Mirel Rădoi a făcut show după Universitatea Craiova – U Cluj 3-0: „Am făcut 15 mii de ‘nebuni’ fericiţi!” Ce a spus despre titlu
Publicat: 14.03.2025, 22:43.
Mirel Rădoi a fost în extaz după ce Universitatea Craiova a început cu o victorie clară playoff-ul Ligii 1. Oltenii s-au impus cu 3-0 în faţa celor de la U Cluj şi au urcat pe primul loc în clasament.
Mirel Rădoi le-a mulţumit fanilor şi a anunţat că se va gândi la titlu doar dacă va câştiga primele 5 meciuri.
Mirel Rădoi a făcut show după Universitatea Craiova – U Cluj 3-0
„Nu cred că se putea mai bine. Înainte de partidă semnam pentru orice rezultat dacă era victorie. Mulţumesc publicului şi va fi foarte greu pentru oricine să câştige aici. Poate diferenţa a fost mare şi un pic dură pentru ei. Trebuia să uităm înfrângerea cu FCSB, asta e frumos în sport că îţi poţi lua revanşa la primul meci. Cred că atitudinea a fost de partea noastră. Nu, deocamdată nici eu nu mă uit la clasament.
Mai sunt 5 finale, după 6 partide, dacă vor fi 6 victorii, atunci ne vom uita la clasament. În continuare nu marcăm, într-un playoff atât de echilibrat, trebuie să marchezi. Ambele echipe cred că au făcut o campanie pozitivă fotbalului. A fost un spectacol frumos în această seară. Mă bucur pentru noi, mă bucur că am reuşit să facem 15 mii de ‘nebuni’ fericiţi. Acum îmi doresc să punem stăpânire şi pe stadioanele din deplasare şi să le facem Casa Noastră.
Sunt total de acord, jucătorii de la Universitatea Cluj nu au încercat să incite spiritele, cred că a fost un spectacol frumos în seara asta. În astfel de momente, nu cred că mai contează timpul, dacă va trebui ca o echipă să ne trezească să jucăm la trei noaptea, o să jucăm la trei noaptea”, a spus Mirel Rădoi la digisport.ro, după Universitatea Craiova – U Cluj 3-0.
Universitatea Craiova – U Cluj 3-0. Oltenii au umilit echipa lui Sabău şi au trecut pe primul loc în Liga 1
Universitatea Craiova a învins vineri seara, pe teren propriu, scor 3-0, formaţia U Cluj, în prima etapă din playoff-ul Ligii 1.
Portarul Ştefan Lefter a fost eroul clujenilor în Bănie. Goalkeeperul de la „U” a salvat la dubla ocazie Mitriţă – Safira, din minutul 15, apoi Simion i-a dat emoţii celuilalt portar, Laurenţiu Popescu, în minutul 23. Mekvabishvili a deschis scorul în minutul 38, cu un şut din careu, apoi debutantul Macalou a trimis peste poartă, ratând egalarea, în minutul 45.
Minutul 65 a adus al doilea gol al gazdelor, autor Carlos Mora, pentru ca Lukic, în minutul 80, să închidă tabela cu un gol din careu. CS Universitatea Craiova s-a impus cu 3-0 şi este lider în playoff cu 29 de puncte. U Cluj suferă cea mai categorică înfrângere stagională şi, cu 26 de puncte, se află pe locul 5.
CS UNIVERSITATEA CRAIOVA: L. Popescu – Carlos Mora, Maldonado, Badelj, Bancu (Ndong 90) – Mekvabishvili, Screciu, Houri (Lukic 69) – Baiaram, Safira, Al. Mitriţă (Bană 90). ANTRENOR: Mirel Rădoi
U CLUJ: Lefter – Oancea (Boboc 46), Masoero, I. Cristea (D. Codrea 71), Chipciu – G. Simion (A. Miranyan 46), Artean – Macalou (Silaghi 84), Nistor, Bic (Fabry 46) – M. Thiam. ANTRENOR: Ioan Ovidiu Sabău