Închide meniul

Lukas Zima a semnat cu FCSB! Câţi bani a plătit Gigi Becali pentru transferul portarului de la Petrolul

Alex Masgras Publicat: 17 octombrie 2024, 20:35

Comentarii
Lukas Zima a semnat cu FCSB! Câţi bani a plătit Gigi Becali pentru transferul portarului de la Petrolul

Lukas Zime / Profimedia

Lukas Zima a semnat cu FCSB! Portarul celor de la Petrolul Ploieşti va deveni jucătorul campioanei României din această iarnă.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

După mai multe zile în care au fost numai speculaţii în privinţa transferului, cele două părţi au bătut palma, iar Zima se va alătura jucătorilor lui Elias Charalambous din luna ianuarie.

Lukas Zima a semnat cu FCSB! Câţi bani a plătit Gigi Becali pentru transferul portarului de la Petrolul

Potrivit gsp.ro, Lukas Zima a semnat un contract valabil pe trei ani cu FCSB. De asemenea, Gigi Becali a scos din buzunar suma de 250.000 de euro pentru acest transfer, jumătate din suma pe care oficialii celor de la Petrolul Ploieşti au cerut-o în primă fază.

Cotat la 850.000 de euro pe trasnfermarkt.com, Lukas Zima a ajuns la Petrolul Ploieşti în vara anului 2023, din postura de jucător liber de contract, după despărţirea de Venlo, din Olanda. Plecat de la echipa de tineret a celor de la Slavia, în 2011, la Genoa, cehul a mai evoluat în cariera sa la mai multe echipe din Italia sub formă de împrumut, înainte de a ajunge în Olanda, în 2021.

În acest sezon, Zima a evoluat în 12 meciuri pentru Petrolul Ploieşti şi a primit 11 goluri. Din cele 12 partide în care a apărat poarta “lupilor galbeni”, Zima a reuşit în 6 rânduri să încheie meciul fără gol primit.

Reclamă
Reclamă

Lukas Zima anunţase că acceptă să se transfere la FCSB

„Să vină oferta bună şi pentru club iar eu sunt gata să lucrez şi cu Becali”, spunea omul care a apărat aproape zece ani în Italia.

„Dacă o să aibă o ofertă bună pentru mine, iar clubul va accepta, voi merge acolo”, a declarat Lukas Zima în exclusivitate pentru AntenaSport.

„(n.r: Nu ţi-ar fi teamă de Gigi Becali, dacă ai merge acolo?) Nu cred. Am jucat 10 ani în Italia, când presiunea era mult mai mare decât aici”, a precizat Zima.

Reclamă

Acum 10 ani, Zima a fost aproape să devină coleg în Anglia cu idolul său, Petr Cech.

„În 2014 am fost foarte aproape să merg la Chelsea. Eram deja acolo, dar nu ne-am mai înţeles la final”, ne-a dezvăluit portarul de 30 de ani al Petrolului.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Va reuşi FCSB să prindă play-off-ul în acest sezon?
Loading ... Loading ...
Citește și:
0:05 18 sept.
Nota primită de Cristi Chivu, după debutul cu victorie din Liga Campionilor. Verdictul italienilor
23:58
Coincidența bizară din spatele “dublei” lui Marcus Thuram cu Ajax. Cele mai tari statistici ale serii de UCL
23:56
Ajax – Inter 0-2. Cristi Chivu, debut cu dreptul în Champions League. Liverpool – Atletico 3-2. Rezultatele serii
23:29
Tragedie în familia unei legende a lui Chelsea. Vărul său a decedat pe terenul de fotbal
23:15
Jose Mourinho a ajuns în Portugalia și a făcut anunțul: “Ce antrenor i-ar spune nu Benficăi? Nu eu”
22:37
Fază cum rar s-a văzut în Bayern – Chelsea. Cum au reușit bavarezii să deschidă scorul
1 Petrolul Ploieşti i-a găsit înlocuitor lui Liviu Ciobotariu! Va reveni pe Ilie Oană după ce îşi va rezilia contractul 2 Jose Mourinho revine! Îi ia locul antrenorului demis după umilinţa din Champions League 3 Andrei Vlad a reclamat-o pe FCSB la comisii! Suma cerută de fostul jucător al roș-albaștrilor 4 O nouă lovitură pentru FCSB! Un titular s-a accidentat la antrenament 5 „Le-au zis soțiilor că echipa lor joacă la Londra!” Imagine virală: au venit la meciul din UCL cu tricourile altui club 6 Juventus – Borussia Dortmund 4-4, meciul de infarct care a egalat un record rar în UEFA Champions League
Citește și