Închide meniul

Marius Şumudică l-a ironizat pe Neil Lennon, după debutul la Rapid: “Transferurile le face el sau băiatul ăla de 31 de ani”

Dan Roșu Publicat: 17 iulie 2024, 13:01

Marius Şumudică l-a ironizat pe Neil Lennon, după debutul la Rapid: Transferurile le face el sau băiatul ăla de 31 de ani

Neil Lennon, la Rapid - Profimedia Images

Marius Şumudică l-a ironizat pe Neil Lennon, după debutul la Rapid, 1-1 cu UTA. Şumi a susţinut că nu îşi dă seama cine face transferurile la Rapid, antrenorul sau directorul sportiv.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

“Ca antrenor, îţi faci o filozofie şi o strategie în funcţie de jucătorii pe care îi ai la dispoziţie, de modulul pe care-l alegi. Tu trebuie să îl faci în funcţiile de calităţile pe care le au jucătorii tăi.

Marius Şumudică l-a ironizat pe Neil Lennon, după debutul la Rapid

Nu vii la o echipă să faci nu ştiu câte transferuri, nu ştiu dacă le face Lennon sau băiatul ăla de 31 de ani (n.r. Daniel Sandu). În momentul în care… tu nu vei fi la nesfârşit, că se va despărţi de domnul Lennon într-un an sau doi.

Tu te încarci cu jucătorii respectivi care sunt aduşi ca tu să formezi un modul de joc făcând aceste transferuri. Eu unde am antrenat în străinătate, în Turcia când m-am dus, am ales modulul în funcţie de jucătorii pe care-i aveam la echipă.

Mă gândeam ce pot să joc. Nu există în bagajul unui antrenor să fii pregătit şi să pregăteşti echipa doar pentru un modul de joc. Trebuie tot timpul să ai soluţia de avarie, să ai planul B.

Reclamă
Reclamă

Să ai cel puţin două sisteme pe care să ştii să le interpretezi. În momentul în care vii şi cunoşti un sistem, 3-5-2, dar când echipa adversă rămâne în 10 oameni sau se întâmplă ceva, scoţi un mijlocaş şi bagi un vârf.

Trebuie să fii pregătit tot timpul pentru ceea ce îţi oferă jocul. A venit domnul Lennon cu mentalitatea asta, ăsta e modulul, ăsta îl jucăm, aducem jucători pentru asta, aducem nu ştiu ce.

Ce se întâmplă dacă domnul Lennon pleacă peste 7 etape? Şi vine un alt antrenor care nu vrea să joace modulul ăsta… Cum poţi să joci alt sistem când tu nu mai ai extreme?”, a spus Marius Şumudică, citat de fanatik.ro.

Reclamă

Neil Lennon, după UTA – Rapid 1-1

Lennon a răsuflat uşurat după ce Sebastian Colţescu a anulat golul marcat de Omondi pe final. Faza controversată i-a provocat o criză de nervi lui Mircea Rednic.

„A fost un meci foarte bun, am fost excelenţi în prima repriză. Dar trebuia să înscriem cel de-al doilea gol. Pentru primul meci sunt destul de fericit. A fost un punct câştigat în deplasare, nu am pierdut. Totuşi, era un meci pe care trebuia să nu îl pierdem.

Îi avem Rrahmani, Burmaz, Hasani, Jambor… e păcat să jucăm cu doi atacanţi. Am jucat cu trei fundaşi centrali. În prima repriză am jucat foarte bine, uneori nu îţi doreşti să vină pauza. Trebuie să fim mulţumiţi, ţinând cont de tot ce s-a întâmplat.

Avem jucători tineri, talentaţi, ne dorim să îi folosim mai mult. Dar este greu când se doreşte titlul. Am învăţat câteva cuvinte în română… ‘mulţumesc’, ‘bine’. Lucrez la asta„, a declarat Neil Lennon.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Este Istvan Kovacs cel mai bun arbitru român din istorie?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
14:59

Prima reacţie a lui Victor Angelescu, după ce Costel Gâlcă a fost prezentat oficial la Rapid: “Să fie linişte”

14:49

Costel Gâlcă e noul antrenor al Rapidului

14:23

Michael Gregoritsch, înainte de Austria – România: “Ar fi excelent dacă acum i-am scoate din cursă”

14:06

AC Milan a acceptat o ofertă de 30 de milioane de euro de la Al-Hilal pentru Theo Hernandez

13:54

Gigi Becali, ultimele detalii despre transferul lui Dennis Politic la FCSB: “Asta e oferta finală”

13:06

Lamine Yamal, mesaj ferm despre câştigarea Balonului de Aur înaintea confruntării cu Ousmane Dembele: “Asta aş vota”

1 “Sunt prieten cu Gigi Becali!” Patronul de la Metaloglobus, revoltat după promovare: “Taxele mele se duc la Steaua” 2 UPDATEOFICIAL Liviu Ciobotariu e noul antrenor al Petrolului 3 EXCLUSIVCând revine Ianis Hagi! Se recuperează la Mogoşoaia alături de naţionala României 4 Florin Pîrvu, după ce Voluntari a ratat Liga 1: “Nu-l felicit în niciun caz pe Adrian Mihalcea” 5 Plecări pe bandă rulantă de la Universitatea Craiova! Mirel Rădoi a renunţat la doi jucători în două ore 6 Max a dat chix la final! Concluzia lui Adrian Georgescu, după Marele Premiu al Spaniei
Citește și