Închide meniul
EXCLUSIV

Ștefan Iovan a reacționat după decizia ÎCCJ în procesul dintre FCSB și CSA Steaua: „Aia ar fi circ!”

Cosmin Olteanu Publicat: 28 martie 2023, 17:56

Comentarii
Ștefan Iovan a reacționat după decizia ÎCCJ în procesul dintre FCSB și CSA Steaua: Aia ar fi circ!”

Ștefan Iovan, în timpul unei conferințe de presă / Hepta

Ștefan Iovan a reacționat după decizia ÎCCJ în procesul dintre FCSB și CSA Steaua! Procesul pentru palmares, început în urmă cu mai mulți ani, între clubul patronat de Gigi Becali și Clubul Sportiv al Armatei urmează să se rejudece la Curtea de Apel București.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Ștefan Iovan consideră că Justiția ar trebui să fie mai preocupată de faptul că CSA Steaua nu are drept de promovare în Liga 1, decât de procesul cu FCSB.

Ștefan Iovan a reacționat după decizia ÎCCJ în procesul dintre FCSB și CSA Steaua

Fostul mare căpitan al Stelei mai spune că ar fi un adevărat „circ”, în cazul în care CSA Steaua ar primi drept de promovare în primul eșalon, iar FCSB ar câștiga procesul pentru palmares.

„Nu vedeți că noi nu avem drept de promovare de atâta timp? Nu credeți că e mai bine să-i întrebați pe cei care cunosc, cât de cât, această situație? Problema știți care ar fi? Să ne dea drept de promovare și, după aceea, să se întâmple nu știu ce să se întâmple. Aia ar fi circ. Răspunsurile astea nu le dă nimeni, pentru că nu le știe nimeni. V-a dat cineva, până acum, un răspuns concret?”, a declarat Ștefan Iovan, în exclusivitate, pentru AS.ro.

Gheorghe Mustață, prima reacție după ce ÎCCJ a decis rejudecarea procesului pentru palmares dintre FCSB și CSA Steaua

Liderul galeriei FCSB-ului s-a declarat mulțumit de decizia ÎCCJ și este încrezător că, într-un final, clubul patronat de Gigi Becali va avea câștig de cauză.

Reclamă
Reclamă

„Contează foarte mult (n.r. decizia), pentru că această decizie a venit datorită suporterilor, datorită Asociației Salvați Steaua. Este ceea ce am cerut noi în instanță. Mă bucur că au desființat toată sentința din apel. Să se rejudece de niște judecători care, cât de cât, cunosc fotbalul românesc și legea sportului.

Acum, oricare judecător ar putea să înțeleagă, pentru că o echipă care continuă în Liga 1 nu poate să piardă palmaresul sau ceea ce a muncit.

La momentul 98′, cânt a preluat domnul Viorel Păunescu, n-a preluat un tanc, o mitralieră sau un avion, ca să poți să clasifici documentele. Dar am o înregistrare de la cineva, în care se spune că au pierdut documentele, vezi domne în ghilimele, între CSA și Viorel Păunescu.

Reclamă

Bun, în momentul în care tu preiei această societate, care și acea societate a lui Păunescu a fost înființată în 98’… Același lucru s-a întâmplat în 2003. Trebuia să înființezi o nouă societate și să preiei tot ce a luat domnul Păunescu. Domnul Păunescu, în momentul în care i-a dat acele hârtii, că în baza a 300.000 sau 500.000, cât a costat Neaga sau Aliuță…

După ce i-a luat pe jucătorii aceia, tu ai ajuns, la un moment dat, să nu mai ai bani să duci Steaua. O lăsasei pe locul 14. În momentul în care tu i-ai spus lui Gigi: «Bă, ți-o dau, dar trebuie să-ți faci o societate». El și-a făcut acea societate. Deci, practic, oamenii au văzut nereguli acolo și au spus: «Păi, ce ați făcut? Ați împărțit o continuitate și un palmares?».”, a declarat Gheorghe Mustață, în exclusivitate, pentru AS.ro.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Poate lua Dinamo titlul în Liga 1 în acest sezon?
Loading ... Loading ...
Citește și:
23:56
“Puteam să mai înscriem”. Concluziile lui Elias Charalambous după FCSB – Rapid 2-1
23:52
Seară de coşmar pentru Dan Şucu! După ce Rapid a pierdut cu FCSB, Genoa a fost învinsă cu un gol în prelungiri
23:27
Gigi Becali pregătește transferurile de iarnă la FCSB. Anunțul făcut despre Kevin Ciubotaru după 2-1 cu Rapid
23:16
Costel Gâlcă, cerere directă către conducerea Rapidului după ce giuleştenii au fost învinşi în derby-ul cu FCSB!
23:10
Florin Tănase, avertisment pentru rivale după FCSB – Rapid 2-1: “Nu știu dacă sunt așa siguri de play-off”
22:57
VIDEOWashington Capitals – Detroit Red Wings 2-3. Echipa lui Alex Ovechkin, învinsă cu un gol din prelungiri!
1 FCSB a renunţat la el, acum Rapid îl transferă! Fundaşul de naţională, gata să-şi dea acordul 2 Pensia pe care Gigi Becali o primeşte de la statul român. “Ce-mi dați, bă, atâția bani?” 3 Transfer de la Universitatea Craiova la AEK Atena? Cu ce jucător a discutat patronul grecilor 4 Răspunsul lui Denis Drăguş la oferta FCSB. Anunţ surpriză din Turcia 5 Jucătorul lui Dinamo, „distrus” după eșecul cu UTA: „Chiar nu știu ce joacă, sincer vă spun” 6 Gigi Becali, transfer-surpriză la FCSB! Jucătorul pe care îl vrea patronul campioanei
Citește și