Penalty controversat dictat de Istvan Kovacs în FC U Craiova 1948 – Universitatea Craiova. „A arbitrat foarte prost!”

Alexandru Ivan Publicat: 7 august 2022, 22:42

Istvan Kovacs arbitrează FC U Craiova 1948 - Universitatea Craiova

Istvan Kovacs, în FC U Craiova 1948 - Universitatea Craiova / captură Orange Sport

VAR-ul a fost decisiv a fost decisiv în prima repriză a derby-ului FC U Craiova 1948 – Universitatea Craiova. Istvan Kovacs a dicat două penalty-uri pentru echipa lui Mihai Rotaru

FC U Craiova 1948 și-a creat mai multe ocazii la poarta rivalei, dar cea care a găsit drumul spre gol a fost Universitatea Craiova.

VAR-ul, decisiv în derby-ul FC U Craiova 1948 – Universitatea Craiova

Istvan Kovacs nu a fluierat inițial la un duel dintre Markovic și Van Durmen. S-a dus însă la monitorul VAR, după care a dictat penalty. Era minutul 41. Andrei Ivan a fost cel care a transformat lovitura de la 11 metri.

Sursa: captură Orange Sport

Arbitrajul video s-a dovedit decisiv și în prelungirile primei reprize. Yassine Bahassa a comis un presupus henț în propriul careu la o lovitură liberă executată de Sergiu Hanca. Istvan Kovacs a dictat din nou penalty, dar nu s-a mai dus să verifice faza la monitorul VAR. A mers „pe mâna” verdictului oferit prin cască de colegii săi.

N-a mai executat Andrei Ivan, ci Sergiu Hanca, dar rezultatul a fost același: gol pentru Universitatea Craiova.

Reclamă 4

Istvan Kovacs e ajutat de Vasile Marinescu şi Ovidiu Artene, iar rezervă e Radu Petrescu. În Camera VAR se află Cătălin Popa şi Radu Ghinguleac. Observator e Corneliu Fecioru.

Helmut Duckadam și Ion Crăciunescu, reacții vehemente la adresa lui Istvan Kovacs

Ion Crăciunescu și Helmut Duckadam nu au fost de acord cu arbitrajul lui Istvan Kovacs din prima repriză a derby-ului din Bănie. Întrebat dacă ar paria toată averea pe cel de-al doilea penalty dictat de Kovacs, Crăciunescu a răspuns categoric: „Nu! A intuit doar. Mingea nu-și schimbă deloc traiectoria.”

La rândul său, Helmut Duckadam a avut o remarcă dură: „Istvan kovacs nu a arbitrat slab, ci foarte prost!”, a spus Duckadam, conform digisport.ro.

Spectacol total la FC U Craiova 1948 – Universitatea Craiova

Suporterii celor două echipe au pregătit coregrafii spectaculoase. Astfel, după ce Istvan Kovacs a fluierat startul meciului, spectacolul a început în tribune.

În stagiunea precedentă, prima în care FC U Craiova 1948 și Universitatea Craiova s-au duelat în Liga 1, echipa lui Adrian Mitielu a terminat pe locul 10 în play-out, în timp ce cea a lui Mihai Rotaru a ocupat ultima poziție de pe podium, în play-off.

În sezonul precedent, Universitatea Craiova a câștigat ambele derby-uri cu FC U Craiova 1948, cu același scor, 2-0.

Ce crezi că se va întâmpla în meciul România - Ucraina, de la EURO 2024?

Live Antena Sport

23:54 16 iun.

Serbia – Anglia 0-1. Bellingham, debut excelent la EURO 2024! Selecționata lui Southgate a început asaltul pentru marele trofeu

23:50 16 iun.

România – Ucraina LIVE TEXT, ora 16:00! Aşteptarea a luat sfârşit. „Tricolorii” debutează la EURO 2024! Echipele probabile

23:37 16 iun.

Programul românilor de luni, de la Campionatele Europene de Nataţie de la Belgrad! Competiţia e live în AntenaPLAY

23:31 16 iun.

Primele imagini din cantonamentul FCSB-ului din Olanda! Marius Ştefănescu şi Daniel Popa, sub comanda lui Elias Charalambous

23:02 16 iun.

„Nici el nu crede!” Răzvan Raț a reacționat, după ce Nicolae Stanciu a spus că România poate învinge orice adversar la EURO 2024

1 FotoLovitura uriaşă, de milioane de euro, pe care a dat-o Simona Halep, după ce şi-a vândut mai multe proprietăţi! 2 FotoDin ce face bani, de fapt, noul soț al Larisei Iordache. Ce s-a aflat despre Cristian Chiriță, imediat după cununia civilă 3 Foto„Aroganță! A fost greu!” Cum a cucerit-o Horațiu Moldovan pe celebra sa iubită! Portarul naționalei a dat toate cărțile pe față 4 Singura condiţie pentru ca Simona Halep să revină în top! Verdictul lui Gică Popescu: „Tenisul fără Simona e atât de sărac” 5 Programul complet al meciurilor, din grupe, de la EURO 2024 6 FotoIvana Knoll e gata să le sucească minţile şi nemţilor: „Mai sexy ca niciodată! Abia aştept ca toată lumea să mă vadă!”