Închide meniul

Marius Șumudică, verdict după debutul FCSB-ului în noul sezon de Liga 1: “Mi-a lăsat un gust amar”

Alex Ioniță Publicat: 13 iulie 2025, 19:19

Comentarii
Marius Șumudică, verdict după debutul FCSB-ului în noul sezon de Liga 1: Mi-a lăsat un gust amar

Profimedia

Marius Șumudică a analizat partida dintre FCSB și Hermannstadt, încheiată cu scorul de 1-1. Antrenorul român, în prezent liber de contract, a venit apoi cu un verdict despre debutul campioanei în noul sezon de Liga 1.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Alexandru Stoian a fost cel care a salvat-o pe FCSB, la duelul cu Hermannstadt. Acesta a restabilit egalitatea în prelungirile duelului de pe stadionul „Steaua”, trecând astfel un punct în contul echipei roș-albastre, după meciul din prima etapă a sezonului.

Marius Șumudică a venit cu un verdict după debutul FCSB-ului în noul sezon de Liga 1

Marius Șumudică a transmis că prestația campioanei, din meciul cu Hermannstadt, i-a lăsat un „gust amar”.  Principala problemă remarcată de fostul antrenor de la Rapid a fost absența lui Vali Crețu, care a fost înlocuit, pentru acest meci, de Ionuț Cercel, soluția pentru Regula 21 a roș-albaștrilor.

“FCSB-ul mie ieri mi-a lăsat aşa un gust amar, fotbalistic vorbind. Şi nu FCSB-ul, cred că altele sunt problemele, văzând că acest jucător Creţu nu poate să evolueze.

FCSB-ul pierde foarte mult în flancuri. Nu am nimic cu Cercel, este un jucător de viitor, dar nu are capacitatea lui Creţu de a pune presiune pe părţile laterale. Acest băiat, din cauza acestei reguli U21, este prizonier, să zic aşa, şi va trebui să rămână pe bancă multe meciuri.

Reclamă
Reclamă

Ce se întâmplă la FCSB? FCSB-ul ieri a început meciul cu Tănase atacant. Tănase niciodată nu poate să joace cu spatele la poartă, el vine foarte bine din poziţia de inter. Tănase fuge de contactul cu spatele la poartă adversă”, a spus Marius Șumudică, la fanatik.ro.

Ce şanse are FCSB de a ajunge în grupa Ligii Campionilor. Specialiştii au dat verdictul

FCSB are un obiectiv uriaş în acest sezon. Campioana din Liga 1 forţează calificarea în grupa de Champions League. Asta înseamnă că ar trebui să treacă 4 tururi preliminare. În prima manşă a turului 1 preliminar, băieţii lui Elias Charalambous s-au impus cu scorul de 3-1 în faţa celor de la Inter Club d’Escaldes, scor 3-1.

Returul Inter Club d’Escaldes-FCSB va avea loc marţi seara, de la ora 21.30, în direct pe Antena 1 şi AntenaPLAY.

Reclamă

Dacă va trece de campioana Andorrei, roș-albaștrii o vor întâlni pe învingătoarea dublei The New Saints – Shkendija. În tur, cele două echipe au remizat, scor 0-0. Cei de la FCSB au jucat în sezonul precedent în faza ligii din Europa League, dar acum ar putea să facă pasul în Champions League. În faza ligii din UCL sunt calificate deja 29 de echipe și mai sunt 6 locuri disponibile pentru echipele care iau startul în tururile preliminare.

În urma mai multor simulări realizate, statisticienii de la Football Mets Data au realizat o listă cu 15 echipe care au cele mai mari șanse să ajungă în această competiție. În acest moment, cei de la FCSB se află pe locul 11, cu 27% șanse, la fel ca franceziii de la OGC Nice.

Prima în această listă este campioana Scoţiei, Celtic, 71%. Ultima e campioana din Suedia, Malmo FF, creditată cu 20% şanse de a prinde grupa de Champions League. Pentru a ajunge în faza ligii, FCSB trebuie să treacă de 3 tururi preliminare, dar și de un play-off, toate în dublă manșă.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Cine sunt vinovaţii pentru situaţia în care a ajuns FCSB?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
0:07
Văzut ca un posibil înlocuitor pentru Charalambous, Mutu îl “înţeapă” pe Becali: “Critici mai dure ca niciodată”
23:51 27 ian.
Ungaria, surpriză de proporţii la European! Favorita grupei riscă ratarea semifinalelor
23:23 27 ian.
Cum i-a numit Jose Mourinho pe Cristi Chivu şi Arbeloa, după ce s-a înţeles că i-a atacat!
23:20 27 ian.
O altă tragedie la PAOK! Un fan a murit când a auzit de accidentul teribil din România
22:47 27 ian.
Gigi Becali a alcătuit echipa de titlu a FCSB-ului! Jucătorii pe care mizează patronul roș-albaștrilor
22:31 27 ian.
Verdictul specialistului după faza penalty-ului din care Rapid a egalat-o pe UTA, ulterior învingând-o!
1 “Şocant! Ce tragedie!” Reacţia presei din Grecia după accidentul şocant în care 7 fani PAOK au murit în România 2 Primul 11 al celor mai valoroşi fotbalişti din Liga 1. Liderul Craiova nu are niciun jucător. Cum arată Dream Teamul 3 Prima ipoteză în cazul accidentului din România, în care 7 fani ai lui PAOK au murit! Posibila cauză a tragediei 4 Ofertă de ultimă oră anunţată de Gigi Becali la FCSB: “Mai contează la mine încă 80.000 de euro?” 5 VIDEODramă în România: un microbuz cu fani ai lui PAOK, implicat într-un accident cu 7 morţi şi 3 răniţi 6 FotoMesajul patronului lui PAOK, Ivan Savvidis, după tragedia din România în care 7 fani ai echipei sale au decedat!
Citește și