Mehmet Topal, noul antrenor de la Petrolul! Turcul îl va înlocui pe Adrian Mutu

Publicat: 18 martie 2025, 12:18

Comentarii
Mehmet Topal, noul antrenor de la Petrolul! Turcul îl va înlocui pe Adrian Mutu

Mehmet Topal, în timpul unui meci la Petrolul- Profimedia

Mehmet Topal a revenit pe banca Petrolului şi îl va înlocui pe Adrian Mutu. Tehnicianul turc îi va prelua din nou pe “lupi”, după ce i-a pregătit şi în prima parte a sezonului.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Adrian Mutu şi-a reziliat contractul cu Petrolul, după trei luni şi jumătate petrecute pe banca formaţiei din Ploieşti.

Mehmet Topal a revenit pe banca Petrolului

Oficialii de la Petrolul i-au găsit repede un înlocuitor “Briliantului”. Mehmet Topal s-a înţeles cu “lupii” şi a revenit astfel la Ploieşti.

Chiar dacă nu are licenţă PRO, Topal o poate pregăti pe Petrolul timp de 30 de zile, după plecarea lui Adrian Mutu. În precedentul mandat al turcului, Sanjin Alagic a fost antrenorul care în acte, era principal.

În vârstă de 39 de ani, Mehmet Topal a antrenat-o pe Petrolul în perioada 1 iulie – 25 decembrie 2024. Aceasta a fost prima echipă din cariera de antrenor a turcului. În mandatul său, „lupii” au înregistrat o medie de 1.46 puncte per meci, potrivit site-ului de specialitate Transfermarkt.

Reclamă
Reclamă

“𝐁𝐈𝐍𝐄 𝐀𝐈 𝐑𝐄𝐕𝐄𝐍𝐈𝐓, 𝐌𝐄𝐇𝐌𝐄𝐓 𝐓𝐎𝐏𝐀𝐋!

FC Petrolul Ploiești a ajuns la un acord cu Mehmet Topal, cel care revine pe banca tehnică a “lupilor”!

În vârstă de 39 de ani, Topal și-a început cariera de antrenor în vara anului 2024, la Ploiești, iar ca jucător a scris istorie pentru fotbalul turcesc, fiind căpitanul naționalei Turciei și campion cu trei echipe diferite, Galatasaray, Fenerbahce și Basaksehir!”, a anunţat Petrolul, pe Facebook.

Reclamă

Prima reacţie a lui Adrian Mutu, după plecarea de la Petrolul

Adi Mutu o lasă pe Petrolul pe locul 3 în play-out, cu 20 de puncte. În prima etapă a play-out-ului, Petrolul a fost învinsă cu 2-0, acasă, de FC Botoşani. Mutu spunea în conferinţă că echipa lui nu a arătat nimic în meciul cu Botoşani.

„Ca urmare a consistenței rezultatelor din ultimele meciuri disputate am analizat împreună cu staff-ul tehnic criteriile de performanță inductivă și s-a luat decizia de a mă retrage din funcția de antrenor al echipei FC Petrolul Ploiești, considerând că există o diferență de viziune și conexiune profesională care nu-mi permite să îmi aduc contribuția la standardele dorite, astfel compatibilitatea profesională joacă un rol esențial în eficiența și armonia unei echipe.

Cu toate eforturile depuse de staff-ul tehnic, de jucători și de conducerea clubului, FCP traversează o perioadă dificilă, marcată de instabilitate financiară și de lipsa unor condiții adecvate de antrenament, factori care afectează performanța profesională a echipei și dezvoltarea jucătorilor.

Aceste aspecte și exigențe sunt esențiale pentru performanța privind calitatea de antrenor sportiv, iar cerințele bazei materiale și tehnice nu au fost îndeplinite”, a transmis Adrian Mutu pentru fanatik.ro.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Cine va câştiga titlul în La Liga în acest sezon?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
0:06 8 apr.

“I-am spus să lase dracului fotbalul”. Ladislau Boloni, mărturie despre ultima discuție cu Mircea Lucescu

23:59

Real Madrid, reacție după moartea lui Mircea Lucescu! Ce a publicat prestigiosul club din Spania

23:58

David Popovici a reacţionat după ce Mircea Lucescu a murit: “Un gol imens”

23:54

Real Madrid – Bayern 1-2 și Sporting – Arsenal 0-1. Două mari favorite pentru calificarea în semifinale

23:45

Bayern Munchen, “coșmarul” lui Real Madrid în starturile de repriză. Statistica deblocată după golul din sec. 20

23:30

Lumea fotbalului își ia rămas bun de la Mircea Lucescu! Mesajele postate după dispariția lui “Il Luce”

1 UPDATEMircea Lucescu a murit! Spitalul Universitar a confirmat decesul fostului selecționer 2 FotoCum a fost surprins Răzvan Lucescu la Spitalul Universitar, după moartea tatălui Mircea Lucescu 3 Averea colosală pe care Mircea Lucescu o lasă în urmă. „Il Luce” a murit la 80 de ani 4 Dramă în fotbalul românesc. S-a stins unul dintre acționarii din Liga 1 5 EXCLUSIV“Auăleu, auăleu!” Unul dintre “copiii de suflet” ai lui Mircea Lucescu, devastat de vestea morţii marelui antrenor 6 BREAKING NEWSMircea Lucescu a murit la 80 de ani! Doliu în fotbalul românesc și mondial
Citește și