Rapid – CFR Cluj 2-2. Hasani, eroul giuleştenilor! Echipa lui Neil Lennon a obţinut un egal la ultima fază

Alex Ioniță Publicat: 21 iulie 2024, 0:00

Rapid - CFR Cluj 2-2. Hasani, eroul giuleştenilor! Echipa lui Neil Lennon a obţinut un egal la ultima fază.

Jucătorii lui Rapid / Profimedia

Meciul Rapid – CFR Cluj 2-2 a fost în format LIVE TEXT pe AS.ro. Giuleştenii au obţinut un rezultat de egalitate chiar la ultima fază a partidei.

Bîrligea a deschis scorul în minutul 28, după o fază superbă a echipei lui Dan Petrescu. În debutul reprizei secunde, Petrila a obţinut un penalty după ce a fost faultat de Sava, iar Albion Rrahmani a transformat. În minutul 75, Peter Michael a marcat golul care o readucea în avantaj pe CFR Cluj. În minutul 90+7, Hasani a smuls un punct pentru Rapid.

Rapid – CFR Cluj LIVE TEXT

Final de meci! Rapid – CFR Cluj 2-2! Giuleştenii au obţinut un punct la ultima fază a meciului.

Min. 90+7: Rapid – CFR Cluj 2-2! Hasani a restabilit egalitatea în prelungiri. Giuleştenii au smuls un punct pe final.

Min. 89: Lovitura de cap a lui Ignat a fost scoasă de Sava.

Min. 75: Rapid – CFR Cluj 1-2! Peter Michael i-a readus în avantaj pe clujeni, cu o lovitură de cap.

Min 73: Dublă ocazie uriaşă a lui Jambor! Mai întâi, şutul de la marginea careului a jucătorului de la Rapid a fost respins de Sava, după care a trimis mult peste poartă din câţiva metri.

Min. 69: Albion Rrahmani este în lacrimi. Atacantul kosovar s-a accidentat şi nu va mai continua partida.

Min. 54: Rapid – CFR Cluj 1-1! Albion Rrahmani a transformat lovitura de la 11 metri.

Min. 52: Penalty Rapid! Sava l-a faultat pe Petrila în careu, iar Istvan Kovacs a dictat lovitură de la 11 metri.

Min. 46: Prima ocazie a reprizei a fost a celor de la Rapid. Burmaz a şutat din unghi, dar Sava a respins în corner.

Min. 46: A început repriza a doua.

Min. 45+4: Final de primă repriză.

Min. 42: Rapid a beneficiat de o lovitură liberă dintr-o poziţie foarte bună, dar Burmaz a trimis mult peste poartă.

Min. 28: Rapid – CFR Cluj 0-1! Daniel Bîrligea a deschis scorul în Giuleşti, după o acţiune superbă a oaspeţilor.

Min. 26: Rrahmani a avut o ocazie uriaşă, dar şutul său din interiorul careului a fost scos de Sava.

Min. 23: Petrila a centrat foarte bine pentru Burmaz, dar şutul acestuia a lovit bara.

Min. 19: Bîrligea a trimis balonul în poarta lui Aioani, dar reuşita sa a fost anulată din cauza unei poziţii de offside.

Min. 1: A început meciul.

Rapid (4-4-2): Aioani – Blazek, P. Iacob, Ignat – Braun, Papeau, Kait, Petrila, Micovschi – Rrahmani, Burmaz

Rezerve: Ungureanu (GK), Manea, Bădescu, Săpunaru, Borza, R. Pop, Oaidă, El Sawy, Hasani, Jambor, G. Gheorghe, Gojkovic

Antrenor: Neil Lennon

CFR Cluj (4-3-3): Sava – Mogoș, Boben, M. Ilie, Camora – Artean, Keita, Tachtsidis – Deac, Bîrligea, Korenica

Rezerve: Hindrich (GK), Gal (GK), Abeid, Thaqi, Lucaci, Filip, Păun, Fică, Kamara, Nkololo, Michael

Antrenor: Dan Petrescu

Stirea iniţială.

