UTA Arad – FC Hermannstadt 1-2. Baba Alhassan a marcat golul victoriei în minutul 90+5! Trupa lui Marius Măldărașanu, de neoprit în Liga 1!

Viviana Moraru Publicat: 17 septembrie 2022, 18:46

U Cluj - Hermannstadt

Jucătorii de la Hermannstadt, în timpul unei partide/ Facebook Hermannstadt

• UTA Arad – FC Hermannstadt 1-2
  • Baba Alhassan a marcat golul victoriei în minutul 90+5!

UTA Arad – FC Hermannstadt 1-2. Sibienii lui Marius Măldărășanu au câștigat dramatic meciul cu „Bătrâna Doamnă” în prelungiri, după o dublă de senzație reușită de Baba Alhassan.

Hermannstadt a fost condusă de UTA începând din minutul 29, după golul marcat de Virgiliu Postolachi. Formația sibiană a reușit să întoarcă scorul grație lui Baba Alhassan.

UTA Arad – FC Hermannstadt 1-2. Baba Alhassan, dublă de senzație! Sibienii au dat lovitura în minutul 90+5

Atacantul ghanez, în vârstă de 22 de ani, a restabilit egalitatea în minutul 36. Tot Alhassan a marcat golul victoriei pentru Hermannstadt în minutul 90+5, când a rămas singur cu portarul de la UTA și l-a învins cu un șut plasat.

Baba Alhassan a ajuns la 3 duble marcate în acest sezon. Ghanezul este noul golgheter al Ligii 1, cu 6 reușite, la egalitate cu Andrea Compagno. Atacantul lui Heramnnstadt are însă și un assist în cont.

Grație victoriei de la Arad, Hermannstadt a urcat pe locul 2 în Liga 1 și continuă să fie singura formația neînvinsă. Trupa lui Măldărășanu are 22 de puncte, cu două mai puțin decât liderul Farul.

Min 90+5. GOOOOL Hermansstadt! Baba Alhassan iese din nou la rampă și marchează golul victoriei în prelungiri, cu un șut de la marginea careului, pe lângă portar.

Min 34: GOOOL Hermannstadt! Baba Alhassan a egalat pentru oaspeți.

Min 29: GOOOL UTA! A înscris Virgiliu Postolachi din penalty.

Min 1. A început meciul de la Arad!

UTA se află pe ultimul loc de plaz-off, cu 15 puncte, la egalitatea cu campioana CFR Cluj. Arădenii vin după o serie de patru runde fără înfrângere, în ultima etapă câștigând în deplasare cu Botoșani, scor 2-1.

De cealaltă parte, Hermannstadt merge la Arad pentru confruntarea cu UTA după trei ce au înregistrat trei victorii consecutive. Sibienii le-a învins pe rând pe Universitatea Craiova, FC Argeș și Petrolul, în ultima rundă.

Echipele probabile:

UTA: 93. Fl. Iacob – 15. Vukcevic, 4. Benga, 6. Chindriș, 22. Hoxhallari – 5. Cascini, 19. Batha, 70. R. Șteau – 29. Stahl, 17. Postolachi, 11. Jobello
Rezerve: 33. Balauru, 3. M. Dobrescu, 8. Fl. Matei, 9. Ademi, 14. P. Anton, 20. Ubbink, 28. Keșeru, 77. Negoescu
Absent: Otele (suspendat)
Antrenor: Ilie Poenaru

HERMANNSTADT: 31. Muțiu – 17. Butean, 5. Bejan, 4. I. Stoica, 98. Opruț – 29. Biceanu, 14. Sota – 7. P. Petrescu, 8. Alhassan, 51. Oroian – 30. D. Paraschiv
Rezerve: 1. Uțiu, 6. Antoche, 9. Hora, 10. Năstăsie, 11. D. Iancu, 13. Răuță, 18. Medina, 28. Buhăcianu, 96. Balaure
Antrenor: Marius Măldărășanu

Mihai Stoica îi ironizează pe cei de la Hermannstadt

Mihai Stoica îi ironizează pe cei de la Hermannstadt. Managerul celor de la FCSB nu crede că echipa lui Marius Măldărăşanu poate ţine ritmul şi să ce califice în playoff.

