UTA – Oţelul 2-4! Umilinţă totală pentru echipa lui Mircea Rednic. Gălăţenii au dat de pământ cu arădenii

Viviana Moraru Publicat: 13 noiembrie 2023, 22:00 / Actualizat: 13 noiembrie 2023, 23:32

UTA - Oţelul 2-4! Umilinţă totală pentru echipa lui Mircea Rednic. Gălăţenii au dat de pământ cu arădenii

Hepta

UTA – Oţelul 2-4. Echipa lui Dorinel Munteanu a făcut cel mai bun meci din acest sezon şi a învins categoric pe UTA. După această victorie, Oţelul a ajuns pe locul 8 în clasament, cu 20 de puncte,  la doar două puncte de locul 6.

Gălăţenii au primit penalty în minutul 1, pentru un  fault asupra lui Teles, iar Cisotti a transformat în minutul 3, deschizând scorul.

Oţelul a rămas sus, în pressing, şi în minutul 5 a marcat al doilea gol, prin Alexandru Pop, lovitură de cap la un corner al lui Cisotti şi o deviere în faţa porţii. Acelaşi Alexandru Pop a înscris pentru 3-0 în minutul 34, din pasa lui Bodişteanu. şi echipa lui Dorinel Munteanu a intrat la pauză cu un avantaj substanţial. În minutul 53, Pop şi Cisotti au conlucrat pentru golul marcat de Teles, care a înscris pentru 4-0. În minutul 86 gazdele au reuşit să înscrie, prin Căpuşă, iar Rareş Pop a obţinut un penaltiy în minutul 90+4, înscriind şi stabilind rezultatul final, 4-2 pentru Oţelul.

Victoria îi duce pe gălăţeni pe locul 8, cu 20 de puncte, în timp ce UTA Arad este pe 12, cu 18 puncte.

UTA – Oţelul 2-4

Min. 90+4: FINAL DE MECI! Otelul Galaţi a obţinut cea mai clară victorie din acest sezon.

Min. 90+4: UTA – Oţelul 2-4. Rareş Pop a marcat din penalty.

Min. 86: UTA – Oţelul 1-4. Căpuşă a marcat golul de onoare la prima atingere de balon.

Min. 54: UTA – Oţelul 0-4. Teles a marcat cu un şut superb de la 20 de metri.

Min. 34: UTA – Oţelul 0-3! Echipa lui Dorinel Munteanu face spectacol. Alex Pop a reuşit dubla.

Min. 5: UTA – Oţelul 0-2. Alex Pop a marcat cu o lovitură de cap.

Min. 3: UTA – Oţelul 0-2. Cisotti a deschis scorul din penalty.

Min. 1: A început partida.

UTA: Fl. Iacob – Diogo Miguel, Ibrahima Conte, Stolnik, D. Dumitrașcu – M. Freitas – Stahl, Fabry, C. Mihai, Micovschi – Luckassen

Rezerve: Kucher – Carp, Căpușă, R. Pop, Iurasciuc, Cooper, Marku, Ekmecki, Ofosu

Antrenor: Mircea Rednic

Oțelul: Dur-Bozoancă – Zhelev, J. Cisse, Lovric, Miguel Gomes – Zivulic – Maciel, Teles, Cisotti, Bodișteanu – Al. Pop

Rezerve: R. Stoian – Fatai, Jardan, I. Neagu, R. Tănasă, G. Cîrjan, Adăscăliței, Yabre, Rus

Antrenor: Dorinel Munteanu

UTA – Oţelul, LIVE SCORE, 20:30

Oţelul, de cealaltă parte, a înregistrat trei remize în ultimele trei meciuri din Liga 1. Trupa lui Dorinel Munteanu a încheiat la egalitate cu Poli Iaşi, Hermannstadt şi CFR Cluj.

Oţelul a înregistrat nu mai puţin de 11 rezultate de egalitate, în cele 15 meciuri disputate până acum. Gălăţenii sunt pe locul 12, chiar sub UTA, având 17 puncte.

În tur, UTA şi Oţelul au remizat, sco 1-1. Rareş Pop a marcat pentru arădeni, în timp ce Alexandru Pop a înscris pentru gălăţeni.

