Marko Dugandzic, noul golgheter din Liga 1! L-a depășit pe Andrea Compagno, după hat-trick-ul cu Voluntari

Alexandru Ivan Publicat: 4 februarie 2023, 21:59

Marko Dugandzic l-a egalat pe Andrea Compagno în topul golgheterilor Ligii 1

Marko Dugandzic, într-un meci pentru Rapid / Profimedia

Marko Dugandzic este noul golgheter din Liga 1, după ce a reușit un nou hat-trick, împotriva lui FC Voluntari, 4-1, în etapa a 24 din campionat.

Dugandzic a reușit al doilea hat-trick consecutiv pe teren propriu pe Rapid, după cel din partida cu Sepsi, disputată pe 20 ianuarie. Atacantul croat a ajuns la 15 reușite în actualul sezon și este cel mai bun marcator din campionatul României.

Marko Dugandzic, noul golgheter din Liga 1

Dugandzic l-a depășit pe rivalul Andrea Compagno, de la FCSB, care are 14 goluri. Podiumul este completat de Denis Alibec și Daniel Paraschiv, cu câte 10 reușite.

În meciul cu Voluntari, Marko Dugandzic a înscris prima dată în minutul 19, după ce a finalizat o pasă primită de la Albu. A marcat al doilea gol în minutul 55, după ce Mihai Popa a respins în față un șut al lui Ioniță. Hat-trick-ul l-a semnat în minutul 82, după o pasă a lui Onea.

Dugandzic a ajuns la Rapid la începutul sezonului și este unul dintre cei mai importanți jucători din lotul lui Mutu.

Croatul este cotat la un milion de euro, conform transfermarkt.com.

Rapid – FC Voluntari 4-1

Rapid a învins, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 4-1, echipa FC Voluntari, în etapa a 24-a din Liga 1.

În urma succesului răsunător, echipa antrenată de Adrian Mutu rămâne în cursa pentru titlu, fiind pe locul al treilea, la cinci puncte de liderul CFR Cluj.

În următorul meci, Rapid va juca „acasă” cu FC U Craiova 1948, în timp ce FC Voluntari va avea meci pe teren propriu cu FCSB.