Leo Strizu şi-a dat demisia de la FCSB: „Este ultimul meci! Decizia e luată din motive personale”

Valentin Pîrcălabu Publicat: 2 martie 2023, 22:28

Leo Strizu, mesaj direct pentru Elias Charalambous

Leo Strizu este fostul antrenor al lui FCSB / Hepta

• Leo Strizu şi-a dat demisia de la FCSB
  • Anunţ şoc făcut de Strizu

Leo Strizu şi-a dat demisia de la FCSB, la scurt timp după ce a câştigat derby-ul cu Petrolul, scor 4-1. Strizu a aspus că a luat această decizie din motive personale.

FCSB a revenit pe locul al treilea după victoria clară cu Petrolul şi continuă lupta nebună la titlu cu Farul şi CFR Cluj. Acest lucru nu l-a împiedicat pe Leo Strizu să anunţe că pleacă de la echipă.

Leo Strizu şi-a dat demisia de la FCSB

Leo Strizu a făcut un anunţ şoc şi şi-a dat demisia de la FCSB. Strizu a invocat motive personale.

Nu ştiu dacă o să mai vedeţi tableta, dar contează foarte mult atitudinea jucătorilor. (Mai puteţi, domnul Strizu?) Vreau să vă spun că am stat şi m-am gândit. În această seară am luat o decizie grea, este ultimul meci în care voi ma avea o colaborare cu FCSB. Decizia am luat-o azi, sau ieri. E o decizie luată din motive personale, îmi aparţine. Nu o să cadă bine echipei, dar e mai bine pentru mine. Aş vrea să închid acest subiect.

Am motive personale, care m-au făcut să iau această decizie. Nu a fost uşor! Eu atât pot să vă spun, Vali Argăseală va avea demisia mea mâine pe birou. Ce să se întâmple? Nu se pune problema să nu ajut clubul. Am luat această hotărâre de la început, am acceptat acest post. Indiferent că am contribuit sau nu am contribuit, eu cred că mi-am făcut datoria.„, a spus Leo Strizu, la digisport.ro, după FCSB – Petrolul 4-1.

Cu puţin înainte de a-şi anunţat demisia, Strizu era mulţumit pentru victoria cu Petrolul.

Ne-am propus acest obiectiv, să luăm maximum de puncte. Am trecut şi de al doilea meci. Nu cred că s-a pus problema cine câştigă azi. Ţin să felicit toţi jucătorii pentru prestaţia foarte bună. Credeam că s-a adunat puţină oboseală, dar m-au contrazis. Începând cu Olaru… au arătat mare dispoziţie de joc.

Am avut mare încredere în Compagno. Am spus că în aceste două meciuri ar putea să înscrie de două ori. Îl simţeam de la meciul cu Argeş, este un tip care poate trece foarte repede peste un meci mai slab. Cred că este cel mai bun vârf din campionatul nostru.

Atât timp cât echipa are un apetit foarte ofensiv, cred că nu este bine că vin aceste moemnte de relaxare, dar va începe play-off-ul şi atunci va trebui să avem mai multă concentrare pe faza de apărare.

A intrat bine şi Omrani, e bine că avem dubluri pe post. Ar fi rândul lui Omrani să fie marcator”, a mai spus Strizu.

FCSB – Petrolul 4-1! Roş-albaştrii au revenit pe podium! Andrea Compagno, „dublă” de senzaţie

A fost un start lansat pe Arena Naţională, cu două goluri marcate în primele zece minute. Mai întâi a deschis scorul Şut, în minutul 5, însă oaspeţii au egalat în minutul 9, când a înscris Mathaus. Din acel moment FCSB a trecut la conducerea meciului şi în minutul 27 arbitrul Ionuţ Coza a dictat penalty la faultul în careu al lui Borţa asupra lui Olaru. A transformat Compagno pentru 2-1.