Echipele probabile:

UTA: Fl. Iacob – Căpușă, Conte, Stolnik, Dumitrașcu – Freitas, C. Mihai – Micovschi, Fabry, Ofosu – Luckassen
Rezerve: Kucher – Carp, Rodrigues, Iurasciuc, Marku, Stahl, Cooper, Omondi, R. Pop

Oțelul: Dur-Bozoancă – Adăscăliței, Cisse, Lovric, Zhelev – Cisotti, M. Silva, Teles – Tănasă, Al. Pop, Maciel
Rezerve: R. Stoian – G. Cîrjan, A. Rus, Yabre, Bodișteanu, Jardan, Zivulic, Fatai, Latouchent

Mircea Rednic, discurs dur la adresa dinamoviştilor

Mircea Rednic a avut un discurs nimicitor la adresa dinamoviştilor şi, în special, la adresa fostei conduceri. Rednic nu a uitat că a fost îndepărtat şi că echipa a retrogradat după aceea. Mai mult, actualul antrenor al arădenilor e convins că dacă rămânea la Dinamo, echipa nu mai retrograda în Liga 2.

„Nu mi-aş fi dorit scenariul acesta, dar mă bucur că am reuşit să câştigăm acest meci. Am părăsit locul de baraj, ne învârteam pe lângă el. Nu pot decât să îmi felicit jucătorii. Dinamo a jucat bine tactic, au avut contraatacuri puternice şi puteam să pierdem la faza cu Ghezali. Aveam mare nevoie de această victorie, sunt un antrenor fericit. Nici nu m-am uitat la penalty, m-am uitat la colaboratorii mei şi când am văzut că s-au bucurat m-am descătuşat şi eu. Freitas mi-a multumit după meci şi progresează. Micovschi e un băiat bun. Schimbările mi-au reuşit. Le-am zis la jucători ca să visăm. Şi suporterii visează, acum vor visa mult mai mult. Ne-am dorit mult aceste 3 puncte. Ca joc nu arată. Poate să aibă mai multă încredere.

E greu că nici suporterii nu mai au răbdare, e greu şi ca antrenor să le ridici moralul. Le doresc să îşi revină cât mai repede. Să nu uităm că Burcă a venit într-o situaţie delicată, nu venea oricine. Nu e vina lui că cei din conducere nu şi-au dat seama că altul e nivelul în Liga 1. Am fost la Dinamo, m-au dat deoparte. Nu am cum să uit. A fost o înţelegere între mine şi cei care ua fost în conducere. Au preferat să mă dea deoparte şi au retrogradat. Dacă rămâneam ei nu retrogradau. Poate şi-au dorit retrogradarea! Să le fie de bine”, a spus Mircea Rednic la digisport.ro.

0:06 Mihai Stoica nu s-a putut abţine şi i-a dat replica lui Tudorel Stoica: „Oameni pe care i-ai idolatrizat te desconsideră total!” 30
23:55
VIDEOCoventry – Ipswich 1-2, în AntenaPLAY. Oaspeţii au urcat pe loc de promovare directă în Premier League! Cum arată clasamentul
30
23:50
Mutarea de geniu făcută de Thomas Tuchel în Bayern – Real Madrid! Bavarezii au întors scorul după numai 12 minute
30
23:37
Bayern Munchen – Real Madrid 2-2. „Dublă” Vinicius şi răsturnări de scor! Meci de senzaţie pe Allianz Arena!
30
23:20
Basarab Panduru a făcut o criză de râs când a văzut clipul de prezentare cu Dan Petrescu: „Nu aş fi făcut niciodată aşa ceva”
30
23:00
„Foarte tare m-am simţit sabotat de Steaua!” Mircea Lucescu, dezvăluiri din culise despre marea lovitură primită în carieră
30
22:50
Vinicius Jr a deschis scorul în Bayern Munchen – Real Madrid după o fază splendidă! Assist de senzaţie al lui Toni Kroos!
30
22:23
Conducerea Rapidului a confirmat că vrea să îl aducă pe Mircea Lucescu în Giuleşti: „Ne dorim”! De ce depinde lovitura verii
30
22:11
Suspendare uriaşă primită de Hakim Abdallah, după ce l-a băgat în spital pe Romario Benzar! Lovitură primită de Dinamo
30
21:35
Handbaliştii de la Dinamo s-au calificat în Turneul Final Four al European League! Performanţă de senzaţie, după 20 de ani!