Rapid este la un pas să realizeze un nou transfer în această vară. Damien Dussaut (27 de ani) a ajuns la București pentru a semna cu formația giuleșteană, anunță gsp.ro. Fundașul dreapta, originar din Franța, a jucat ultima oară la Farul Constanța.
Rapid este pe cale să perfecteze al 5-lea transfer al verii. Conform sursei citate, Dussaut a ajuns la București și se pregătește să semneze cu trupa lui Adrian Mutu pentru a întări postul de fundaș dreapta.
Rapid, aproape să realizeze un nou transfer! Damien Dussaut este așteptat să semneze
Damien Dussaut a evoluat ultima oară la Farul, în perioada 2019-2022. Fundașul de 28 de ani s-a despărțit de echipa lui Gică Hagi în această vară, după 70 de meciuri adunate pentru constănțeni. Două goluri și opt assist-uri sunt cifrele lui Dussaut în tricoul Farului.
În România, fundașul care reprezintă statul Martinique a mai jucat la Dinamo, în perioada ianuarie – septembrie 2019. Valenciennes B, Standard Liege și Sint-Truidense VV sunt celelalte formații pentru care a evoluat Dussaut de-a lungul carierei.
Claudiu Belu și Răzvan Onea vor fi adversarii lui Damien Dussaut pentru postul de fundaș dreapta al Rapidului. La ora actuală, fostul fundaș de la Farul este cotat la 500.000 de euro de transfermarkt.com.
- În această vară, Rapid i-a mai transferat pe Valentin Costache, Andrei Ciobanu, Paul Iacob și Florin Ștefan.
Dussaut a fost protagonistul unui moment halucinant în sezonul trecut din Liga 1. În martie, în meciul dintre FCSB și Farul, scor 2-0, fundașul lui Gică Hagi a fost eliminat pentru două faulturi consecutive comise într-un interval de numai 8 secunde. Arbitrul partidei, Lucian Rusandru, i-a acordat cele două cartonaşe galbene şi, implicit, l-a eliminat, spre stupefacţi jucătorului din Franța.
Mai întâi, Dussaut l-a ţinut pe Florin Tănase, pentru ca după doar câteva secunde, să îl faulteze pe Octavian Popescu.
Rapid a scăpat de interdicţia la transferuri
Rapid a fost sancţionată cu interzicerea transferurilor în această vară, din cauza unei datorii mai vechi, din 2008, de la transferul lui Julio Cesar, de la AEK Atena. Oficialii clubului au plătit vineri suma, şi astfel le-a fost ridicată interdicţia.
