Închide meniul

Leo Grozavu a criticat dur arbitrajul: “Nu vrem să fim păcăliţi, vede toată ţara”! Nu şi-a iertat nici jucătorii

Publicat: 5 august 2025, 0:11

Comentarii
Leo Grozavu a criticat dur arbitrajul: Nu vrem să fim păcăliţi, vede toată ţara! Nu şi-a iertat nici jucătorii

Leo Grozavu - Profimedia Images

Antrenorul lui FC Botoşani, Leo Grozavu, a criticat dur arbitrajul de la meciul Rapid – Botoşani 2-1. Tehnicianul moldovenilor este de părere că primul gol al meciului, marcat de Baroan, nu ar fi trebuit validat.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Grozavu a oferit şi alte exemple de faze în care echipa lui ar fi fost dezavantajată. Totodată, el şi-a criticat şi jucătorii, afirmând că anumiţi fotbalişti ai Botoşaniului nu au fost la nivelul necesar în acest meci. Grozavu a fost foarte nemulţumit de jucătorii din atac.

Leo Grozavu, după Rapid – Botoşani 2-1: “Sper să fim lăsaţi să jucăm”

Concluziile care să fie? Am întâlnit un Rapid care nu pot spune că m-a impresionat, dar este o echipă bună. Diferenţa se face prin salariile plătite pentru ei. Puteam să scoatem mai mult astăzi.

Primul gol mi se pare dubios. Nu vrem să fim păcăliţi de maniera asta, că vede toată ţara.

După joc i-am spus asistentului. El a zis că e o fază la limită şi aşteaptă decizia din VAR. Decizia din VAR am văzut-o şi eu, nişte linii care sunt trase aşa…

Reclamă
Reclamă

Când a văzut domnul Coza că facem 2-1 şi ei fac un fault la marginea careului, i-a fost frică să-l mai dea.

Bine, nu din cauza asta am pierdut. Ne-am trezit cam târziu. Le-am spus băieţilor că dacă vrem să scoatem puncte la Rapid trebuie să fim mai curajoşi.

N-am fost inspiraţi nici în fazele de atac. Am avut câteva oportunităţi care, dacă ar fi fost jucate diferit, ar fi fost periculoase.

Reclamă

Nu am dat randament în faţă. Dar nu era cazul de un ajutor superior (n.r: din partea arbitrilor). Am pierdut o bătălie dintr-un război foarte lung. Sper să fim lăsaţi să jucăm.

Am avut jucători care au fost sub nivelul lor”, a declarat Leo Grozavu pentru digisport.ro, după Rapid – Botoşani 2-1.

Rapid – FC Botoşani 2-1 şi giuleştenii sunt lideri, la golaveraj

Echipa bucureşteană Rapid a învins luni seara, pe teren propriu, scor 2-1, formaţia FC Botoşani, în ultimul meci al etapei a patra din Liga 1.

Rapid a dominat prima repriză, dar nu a reuşit să concretizeze ocaziile pe care le-a avut, portarul moldovenilor, Anestis, opunându-se la şuturile lui Micovschi şi Christensen. Botoşani a replicat prin oportunitatea ratată de Mitrov, în minutul 36.

În minutul 56 giuleştenii au solicitat penalty la un duel între Manea şi Pavlovic, în careul oaspeţilor, dar arbitrul Ionuţ Coza nu a dat nimic. Antoine Baroan a deschis scorul pentru Rapid, în minutul 61, cu un gol care a fost validat de VAR după aproape cinci minute de aşteptare, iar opt minute mai târziu francezul a reuşit dubla, majorând avantajul gazdelor. Ongenda a transformat impecabil o lovitură liberă, în minutul 84, dând emoţii pe final echipei lui Gâlcă, dar Rapid s-a impus cu 2-1 şi a devenit lider în Liga 1, cu  10 puncte, având golaveraj mai bun decât celelalte două formaţii cu acelaşi număr de puncte, Universitatea Craiova şi Farul. FC Botoşani e pe locul 6, cu 5 puncte.

RAPID: Stolz – Onea (Cr. Manea 42), D. Ciobotariu, Kramer, Borza (R. Pop 65) – K. Keita, Hromada (Gojkovic 85) – A. Dobre,  T. Christensen, Micovschi (Braun 65) – Jambor (Baroan 46). ANTRENOR: Costel Gâlcă

FC BOTOŞANI: Anestis – Ilaş, Suta, Charles Petro, M. Pavlovic – M. Bordeianu (G. David 46), Aldair Ferreira (Kovtalyuk 87) – Mitrov (M. Dumitru 58), Pănoiu (Ongenda 71), Mailat (Bodişteanu 71) – Dumiter. ANTRENOR: Leo Grozavu

Cartonaşe galbene: Hromada 43, Kramer 57 / M. Bordeianu 45+4

Arbitri: Ionuţ Coza – Adrian Vornicu, Florian Alexandru Vişan

Arbitri VAR: Horia Mladinovici – Mircea Orbuleţ

 

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Pe ce loc va termina România în Grupa B4 a Nations League, din care mai fac parte Polonia, Bosnia şi Suedia?
Loading ... Loading ...
Citește și:
23:55 13 feb.
După scandalul legat de golul anulat incredibil, Gicu Grozav a acuzat un penalty neacordat: “Fault clar, 100%”
23:55 13 feb.
Pedeapsa uriaşă care îl aşteaptă pe Radu Petrescu după dezastrul de la Ploieşti. Verdictul specialistului
23:33 13 feb.
Verdictul CCA după ce Radu Petrescu a anulat incredibil un gol valabil în Petrolul – FC Argeş!
23:26 13 feb.
Atac total după golul anulat de Radu Petrescu: “Domnul Vassaras trebuie să-și dea demisia”
23:23 13 feb.
Scandal după Petrolul – FC Argeş! Arbitrii meciului, înjuraţi pentru golul anulat uluitor: “Puşcărie”!
23:00 13 feb.
Uluitor! Dani Coman a scos un jucător din interviu după golul anulat incredibil: “Dă-i, bă, drumul la vestiar”
1 Verdictul lui Cristi Balaj despre faza care a decis meciul Universitatea Craiova – FCSB 2-2 2 Alimentul la care Gigi Becali a renunțat definitiv: “Sunt ca la 20 de ani”. Şi Gică Hagi l-a tăiat de pe listă 3 UPDATEMihai Stoica neagă că a rămas fără permis de conducere: “Nu mi-a fost reținut carnetul” 4 Ce le-a putut spune Radu Petrescu pe teren argeşenilor după golul anulat uluitor în Petrolul – Argeş 2-1 5 Gigi Becali mai pierde un jucător. O fostă campioană a Suediei a făcut ofertă 6 Gigi Becali va exploda! Delegări incredibile la meciul Craiova – FCSB
Citește și