Trei jucători, OUT de la FCSB! Au fost scoşi de pe lista de Liga 1 a campioanei

Viviana Moraru Publicat: 15 ianuarie 2025, 14:51

Comentarii
Trei jucători, OUT de la FCSB! Au fost scoşi de pe lista de Liga 1 a campioanei

Jucătorii de la FCSB, la finalul unui meci/ Profimedia

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Trei jucători de la FCSB au fost scoşi de pe lista de Liga 1. Daniel Popa, William Baeten şi Ionuţ Panţîru nu vor mai avea dreptul să evolueze în campionat, la formaţia campioană.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Cei trei jucători au intrat în dizgraţiile lui Gigi Becali, după evoluţiile din prima parte a sezonului. Campioana se pregăteşte să revină din cantonamentul de iarnă, din Turcia, urmând ca vineri să dispute primul meci oficial din 2025, cu Hermannstadt.

Trei jucători, OUT de la FCSB

Modificările efectuate în lotul FCSB-ului au fost anunţate pe site-ul oficial al LPF. William Baeten, Daniel Popa şi Ionuţ Panţîru vor mai putea să evolueze doar în Europa League, acolo unde campioana este ca şi calificată în play-off-ul pentru optimi.

Cei trei jucători vor avea dreptul să evolueze doar în cele două meciuri rămase de disputat din grupă, deoarece nu se mai poate modifica lista. Aceştia ar putea fi scoşi ulterior, înainte ca FCSB să evolueze în fazele eliminatorii ale competiţiei.

Baeten, Popa şi Panţîru vor putea fi astfel utilizaţi în duelurile cu Qarabag (23 ianuarie) şi Manchester United (30 ianuarie), ultimele rămase de disputat ale FCSB-ului, în grupa principală de Europa League.

Reclamă
Reclamă

În locul celor trei jucători au fost trecuţi pe lista de Liga 1 a FCSB-ului noii veniţi, Lukas Zima şi Juri Cisotti, care au semnat cu campioana în această iarnă. Şi David Kiki, care fusese scos de pe lista de campionat la începutul sezonului, va putea să evolueze în Liga 1.

Vlad Chiricheş a plecat din cantonamentul FCSB

Vlad Chiricheş nu a jucat în niciunul dintre cele două meciuri de pregătire ale campioanei FCSB, cu Hamburg (2-1) şi Dinamo Kiev (1-2) şi nu au existat explicaţii despre situaţia fundaşului de 35 de ani.

Sursele Antena Sport au aflat că fostul căpitan al naţionalei nu s-a mai antrenat alături de lotul lui Elias Charalambous dinaintea meciului cu Hamburg, de pe 9 ianuarie.

Reclamă

Mai mult, Vlad Chiricheş a părăsit cantonamentul campioanei de trei zile. Cel mai probabil, fostul fundaş de la Tottenham sau Napoli a acumulat oboseală şi a fost odihnit în această perioadă, pentru a nu se accidenta din nou.

Înainte de cantonamentul din Antalya, Vlad Chiricheş a fost folosit pe postul de mijlocaş central.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine va marca mai multe goluri pentru FCSB în acest sezon dintre Bîrligea şi Garita?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
10:59

Lovitură de teatru! Anunțul făcut de Steaua despre viitorul lui Daniel Oprița

10:31

Decizia luată de patron după ce fostul jucător de la FCSB a ajuns golgheterul Ligii 1

10:02

Joao Paulo ar putea pleca de la FCSB pentru o sumă importantă!

9:55

România – Belgia LIVE VIDEO (14:30, AntenaPLAY). Tricolorele caută prima victorie la Campionatul European

9:31

Marketa Vondrousova a contestat suspendarea pentru dopaj în faţa TAS

9:29

Marius Șumudică a intervenit după victoria CFR-ului cu FCSB! Cele două mutări ale trupei din Gruia

1 Gigi Becali i-a decis soarta lui Baciu, după ce fanii i-au cerut demisia antrenorului: „Eu îi respect pe suporteri” 2 Zeljko Kopic a acceptat oferta și revine pe bancă! O să antreneze un fost star din Liga 1 3 Jucătorul OUT din primul 11 de la FCSB după eşecul cu CFR Cluj! Gigi Becali: „Vai ce dribling a făcut” 4 OUT de la derby! Anunțul momentului: jucătorul nu va fi pe teren în Dinamo – FCSB 5 FCSB mai face un singur transfer, după înfrângerea cu CFR Cluj! Anunţul lui Gigi Becali: „O să fie altă echipă de acum” 6 Ape tulburi la FCSB. Mihai Stoica a răbufnit la Gigi Becali: „Nu există om în istoria fotbalului…”
Citește și