Octavian Popescu nu se sperie de criticile lui Gigi Becali. Atacantul de 20 de ani a avut o primă reacţie după golul spectaculos marcat la Galaţi, în Oţelul – FCSB, scor 0-2.
Octavian Popescu a deschis scorul în minutul 40, cu o execuţie superbă de la distanţă. Intrat după pauză, Florinel Coman a avut şansa de a dubla avantajul roş-albaştrilor, dar a ratat un penalty. Încurajaţi frenetic din tribună, jucătorii lui Dorinel Munteanu a trimis de două ori mingea în transversală. În prelungiri, Andrea Compagno a marcat şi a stabilit rezultatul final, 2-0.
Octavian Popescu nu se sperie de criticile lui Gigi Becali
„Aveam nevoie foarte mare de acest gol, mai ales că au început să apară nişte critici. M-am descurcat bine şi în repriza a doua unde am fost folosit, eram mai în centru. Am făcut un meci bun.
A fost şi cartonaşul roşu, am avut şi o accidentare la gleznă la echipa naţională, dar mă antrenez 100% şi încerc să revin la forma la care am fost.
Suntem pe drumul cel bun, suntem fericiţi, avem moralul ridicat. Aşteptăm meciul cu bulgarii şi vrem să mergem mai departe.
Eu încerc să iau criticile care mă ajută. Am văzut niște aiureli la televizor. Se știe ce se vorbește… Dacă nu mă ajută, eu le dau la o parte. Este presiune mereu, mereu suntem focusaţi să luăm cele trei puncte. În fiecare an am pierdut puncte cu echipele care nu se băteau la campionat.
Va fi foarte greu. Nu avem suporterii aproape, dar am încredere în coechipieri şi în staff că vom merge mai departe„, a declarat Octavian Popescu pentru digisport.ro.
Octavian Popescu, gol de senzaţie în Oţelul – FCSB
Într-un moment în care vicecampioana României suferea în joc, Tavi Popescu a deschis scorul cu o execuţie spectaculoasă. Andrei Cordea a avut o incursiune în flancul drept, a intrat în centru şi i-a pasat jucătorului de 20 de ani. Octavian Popescu nu a stat pe gânduri şi a şutat, cu latul, de la aproximativ 25 de metri. A trimis mingea spre vinclul porţii adverse!