Mi-a fost dat să văd multe în viaţă mea, dar două penalty-uri ca cele făcute de jucătorul Chindiei, ceva rar mi-a fost dat să văd. Precum şi autogolul lui Seto. Mai are până la fotbalista care a marcat trei autogoluri şi a fost schimbată. Când e să se aleagă praful… Hermannstadt o să fie foarte greu să ţină ritmul să meargă în play-off, au obţinut puncte cu şansă formidabilă, e meritată victoria de azi, dar se cam termină.

Noi ştim asta, am mai văzut iepuri înghiţiţi de pluton. E mare lucru să prindă play-off-ul. S-au jucat 10 meciuri din 30, cum să vorbim deja? Deci calm. Nu putem să vorbim despre soarta unui campionat după 10 meciuri. După 4 meciuri am auzit interviul lui Maldarasanu şi zicea că a câştigat cu şansă, nemeritat etc. Şi da, aşa e, e cu picioarele pe pământ. Totuşi sunt multi jucatori de liga 2”, a spus Mihai Stoica la orangesport.ro.

Va cuceri Dan Petrescu titlul din Liga 1, cu CFR Cluj, în 2024-2025?

23:55
Cristiano Bergodi, criză de nervi după Rapid – Sepsi 0-1! Întrebarea care l-a scos din minţi: „Nu mă înveţi tu fotbal!”
15
23:29
Dan Şucu a anunţat o decizie radicală la Rapid după a patra înfrângere la rând în play-off a giuleştenilor!
15
23:17
Cristiano Bergodi, anunţ despre plecarea de la Rapid, după înfrângerea cu Sepsi: „Cel mai greu moment!”
15
23:16
Reacţia lui Paul Iacob, după ce suporterii giuleşteni i-au cerut demisia lui Bergodi: „Noi suntem principalii responsabili”!
15
22:52
Reacţia lui Marius Ştefănescu după ce a fost înjurat de fanii Rapidului! Mesajul către suporterii giuleşteni
15
22:43
Fanii de la Rapid i-au cerut demisia lui Cristiano Bergodi! Numele lui Marius Şumudică, scandat în Giuleşti
15
22:21
Florinel Coman, sfătuit să nu se grăbească să plece de la FCSB! Când ar putea prinde un transfer de vis
15
22:20
FotoRapid – Sepsi 0-1. Debeljuh a dat lovitura în prelungirile partidei! Fanii giuleşteni i-au cerut demisia lui Bergodi
15
21:44
„Trebuia schimbat şi antrenorul!” Cristiano Bergodi a răbufnit şi a explicat de ce a exclus din lot trei jucători de la Rapid
15
21:19
FotoFanii Rapidului, reacţie vehementă după ce au văzut spectacolul pirotehnic de la Leverkusen! Mesaje dure de protest
Liga 1 • 15 apr., 18:52
Rezultatele analizelor jucătorului din Liga 1, depistat pozitiv la testul anti-drog! Reacţia de ultim moment a clubului
Sancţiuni drastice după FC Hermannstadt - U Cluj
Liga 1 • 10 apr., 19:27
Sancţiuni drastice după FC Hermannstadt – U Cluj! Ce amenzi şi suspendări a dictat Comisia de Disciplină
Andrei Nicolescu, după ce recursul lui Dinamo a fost respins: "Atât au înţeles din cererea noastră"
Liga 1 • 9 apr., 17:01
„Sună a văicăreală” Andrei Nicolescu, după ce recursul lui Dinamo a fost respins: „Atât au înţeles din cererea noastră”
Imagini emoţionante cu Mircea Rednic, în ziua în care împlineşte 62 de ani
Liga 1 • 9 apr., 13:43
„Ce surpriză mi-aţi făcut!” Imagini emoţionante cu Mircea Rednic, în ziua în care împlineşte 62 de ani
Neluţu Sabău şi-a avertizat jucătorii după meciul "nebun" cu Hermannstadt
Liga 1 • 7 apr., 19:21
Neluţu Sabău şi-a avertizat jucătorii după meciul „nebun” cu Hermannstadt: „Nu sunt de acord”! A fost şi el prins în încăierare!