Închide meniul

U Cluj – Poli Iași 2-2! Echipa lui Sabău, egalată în prelungiri! Golul, validat la VAR. Final „nebun” de meci

Alex Ioniță Publicat: 9 februarie 2025, 18:53

Reclamă
U Cluj – Poli Iași 2-2! Echipa lui Sabău, egalată în prelungiri! Golul, validat la VAR. Final „nebun de meci

Dan Nistor este jucătorul lui U Cluj / Profimedia

Meciul dintre U Cluj și Poli Iași, încheiat cu scorul de 2-2, a fost în format LIVE SCORE pe AS.ro. Partida a contat pentru etapa cu numărul 26 a sezonului de Liga 1.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Primul gol al partidei a fost marcat de Dan Nistor, în minutul 61. Atunci, mijlocașul lui Sabău a trimis mingea direct în vinclu, din lovitură liberă.

Nistor a reușit „dubla” în minutul 77, după ce a interceptat o minge care a lovit inițial bara. Căpitanul lui U Cluj a îndeplinit apoi o simplă formalitate.

Mai apoi a înscris și Camara, în minutul 90. Atunci, jucătorul lui Poli Iași a ajuns la capătul unei centrări, în interiorul careului și a marcat din fața porții.

Gouet a trimis mingea în plasă și în prelungiri, după un corner, însă reușita a fost inițial anulată, pe motiv de fault la portar. Totuși, arbitrul a revăzut faza la monitorul VAR și a validat apoi golul.

Reclamă
Reclamă

După acest rezultat, U Cluj se află pe locul al 2-lea, cu 45 de puncte. De cealaltă parte, Poli Iași a rămas pe poziția a 15-a, cu 23 de puncte după 26 de partide disputate.

LIVE SCORE | U Cluj – Poli Iași 2-2

Min. 90+9: Reușita a fost validată la monitorul VAR! U Cluj – Poli Iași 2-2!

Min. 90+6: Incredibil! Poli Iași a reușit să trimită mingea în poartă, prin Gouet, după un corner, însă arbitrul a dictat fault la portar!

Reclamă

Min. 90: U Cluj – Poli Iași 2-1! Camara a ajuns la capătul unei centrări, în interiorul careului și a redus din diferență cu un șut din fața porții.

Min. 77: U Cluj – Poli Iași 2-0! Dan Nistor a reușit „dubla!”. Inițial, Bettaieb a șutat din afara careului, iar balonul a lovit bara. Dan Nistor a fost însă pe fază și a lovit din nou mingea, care s-a oprit în plasă!

Min. 61: U Cluj – Poli Iași 1-0! Dan Nistor a deschis scorul! A trimis mingea în vinclu, direct din lovitură liberă!

Min. 45+1: Ocazie pentru U Cluj! Talison a centrat bine în careu, însă Kamara nu a ajuns la minge.

Min. 35: Ocazie pentru Poli Iași! Marchioni a lovit mingea cu capul. Aceasta a trecut puțin pe lângă poartă.

Min. 9: Ocazie pentru Poli Iași! Sekou Camara a trimis mingea cu capul spre poartă. Lefter a intervenit.

Min. 1: A început meciul!

Echipele de start:

  • U Cluj: Lefter – Boboc, Masoero, Van der Werff, Oancea – Simion, Artean, Bic – Nistor – Blănuță, Artean
    Rezerve: D. Moldovan, Mitrea, Lasure, D. Codrea, Rață, Oaidă, Silaghi, Bota, Opriș, Bettaieb, Miranyan
    Absenți: Gertmonas, Chipciu, I. Cristea (suspendați), Macalou (așteaptă permisul de muncă), Ov. Popescu (incert)
    Antrenor Ioan Ovidiu Sabău
  • Poli Iași: Ailenei – Guilherme, Samayoa, Da Silva, Ispas – Tailson, Gouet, Marchioni, Stefanovici – Alin Roman, S. Camara
    Rezerve: Collado, Niga, Tănasă, D. Ciobanu, Adăscăliței, G. Teixeira, Vl. Ilie, Creț, Umar
    Absenți: Bordeianu, F. Ilie (nereținuți în lot)
    Antrenor Vasile Miriuță

De cealaltă parte, formația din Copou se află pe locul 15 în Liga 1, cu 22 de puncte după 25 de etape disputate. Poli Iași are nevoie de puncte „ca de aer”, având în vedere că se află pe un loc care duce la retrogradarea directă în Liga a 2-a.

