalci Constituția! Aici nu e vorba să schimbi fotbalul, e vorba să respecți legile țării. Nu vine cineva să crească fotbalul cu niște reguli. Fotbalul crește natural.

Eu mi-am propus să fac fotbal conform legilor, nu mi-am propus să cresc fotbalul românesc. Ei trebuie să îl crească! E problema lor, sunt eu manager la Federație? Să facă ei management. Să crească jucători, să facă, să plătească bani la echipe să folosească jucători, cu bani se face, nu se face nimic fără bani!”, a spus Gigi Becali, la digisport.ro.

Gigi Becali l-a „amendat” pe Dan Şucu după ce nu i-a acceptat demisia lui Şumudică!

Gigi Becali a ironizat anumite declaraţii făcute de Dan Şucu în trecut. După situaţia de la Rapid, cu demisia şi ulterior rămânerea pe bancă a lui Marius Şumudică, Gigi Becali a râs de managementul lui Şucu.

Reclamă

Gigi Becali a susţinut că Rapidul nu are jucători şi i-a transmis lui Dan Şucu faptul că nu poate face performanţă aşa.

„(n.r: Nu au fost prelungiri aşa cum aţi dorit la Hermannstadt – Rapid. A fost drama cu demisia lui Şumudică şi reinstalarea lui a doua zi) E problema lor, numai că ei aşa spuneau, că celelalte cluburi se conduc aşa… Spuneau că la Rapid va fi o conducere în stil occidental. Şi celelalte se conduc după ureche şi că ei vor avea un alt fel de management. (n.r: Dan Şucu a spus aşa) Da, da, şi că datorită managementului va fi un eşec dacă va termina în spatele FCSB-ului. Şi a terminat la 10 puncte în spate, mi se pare.

Datorită managementului aşa extraordinar, şi Dinamo s-ar putea să termine înaintea lor. Am vrut să amendez acea declaraţie (n.r: a lui Dan Şucu).

(n.r: Modelul ăsta funcţionează mai bine la dumneavoastră) Hai să vă spun un lucru. Nu e normal să mă bag la alte cluburi, dar, dacă mă întrebaţi, să îmi spun părerea. (n.r: despre derby-ul Rapid – FCSB) Ei se vor mobiliza. Când e vorba de un meci FCSB cu Rapid se mobilizează. Nu contează managementul sau că pleacă sau vine antrenorul.

Nu poţi să faci performanţă! Trebuie să ai jucători de valoare ca să faci performanţă. Am făcut performanţe, tot timpul am fost pe locul 2, la egalitate de puncte. Au fost nişte conjuncturi care au făcut să nu luăm titlul. A fost la mustaţă.

(n.r: 9 ani la rând) Ia uitaţi-vă în cupele europene să vedem câţi ani am fost. Cupele europene, asta mă interesează”, a declarat Gigi Becali pentru sursa citată.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Vom elimina Turcia la barajul pentru World Cup 2026?
Loading ... Loading ...
Citește și:
13:01
Cum poate câștiga Max Verstappen titlul în Formula 1, după ce Norris și Piastri au fost descalificați în Las Vegas
12:40
Continuă tensiunile la CFR! Iuliu Mureşan, critici la adresa lui Neluţu Varga: “A fost dat peste cap”
12:25
Alexia Blănaru, medalie de bronz la sărituri, la Campionatul Mondial de junioare
12:22
Gheorghe Mustaţă i-a atacat pe jucători după FCSB – Petrolul 1-1: “Lasă că tot eu joc”
11:49
NEWS ALERTLando Norris și Oscar Piastri au fost descalificați după MP din Las Vegas! Cum a fost afectat clasamentul
11:31
Inter – Milan LIVE TEXT (21:45). Cel mai important meci din cariera lui Cristi Chivu
1 Are 50 milioane de euro în cont, dar pe masă are muşama “ca la sat”. De ce sportivul de top stă tot cu părinţii 2 Fotbalist din România, transferat în Serie A pentru 7 milioane de euro. Giovanni Becali poartă negocierile 3 Crimă şocantă în faţa stadionului Da Luz! Liderul ultraşilor Benficăi a fost împuşcat în cap! 4 Un singur jucător l-a impresionat pe Gigi Becali în FCSB – Petrolul 1-1: “Nu are cu cine să joace” 5 Ce s-a întâmplat pentru Denis Drăguş în minutul 65 al partidei Eyupspor – Karagumruk 6 Gigi Becali a găsit vinovații după 1-1 cu Petrolul: „A dormit în ghete”
Citește și