Închide meniul

Un jucător trecut pe la Tottenham, cu meciuri în cupele europene, a semnat cu UTA! Lovitura reușită de Mircea Rednic

Alex Ioniță Publicat: 17 februarie 2025, 18:01

Reclamă
Un jucător trecut pe la Tottenham, cu meciuri în cupele europene, a semnat cu UTA! Lovitura reușită de Mircea Rednic

Mircea Rednic este antrenorul de la UTA / Profimedia

Clubul de fotbal UTA Arad a anunţat, luni, transferul lui Paul Jose Mpoku, mijlocaş congolez care a evoluat ultima oară în eşalonul secund al Coreei de Sud la gruparea Incheon United şi care a fost în trecut antrenat de Mircea Rednic la Standard Liege. De asemenea, acesta a fost legitimat și la Tottenham, printre alte echipe și a adunat și meciuri în cupele europene.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

„Paul Jose Mpoku e noul mijlocaş central al clubului UTA! Fotbalistul cu origini congoleze şi paşaport belgian a semnat, astăzi, un contract cu echipa noastră. În vârstă de 32 de ani, Mpoku şi-a început cariera în Belgia, evoluând la Standard Liege, club la care a fost antrenat şi de Mircea Rednic”, se menţionează pe pagina oficială de Facebook a grupării arădene.

Paul Jose Mpoku, jucător cu meciuri în cupele europene și trecut pe la Tottenham, a semnat cu UTA

În cariera sa, mijlocaşul a fost legitimat, pe rând, la: Standard Liege (juniori), Tottenham, Leyton Orient, Standard Liege, Cagliari, Chievo, Panathinaikos, Al-Wahda, Konyaspor și Incheon.

Jucătorul din Congo a adunat meciuri în preliminariile Champions League, dar și în grupele Europa League, în perioada în care a jucat la Standard Liege. De asemenea, a jucat 4 meciuri în Europa Leagueș i pentru Panathinaikos.

Totodată, Mpoku a fost utilizat de Incheon în 5 partide din Liga Campionilor Asiei, competiție care se vede LIVE în AntenaPLAY.

Reclamă
Reclamă

Noul jucător al formaţiei antrenate de Mircea Rednic a fost component al tuturor selecţionatelor de juniori ale Belgiei, dar la nivel de seniori a optat pentru echipa naţională a Republicii Democratice Congo, pentru care a jucat în 22 de partide, marcând 6 goluri, notează agerpres.ro.

Mircea Rednic a ieșit la atac după Petrolul – UTA 0-1

Mircea Rednic a ieșit la atac și a transmis un mesaj dur, la interviul de la finalul partidei Petrolul – UTA 0-1. Antrenorul arădenilor a vebit și cu un mesaj direct pentru oficialii ploieștenilor.

La interviu, Mircea Rednic a dezvăluit că a fost înjurat în timpul partidei de la Ploiești. De asemenea, acesta i-a acuzat pe oficialii gazdelor că nu au curățat zăpada din fața băncii sale.

Reclamă

Antrenorul de la UTA le-a cerut oficialilor de la Petrolul să le arate mai mult respect adversarilor și să fie mai ospitalieri, la următoarele partide.

De asemenea, Mircea Rednic s-a plâns de condițiile de la Ploiești și a transmis că o echipă din Liga 1 nu ar trebui să aibă un asemenea teren.

„Nu ai cum să nu te enervezi, au dat cu pietre, m-au înjurat, nu au curățat zăpada din fața mea. A trebuit să intervin să curețe zăpada din fața băncii. Să fie mai ospitalieri. Mai mult respect și mai mult bun simț.

Înțeleg că erau 3 puncte importante pentru ei, dar trebuia să câștige dacă voiau punctele. Acasă le tremură pixurile alor mei. Nu știu ce au. Nu ai voie să ai un teren ca ăsta. Terenul a fost dușmanul lor”, a spus Mircea Rednic, la digisport.ro.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Va ajunge Cristiano Ronaldo la borna 1.000 de goluri marcate în carieră?

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
8:53

Valentin Mihăilă a anunțat când revine pe teren. Ce a spus despre derby-ul Universitatea Craiova – FCSB 0-0

8:50

LIVE VIDEOOvidiu Ionescu – Shunsuke Togami se joacă ACUM! Debut pentru român la Cupa Mondială 2025

8:45

„Ce vrei de la el?” Basarab Panduru nu s-a abţinut şi l-a contrazis pe Gigi Becali după Craiova – FCSB 0-0

8:41

Mirel Rădoi și-a anunțat obiectivul, după remiza cu FCSB: „Dacă nu iau titlul atunci, plec”

8:30

Pariul pneurilor în deșert! Concluzia lui Adrian Georgescu după Marele Premiu al Bahrainului

8:19

Gigi Becali a anunțat echipa de start pentru meciul cu CFR Cluj. Cine îl va înlocui pe Daniel Bîrligea

1 Mirel Rădoi, reacţie furibundă după egalul cu FCSB: „Îmi iau sacoul şi mă duc în lojă. Nu aştept un punct” 2 „Când? La încălzire?” Florin Tănase a făcut show după 0-0 cu Universitatea Craiova. A făcut praf arbitrajul 3 Gigi Becali a „distrus” doi jucători, după Universitatea Craiova – FCSB 0-0: „N-a contat / N-a câştigat niciun duel” 4 Final „de infarct” în Universitatea Craiova – FCSB! Mora a lovit bara în prelungiri! Oltenii și-au pus mâinile în cap 5 Gigi Becali l-a făcut praf pe Horaţiu Feşnic: „Nu se poate aşa ceva. Nu cred că se va îndrepta” 6 Motivul pentru care Mihaela Cambei ţine nemişcată în parcare maşina primită cadou de la Ion Ţiriac: „O văd în fiecare dimineaţă”
Citește și