Un atacant trecut prin Ligue 1 a semnat cu Petrolul Ploiești! Transferul reușit de echipa lui Mehmet Topal

Alex Ioniță Publicat: 4 septembrie 2024, 17:19

Comentarii
Un atacant trecut prin Ligue 1 a semnat cu Petrolul Ploiești! Transferul reușit de echipa lui Mehmet Topal

Profimedia

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Un atacant trecut prin Ligue 1 a semnat cu Petrolul Ploiești! Clubul a anunțat că a obţinut serviciile atacantului Herman Moussaki, în vârstă de 25 ani, care va fi fotbalistul echipei prahovene până la finalul stagiunii 2025-2026.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Născut la Brazzaville, în Congo, dar având şi cetăţenie franceză, Herman Moussaki are experienţa primelor două eşaloane din Hexagon, bifând, în tricoul lui SM Caen, şase apariţii în Ligue 1, pe parcursul sezonului 2018-2019, şi 14 în Ligue 2, în stagiunea 2019-2020.

Un atacant trecut prin Ligue 1 a semnat cu Petrolul Ploiești!

Din 2020 a trecut la US Boulogne (Franţa), până în august 2022, atunci când s-a transferat la formaţia luxemburgheză F91 Dudelange. În ultimul campionat, Moussaki (1.86 m), internaţional „U23” congolez, a jucat în 25 de meciuri şi a punctat de şapte ori, notează news.ro.

După primele 8 etape din Liga 1, Petrolul Ploiești se află pe locul al 5-lea, cu 13 puncte. Sub comanda lui Mehmet Topal, „lupii galbeni” au înregistrat 3 victorii, 4 rezultate de egalitate și o înfrângere.

După pauza cauzată de meciurile echipelor naționale, Petrolul se va duela cu Farul Constanța, în etapa a 9-a. Partida va avea loc pe data de 14 septembrie, de la ora 21:30 și va fi în format LIVE TEXT pe AS.ro.

Reclamă
Reclamă

Ce obiective are Mehmet Topal la Petrolul

După primele analize, Topal a declarat că fotbalul din România este mai tehnic decât cel din Turcia şi că obiectivul său este să ajungă cu Petrolul în play-off, după care să cucerească titlul în trei ani.

„E o mare onoare pentru noi să fim aici. Știm că am venit la o echipă mare. În viață am lucrat cu antrenori buni, cu nume importante. Asta face parte din experiența mea. Când jucam fotbal încercam mereu să fiu la cel mai înalt nivel, așa voi face și ca antrenor.

Eu și echipa mea vom da tot ce putem pentru echipa asta care are un secol de existență. Românii și turcii nu diferă mult, sunt sigur că vom avea o relație bună aici. Nu prea am urmărit liga din România, precum pe cele mari din Europa, dar știu în mare parte despre ce e vorba.

Reclamă

Am avut puțin timp de analiză înainte să vin aici. N-am avut mult timp să analizăm. De o săptămână nu prea dormim, ne-am pregătit să știm unde venim. Fotbalul românesc e mai tehnic decât cel turc. Vom fi o echipă care aleargă mult și care luptă pe teren. Acesta este obiectivul nostru.

Targetul nostru de sezonul acesta e să jucăm în play-off. În 3 ani, încercăm să luăm titlul, să fim campioni. Nu am jucat nicăieri fără un obiectiv. Nu am avut contact cu oameni fără obiective în viață”, spunea Mehmet Topal, la prezentarea oficială.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Câte goluri va marca Lionel Messi în Argentina - Capul Verde?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
22:33

VIDEOGhinionistul Mondialului! Şi-a dat al doilea autogol la acest turneu final și a egalat un record nedorit

22:17

LIVE VIDEOAustralia – Egipt 1-1, în direct pe Antena 1 și AntenaPLAY. Hany și-a trimis mingea în propria poartă

21:51

S-a întâmplat din nou la Cupa Mondială după 92 de ani! O nouă pagină de istorie în Australia – Egipt

21:13

Jucătorul care l-a impresionat pe Mihai Stoica în cantonamentul FCSB-ului: „Numărul 1 de departe!”

21:03

VideoRomânii încing atmosfera pentru vedetele de la Mondial! Ce se întâmplă în Piaţa Antena World Cup

20:39

Fostul antrenor al lui Radu Drăgușin, prezentat la echipa lui Cristiano Ronaldo! Anunțul oficialilor de la Al-Nassr

1 VIDEOE oficial! Fotbalist de la Benfica, transferat de Universitatea Craiova 2 Comunicatul FIFA după scandalul golului anulat în minutul 90+13 la Portugalia – Croaţia 2-1 3 VIDEOCe le-a spus arbitrul croaţilor după cea mai controversată fază de la Mondial, din minutul 90+13 al partidei cu Portugalia 4 “De ce l-ați scos pe Ronaldo?”. Răspunsul tranșant al lui Roberto Martinez după “thriller-ul” Portugalia – Croația 5 Tragedie în fotbal. Fotbalistul a fost ucis: “Se căsătorise în urmă cu doar cinci luni” 6 Răzvan Lucescu a semnat contractul carierei! Salariu „faraonic” pentru antrenorul român
Citește și