La ultimul meci jucat în Liga 1, U Cluj a cedat, în deplasare, în fața Universității Craiova. Oltenii lui Mirel Rădoi s-au impus cu scorul de 1-0, în partida care a contat pentru etapa cu numărul 25.

De cealaltă parte, Poli Iași vine după o înfrângere cu UTA, scor 0-1, în ultimul duel disputat.

Ultima întâlnire directă dintre cele două formații a avut loc în luna septembrie a anului trecut. La momentul respectiv, moldovenii s-au impus, pe teren propriu, cu scorul de 1-0.

Ioan Ovidiu Sabău: „Va fi un meci dificil”

La conferința de presă premergătoare partidei cu Poli Iași, Ioan Ovidiu Sabău a transmis că se așteaptă la un meci dificil. De asemenea, tehnicianul a vorbit și despre problemele de lot de la U Cluj.

„Va fi un meci tot la fel de dificil (n.r. asemenea ultimelor confruntări cu Poli Iași). Este o echipă care reușește să se motiveze și să se mobilizeze cu noi. Noi am câștigat cu 1-0 aici acasă (n.r în aprilie 2024), dar în ultimele jocuri am și pierdut, cu 0-2 și 0-1.

Contează și statisticile, dar contează ca noi să arătăm bine, să ne refacem după acest joc (n.r. de la Craiova). Lipsesc niște jucători importanți, avem un lot cu jucători pregătiți, bine plătiți, au toate motivele să ajute echipa, dacă intră”, a spus Ioan Ovidiu Sabău.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Cum se va încheia derby-ul Dinamo - FCSB?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
17:51

Gică Hagi, discurs uriaş la lansarea cărţii autobiografice: „Am fost un copil de Săcele care a iubit mingea!” Motivul retragerii: „Nu mai puteam să mă antrenez”

17:16

Harry Kane spune că vrea să joace cât mai multe meciuri, deşi mulţi jucători se plâng de programul încărcat: „Iubesc fotbalul! Nu mă voi plânge”

17:16

Dorinel Munteanu, dezvăluiri despre Generaţia de Aur: „Cu Hagi şi Popescu nu vorbeam la telefon”! Mesaj dur al lui „Munti”: „Mulţi vorbesc prostioare”

16:58

Alphonso Davies va fi operat şi va rata tot sezonul! Probleme medicale şi pentru Dayot Upamecano

16:44

Când vor începe lucrările la noul stadion San Siro! Investiţia pentru arena de 71.000 de locuri este una colosală

16:23

Anunţul lui Florentin Petre, chiar înainte de Dinamo – FCSB: „Ar fi perfect să se întâmple asta”

1 Mircea Lucescu a ameninţat cu demisia după San Marino – România 1-5: „Pot pleca în orice moment” 2 Marian Iancu nu îl mai vrea pe Mircea Lucescu la naţionala României: „E nevoie de o nouă provocare”. Numele surpriză propus 3 Selecţionerul celor de San Marino, dezvăluire fabuloasă despre Mircea Lucescu: „Nu cred că îşi mai aminteşte de mine” 4 Ce s-a ales de Nicolae Mitea. Fostul internaţional a împlinit 40 de ani: „Petrec mult timp cu ea!” 5 România U21 – Olanda U21 0-2. Eșec pentru tricolorii lui Pancu, în ultimul amical al lunii martie. Au marcat Valente și Van Bergen 6 Dumitru Dragomir i-a propus un transfer de milioane lui Becali: „La naţională e destrăbălat, dar la FCSB ar fi super”
Citește și