Închide meniul

“Penalty!” Darius Olaru s-a prăbuşit pe teren şi a făcut semne disperate să se verifice faza cu VAR. Controverse în FCSB – FC Botoşani

Publicat: 8 decembrie 2024, 21:59

Comentarii
Penalty! Darius Olaru s-a prăbuşit pe teren şi a făcut semne disperate să se verifice faza cu VAR. Controverse în FCSB – FC Botoşani

Darius Olaru a cerut penalty / Captură Digi Sport

Fază controversată în prelungirile primei reprize a meciului FCSB – FC Botoşani, din etapa a 19-a a Ligii 1. Darius Olaru a căzut în careu după o intervenţie a lui Sadiku, dar Adrian Cojocaru nu le-a acordat penalty roş-albaştrilor.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

În momentul în care fundaşul moldovenilor se pregătea să degajeze o minge, Darius Olaru a reuşit să îi “sufle” balonul. Căpitanul campioanei României s-a prăbuşit pe teren şi a cerut lovitură de la 11 metri.

Darius Olaru a cerut penalty în FCSB – FC Botoşani

“Centralul” nici nu a vrut să audă şi a lăsat jocul. A fost momentul în care Darius Oaru a cedat nervos.

Mijlocaşul campioanei a făcut semne disperate ca să fie verificată faza în cabina VAR. “Penalty, penalty!“, a strigat Olaru.

“Contactul există, se duce cu piciorul în faţă jucătorul de la FC Botoşani”, a reacţionat comentatorul Digi Sport.

Reclamă
Reclamă

Aflaţi în cabina VAR, Viorel Flueran şi Sorin Costreie au considerat că nu este nevoie să intervină şi meciul a continuat. FCSB avea avantaj minim, scor 1-0, după golul marcat de Daniel Bîrligea.

Helmut Duckadam, omagiat în FCSB – FC Botoşani

În minutul 7, arbitrul a oprit disputa în memoria celui care a murit la 65 de ani. A fost ales acest minut în amintirea datei de 7 mai 1986, când Duckadam apăra 4 lovituri de departajare în finala cu Barcelona şi îi aducea Stelei trofeul Cupei Campionilor Europeni.

Toţi fanii s-au ridicat în picioare şi au început să scandeze, la unison, numele legendei fotbalului românesc. “Duckadam, Duckadam!“, s-a auzit pe cel mai mare stadion al ţării. Suporterii au afişat şi un banner uriaş.

Reclamă

Un cuvânt și un nume, o întreagă istorie / Apără Duckadam, mulțumim pentru glorie“, a fost mesajul afişat pe Arena Naţională.

Înainte de startul confruntării s-a ţinut şi un minut de reculegere în amintirea lui Helmut Duckadam, care a încetat din viaţă pe data de 2 decembrie. Trupul său neînsufleţit a şi fost depus la Arena Naţională, iar mii de oameni au venit la catafalcul fostului mare portar.

La priveghi au fost prezenţi atât fanii din Peluza Nord, cât şi cei din Peluza Sud care o susţin pe echipa din Liga 2, Steaua.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Va câştiga Max Verstappen titlul de campion mondial în 2025?
Loading ... Loading ...
Citește și:
0:35
Nota primită de Dennis Man după ce PSV a umilit-o pe Liverpool pe Anfield
0:00
Steaua Roșie Belgrad – FCSB LIVE TEXT (22:00). Campioana Serbiei și campioana României se întâlnesc în Europa League
23:57 26 nov.
Atletico Madrid – Inter 2-1. Înfrângere dramatică pentru echipa lui Cristi Chivu, în minutul 90+3. Rezultatele serii
23:19 26 nov.
Iuliana Demetrescu va arbitra finala UEFA Women’s Nations League
23:01 26 nov.
Kylian Mbappe, hat-trick în mai puțin de 7 minute! Francezul face show în Olympiacos – Real Madrid
22:58 26 nov.
Planul nebun al lui Gigi Becali: “Bat Belgradul, mă calific în Europa, iau campionatul!”
1 Marea companie din România a fost cumpărată de Mircea Lucescu. Selecţionerul României are o avere fabuloasă 2 FotoCe se mai ştie de Gina Gogean. Marea gimnastă a României a trăit un moment greu anul trecut 3 FotoAfacerea cu care Ion Țiriac a devenit cel mai bogat român: “Oameni săraci n-am văzut”! Ce avere uriaşă are  4 EXCLUSIVJaqueline Cristian pregăteşte o colaborare spectaculoasă: “Va ajunge în Top 20 în 2026” 5 Răspunsul lui Cristi Chivu după declaraţiile lui Diego Simeone 6 Marca Pele a fost cumpărată de familia Neymar! Suma uriaşă plătită şi anunţul tatălui starului brazilian
Citește și