Atacantul italian de la FCSB avea să facă dubla în minutul 57, punând pe tabelă scorul de 3-1, iar ultimul gol al întâlnirii a fost opera lui Edjouma, care a înscris din foarfecă în minutul 87.

În clasament, FCSB a revenit pe locul al treilea, cu 54 de puncte.

FCSB: Târnovanu – Sorescu, Tamm, Dawa, Radunovic – Olaru, Şut (I. Cristea 90), Octavian Popescu (Omrani 76) – Cordea (Miculescu 58), Compagno (Ovidiu Popescu 76), Fl. Coman (Edjouma 58). ANTRENOR: Leonard Strizu

PETROLUL: Vâlceanu – Papp, Meijers, Mathaus – Borţa (Doua 62), Purtic (Seto 62), Jair (Dumitriu 73), Budescu (M. Bratu 52), Ţicu – Irobiso (Tucaliuc 83), Grozav. ANTRENOR: Florin Pîrvu

Cartonaşe galbene: Compagno 70 / Borţa 34, Purtic 60

Arbitri: Ionuţ Coza – Radu Ghinguleac, Romică Bîrdeş – Iuliana Demetrescu

Arbitri VAR: Iulian Dima – Vladimir Urzică

A procedat bine Istvan Kovacs când l-a eliminat pe Araujo, în Barcelona - PSG?

23:57
Câţi bani a câştigat Corvinul Hunedoara, după calificarea istorică în finala Cupei României
17
23:25
„S-ar potrivi!” Mesaj clar despre posibilul transfer de vis al lui Dennis Man la Borussia Dortmund
17
23:20
Corona Brașov este campioana României la hochei! Echipa de sub Tâmpa a reușit o „triplă” istorică
17
22:55
Anunţ teribil pentru Simona Halep! Motivul pentru care ar putea să nu primească wild card la Roland Garros
17
22:41
Sorin Cârțu l-a luat la țintă pe jucătorul dorit de Gigi Becali la FCSB! Avertisment pentru patronul roș-albaștrilor
17
22:12
Bernadette Szocs – Manyu Wang, LIVE VIDEO (13:00, AntenaPLAY), în optimile Cupei Mondiale de tenis de masă Macao 2024
17
22:07
„Finalele se câștigă!” Florin Maxim a uimit pe toată lumea după ce Corvinul s-a calificat în finala Cupei României!
17
21:37
Cum le-a dat Corvinul o lovitură uriașă cluburilor din playoff! Ce înseamnă calificarea echipei din Liga a 2-a în finala Cupei
Gigi Becali poate rămâne fără un titular la FCSB
Liga 1 • 17 apr., 21:30
Gigi Becali poate rămâne fără un titular! Jucătorul de la FCSB care este dorit de „un club mare”
Câte bilete s-au vândut la derby-ul FCSB - Rapid!
Liga 1 • 17 apr., 19:41
Câte bilete s-au vândut la derby-ul FCSB – Rapid! „Erupe” Arena Națională la meciul care poate decide campioana din Liga 1
Vali Crețu "a distrus-o" pe Rapid chiar înainte de derby!
Liga 1 • 17 apr., 18:31
„Nu mă gândeam că e contracandidată!” Vali Crețu „a distrus-o” pe Rapid chiar înainte de derby! Cum i-a ironizat pe giuleșteni
Adrian Ilie, în timpul unui meci de fotbal.
Liga 1 • 17 apr., 16:35
„Echipă de Europa!” Adrian Ilie, sfat imens pentru Gigi Becali! Cum poate deveni FCSB o forță, după plecarea lui Florinel Coman
Mihai Stoica, uluit de un titular al lui Edi Iordănescu din România - Irlanda de Nord 1-1
Liga Campionilor • 17 apr., 10:48
„Se petrec multe sub ochii lui Horațiu!” Aroganţa supremă a lui Mihai Stoica, după ce Atletico Madrid a fost eliminată din Ligă