Închide meniul
NEWS ALERT

Universitatea Craiova deţine palmaresul istoric. Decizia luată în instanţă. Mititelu a pierdut din nou

Antena Sport Publicat: 10 iulie 2023, 12:24

Comentarii
Universitatea Craiova deţine palmaresul istoric. Decizia luată în instanţă. Mititelu a pierdut din nou

Jucătorii Universităţii Craiova, alături de galerie / Hepta

Universitatea Craiova deţine palmaresul istoric al echipei Craiovei. Decizia a fost anunţată de Curtea de Apel Timişoara, care a oferit astfel un nou verdict în lupta dintre cele două echipe ale Băniei, Universitatea Craiova şi FC U Craiova 1948.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Conform instanţei, echipa lui Mihai Rotaru are palmaresul până la privatizarea din 1991. Astfel, Adrian Mititelu a primit o nouă lovitură.

Universitatea Craiova deţine palmaresul Craiovei

”Solutia pe scurt: Respinge apelul formulat de apelantul-intervenient accesoriu CLUB SPORTIV U CRAIOVA S.A. Admite apelul formulat de apelantul-reclamant CLUB SPORTIV UNIVERSITATEA CRAIOVA împotriva sentinţei civile nr. 149/23.05.2017 pronunţată de Tribunalul Dolj în dosarul nr. 11665/63/2014**.

Schimbă în parte decizia apelată în sensul că admite în parte acţiunea formulată de reclamantul CLUB SPORTIV UNIVERSITATEA CRAIOVA în contradictoriu cu pârâta FOTBAL CLUB U CRAIOVA S.A. prin lichidator judiciar AGENŢIA DE INSOLVENŢĂ S.P.R.L. şi constată că reclamanta deţine dreptul de proprietate asupra palmaresului sportiv al echipei istorice de fotbal Universitatea Craiova şi a tuturor derivatelor acestuia, precum şi dreptul de a utiliza în mod exclusiv în scopuri comerciale şi sportive palmaresul echipei istorice de fotbal Universitatea Craiova şi toate derivatele acestuia.

Menţine în rest dispoziţiile sentinţei apelate. Cu recurs, în 30 de zile de la comunicare, care se va depune la Curtea de Apel Timişoara. Pronunţată la data de 10.07.2023, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor de către grefa instanţei. Document: Hotarâre 10.07.2023”, se arată în decizia instanței.

Reclamă
Reclamă

Reacţia Universităţii Craiova

Clubul condus de Mihai Rotaru a avut o reacţie imediată, printr-o postare pe reţelele de socializare. Din partea clubului deţinut de Mititelu nu a venit nicio declaraţie oficială.

”Palmaresul este ACASĂ! Curtea de Apel Timișoara s-a pronunțat astăzi și a consfințit încă o dată: Clubul Sportiv Universitatea Craiova deține palmaresul istoric și tot ceea ce derivă din el. A meritat!”, au scris cei de la Universitatea Craiova.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Ce va face FCSB în grupa principală a Europa League?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
10:10
Florin Prunea nu s-a ferit când a auzit ce a spus un jucător după FCSB – UTA: “Asta e cel mai periculos”
10:05
Scandal uriaş: Denisa Golgotă a depus plângere pentru hărţuire: “A spus că mi-ar da pumni în gură. E favorizată o gimnastă”
9:51
Interul lui Cristi Chivu, subiect de dezbatere aprinsă în Italia: “Respectă ce spun.” / “Nu e cea mai bună.”
9:35
Ce le-a spus Dennis Politic suporterilor, în faţa autocarului, după ce n-a jucat niciun minut în FCSB – UTA 4-0
9:23
Mihai Stoica, reacție din Portugalia după FCSB – UTA 4-0. Ce a scris după ce Gigi Becali l-a făcut scouter
9:01
Lando e noul lider. Analiza lui Adrian Georgescu după Marele Premiu al Mexicului
1 Gigi Becali, dezvăluire incredibilă despre sfințirea Catedralei Neamului. Fără precedent 2 VIDEOLando Norris a câștigat Marele Premiu al Mexicului. Britanicul, noul lider din clasamentul general al piloților 3 FotoGestul lui Mirel Rădoi pentru Ştefan Baiaram după ce l-a schimbat în meciul Metaloglobus – Universitatea Craiova 4 Jucătorii lăudați de Gigi Becali, după FCSB – UTA 4-0: „Fotbalul e foarte ușor” 5 FCSB – UTA 4-0. Campioana României se apropie la doar trei puncte de zona de play-off 6 „Alege drumul lui Neymar”. Lamine Yamal, făcut praf după Real Madrid – Barcelona 2-1. Nota umilitoare primită
Citește și