LIVE TEXT | Rapid – CFR Cluj (22:00)

Echipele probabile:

Rapid: Aioani – Manea, Blazek, P. Iacob – Braun, Oaidă, Kait, Papeau, Borza – Hasani, Rrahmani

CFR Cluj: Sava – Mogoș, Kresic, M. Ilie, Camora – Artean, Keita, Tachtsidis – Deac, Bîrligea, Kamara

Înainte de startul meciurilor de vineri, Rapid se află pe locul al 7-lea în clasament, cu 1 punct. De cealaltă parte, CFR Cluj este pe poziția a 2-a, cu 3 puncte.

Ultima întâlnire directă dintre cele două formații a avut loc în luna mai a acestui an. La momentul respectiv, CFR Cluj s-a impus, în Gruia, cu scorul de 3-2.

Neil Lennon, plecăciuni în fața lui Dan Petrescu înainte de Rapid – CFR Cluj

Neil Lennon este de părere că Dan Petrescu este un antrenor foarte deștept, care are un stil dificil pentru adversarii săi. Mai mult decât atât, antrenorul de la Rapid l-a numit pe „Bursuc” „legendă” și a spus că va încerca să îl învingă, în duelul din etapa a 2-a a sezonului de Liga 1.

„E un antrenor foarte deștept. Face o treabă foarte bună, știe ce vrea de la jucătorii săi. Este un antrenor de succes, îl respect.

Petrescu este o legendă în România, are un stil dificil, toată lumea știe asta. Totuși, o să încerc să îl înving!”, a spus Neil Lennon, la conferința de presă.

Neil Lennon s-a mai duelat cu Dan Petrescu în perioada în care o antrena pe Celtic. În sezonul 2019-2020, cele două formații s-au întâlnit în preliminariile Ligii Campionilor, dar și în grupele Europa League.

În turul 3 al Ligii, CFR Cluj s-a impus, la general, cu scorul de 5-4. În Europa League, Celtic a câștigat un duel, cu scorul de 2-0, în timp ce al doilea s-a încheiat cu victoria clujenilor, scor 2-0.

Unde se va transfera Louis Munteanu?

Mihai Stoica a dezvăluit marea greşeală făcută de FCSB cu Unirea Slobozia: „Schimbarea nu a fost foarte inspirată”

23:00

VIDEOLeon Madsen a câştigat Speedway Euro Championship, a doua etapă a sezonului. Competiţia a fost LIVE în AntenaPLAY

22:37

Mihai Stoica l-a contrazis pe Gigi Becali: „Alibiuri nu caut”. Cum a analizat faza controversată din Unirea Slobozia – FCSB

22:36

Cristi Chivu, apariţie neaşteptată la Rapid – CFR Cluj! Imagine rară cu fostul căpitan al naţionalei pe stadioanele din România

21:55

Mircea Rednic s-a năpustit asupra jucătorilor săi: „Cu mine nu se joacă! În vestiar le-am spus numai de bine!”

1 VIDEOLando Norris, pole-position în Marele Premiu al Ungariei! Cursa e duminică, de la ora 15:45, pe Antena 1 şi în AntenaPLAY 2 VIDEORichard Verschoor a fost descalificat din sprintul din Formula 2 al MP al Ungariei, LIVE în AntenaPLAY. Cursa e duminică (11:05) 3 Nikita Bedrin a câștigat cursa de sprint din Formula 3 de la Marelui Premiu al Ungariei! Marea cursă: duminică, 9:25, AntenaPLAY 4 FotoNeymar a devenit tată pentru a treia oară! Helena s-a născut la începutul acestei luni 5 Gigi Becali, reacţie virulentă după Unirea Slobozia – FCSB 2-2: „Au mintea întunecată!” 6 LIVE VIDEOGala de Box Magnificent 7 e ACUM în AntenaPLAY. Spectacol total la Birmingham