Joyskim Dawa, fundaşul celor de la FCSB, a fost eliminat în minutul 36 al derby-ului cu Rapid, după ce a luat două cartonaşe galbene în decurs de patru minute. Acordarea primului avertisment i-a adus critici lui Radu Petrescu din partea lui Gigi Becali, patronul celor de la FCSB.
Pentru eliminarea din prima repriză cu Rapid, Joyskim Dawa şi-a aflat pedeapsa. El a fost suspendat o etapă şi amendat cu 740 de lei.
Joyskim Dawa a fost suspendat o etapă şi va rata meciul cu Universitatea Craiova
„FC Rapid 1923 vs. FC FCSB – Eliminare Dawa Tchakonte Jayskim Aurelien (oaspeți), Incidente – În temeiul art. 63.1.g, raportat la art. 63.2.1 din RD, se sancționează jucătorul Dawa Tchakonte Jayskim Aurelien cu suspendare pentru un meci și penalitate sportivă de 740 lei”, se arată în comunicatul emis de lpf.ro.
Meciul pe care îl va rata Dawa este cel cu Universitatea Craiova, pe Arena Naţională, între primele două echipe ale campionatului. FCSB este lider, cu 53 de puncte, în timp ce formaţia lui Mirel Rădoi este pe locul secund, cu 52 de puncte.
Mihai Stoica a reacţionat după ce Dawa a anunţat că vrea să plece de la FCSB
Mihai Stoica a avut o primă reacţie după ce Joyskim Dawa a anunţat că vrea să plece de la FCSB în viitorul apropiat.
Mihai Stoica a spus că nu este deranjat că Dawa şi-a exprimat public dorinţa de a pleca de la FCSB şi că apreciază oamenii care nu se ascund.
„Nu știu, probabil că sunt vorbele lui (n.r. ale lui Joyskim Dawa). Chiar nu știu. Eu cred că absolut toți gândesc asta, nu cred că există un fotbalist să nu-și dorească să facă pasul următor, asta înseamnă plafonare. Oricine vrea să o ducă mai bine. N-am absolut niciun fel de problemă, nu-mi plac oamenii care se ascund, oamenii care spun ce vor mi se par ok„, a spus Mihai Stoica la primasport.ro.
