„O să-i visez pe Bauza și Bahassa!” Alex Chipciu, discurs halucinant după umilința lui „U” Cluj în fața lui FC U Craiova 1948

Alexandru Ivan Publicat: 3 februarie 2023, 22:12

„O să-i visez pe Bauza și Bahassa! Alex Chipciu, discurs halucinant după umilința lui „U Cluj în fața lui FC U Craiova 1948

Alexandru Chipciu şi Dan Nistor, primele reacţii după ce U Cluj a pierdut finala Cupei României cu Sepsi

Alex Chipciu, într-un meci pentru U Cluj / Hepta

Alex Chipciu a avut un discurs halucinant după umilința lui „U” Cluj în fața lui FC U Craiova 1948, 0-5, în etapa a 24-a din Liga 1. Jucătorul de 33 de ani a spus că este una dintre cele mai dure înfrângeri suferite în carieră. Chipciu a părăsit terenul plin de nervi la finalul meciului.

„Am fost nicăieri, am intrat relaxați. Am crezut că va fi ușor, ne-am trezit cu 5-0. M-am plictisit de mine, m-am săturat să vorbesc la televizor. M-am săturat de mine, mă enervează rău de tot. Fotbalistic ce să zic, mă simt abuzat fotbalistic.

Nu știu dacă am mai trăit. Dacă aveam 20 de ani azi, luam trei cartonașe roșii, înnebuneam să joace cu călcuiul Bauza și Bahassa și să mi-o dea printre picioare. Sper să fie și ei în play-out și să mai jucăm cu ei o dată. În loc să mă gândesc la familie și copii, o să-i visez pe Bauza și Bahassa în seara asta. Eu vorbesc în numele meu, sunt în aceeași oală cu toată lumea.

Noi avem mentalitatea asta de a trece dintr-o extremă în altă. Am avut o teamă înainte, știam că o să avem probleme. Acum Mister o să analizeze problemele. O să vadă lucrurile mai clar. Ăsta e fotbalul, trebuie să ne doară. Avem un drum de 7 ore, vă dați seama ce drum o să avem… Va fi o luptă pentru toate echipele.

Orice meci e greu. Trebuie să facem mai mult, să mănânci terenul. E ceva ireal, am jucat fără fani doar în pandemie, nu pot să intru în detalii. La pauză mai auzeam și muzică de club, a fost o seară catastrofală. O să mă enerveze să mă uit la mine. Mă simt într-o stare… Am ceva în mine, rău de tot!”, a spus Alexandru Chipciu, conform digisport.ro.

FC U Craiova 1948 – U Cluj 5-0

FCU Craiova a învins vineri, pe teren propriu, scor 5-0, formaţia Universitatea Cluj, în etapa a 24-a din Superliga.

Aurelian Chiţu a deschis scorul la Craiova, în minutul 12, pe un stadion gol, conform dorinţei clubului din Bănie, care a decis să joace acest meci fără spectatori. Tot Aurelian Chiţu a majorat scorul, din pasa lui Bahassa, în minutul 25, iar Dragoş Albu a stabilit scorul pauzei cu un şut excepţional din marginea careului, în minutul 36, tot din pasa lui Bahassa.

Albu i-a întors serviciul lui Yassine Bahassa, în minutul 82, când a recuperat o minge la o greşeală a lui Miron, a pasat în careu şi Bahassa a făcut 4-0.

Scorul final a fost stabilit scorul final în minutul 90, de Blănuţă, din pasa lui Ibrahimi.

Echipele:

FCU CRAIOVA: Gurău (R. Popa 84) – R. Negru, Duarte, Danny Henriques, Huyghebaert (Mascarenhas 60) – D. Albu, V. Achim (Ibrahimi 84) – Baeten (G. Ganea 60), Bauza, Bahassa – A. Chiţu (Blănuţă 80). ANTRENOR: Nicolo Napoli

U CLUJ: Iliev – Fl. Ilie, Miron, G. Simion – Şt. Vlădoiu, Ov. Bic (I. Filip 46), Remacle (Jose Gomes 64), Oancea – Chipciu (Fulop 75), Thiam (Ad. Bălan 64), Fl. Haită (I. Stoica 46). ANTRENOR: Ioan Ovidiu Sabău

9:01 Sebastian Vettel va pilota monopostul McLaren MP4/8 al lui Ayrton Senna în weekendul Marelui Premiu din Emilia-Romagna 8:42 Kylian Mbappe, mesaj de patru cuvinte după ce PSG a fost învinsă de Borussia Dortmund! Postarea făcută imediat după meci 8:36 Anunţul radical făcut de Ronnie O`Sullivan, după ce a fost eliminat în sferturile Campionatului Mondial de snooker 8:20 Dennis Man, desemnat jucătorul sezonului la Parma, în Gazzetta dello Sport! Mihăilă, în top şi el! Sezon de vis pentru români 1
23:45
Borussia Dortmund – PSG 1-0! Fullkrug, singurul marcator într-un meci cu ocazii uriaşe! Mbappe nu s-a lipit la gol
1
23:40
Gigi Buffon, emoţionat de revenirea lui Parma în Serie A! Mesaj superb după performanţa la care au contribuit Man şi Mihăilă
1
23:31
FotoDennis Man şi Valentin Mihăilă, la bustul gol după ce au promovat în Serie A! Imagini de senzaţie cu românii de la Parma
1
23:12
Mihai Stoica a spus totul despre sărbătoarea câştigării titlului! Ce a pregătit FCSB: „La cât am aşteptat, trebuia să facem ceva”
1
23:02
VIDEOCristiano Ronaldo, un nou gol fabulos în Arabia Saudită! Starul portughez a început să danseze după ce a înscris