Închide meniul

Valentin Costache, băgat în depresie la CFR Cluj: “Îți vine să o iei pe străzi de nebun! E oribil!”

Alexandru Ivan Publicat: 29 iunie 2022, 23:55

Comentarii
Valentin Costache, băgat în depresie la CFR Cluj: Îți vine să o iei pe străzi de nebun! E oribil!

Valentin Costache, la Rapid / as.ro

Valentin Costache a rupt tăcerea despre ultima perioadă de la CFR Cluj, unde Dan Petrescu i-a acordat puține minute pe teren. Jucătorul de 23 de ani a recunoscut că a fost cu moralul la pământ, dar speră să-și regăsească cea mai bună formă la Rapid, cu Adrian Mutu.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Întrebat despre o posibilă convocare la echipa națională, Valentin Costache a reacționat dur. Mijlocașul nu se gândește decât să aibă cât mai multe meciuri la Rapid. La CFR Cluj, Costache stătea mai mult pe bancă.

Valentin Costache, băgat în depresie la CFR Cluj

“Stați să joc, n-am mai jucat de trei luni, nici n-am semnat bine, ce echipă națională. Când nu joci e oribil, e cel mai urât lucru. Îți vine să o iei pe străzi de nebun. Nu mai înțelegi nimic din fotbal. Nu mai vreau să mă gândesc la ce a fost acolo”, a spus Valentin Costache, după amicalul St. Polten – Rapid 3-2.

Valentin Costache a bifat 35 de apariții pentru CFR Cluj în sezonul trecut, în toate competițiile, dar doar 14 au fost din postura de titular.

Costache a venit la Rapid în această vară, pentru aproximativ 100.000 de euro. Jucătorul de 23 de ani a semnat pentru două sezoane, cu opțiune de prelungire.

Reclamă
Reclamă

Rapid, învinsă în amicalul cu St. Polten

Giuleștenii au pierdut primul amical al verii din cantonamentul din Austria, 2-3 cu St. Polten. Valentin Costache și-a asumat vina pentru unul dintre golurile încasate de giuleșteni.

“Un meci greu, am fost și puțin obosițit. Noi am încercat, am jucat, am pasat. Practic am luat goluri pe trei greșeli personale, una a mea și una a celorlalți colegi. Nu m-a certat domnul Mutu, dar urmează să fiu certat”, a mai spus Valentin Costache.

Chiar dacă a plecat de la campioana România, Costache nu consideră că a făcut un pas înapoi când a semnat cu Rapid.

Reclamă

E o atmosferă bună la Rapid, antrenamentele sunt foarte grele, nu e un nivel mai jos, e un nivel foarte ridicat. Cu presiunea sunt învățat de la CFR. Nu știu ce să zic, e o plăcere, ai de învățat multe de la el (n.r. – Adi Mutu). Eu eram foarte mic când juca el, mă uitam la el. Se simte lipsa oricărui jucător important al echipei. Ăsta e obiectivul nostru (n.r. – play-off-ul)”, a încheiat Valentin Costache.

Rapid a făcut patru transferuri în această vară

Rapid este una dintre cele mai active echipe din Liga 1, în privinţa transferurilor. După venirea lui Dan Şucu la conducerea clubului, „giuleştenii” au anunţat transferurile lui Florin Ştefan, Valentin Costache, Andrei Ciobanu și Paul Iacob.

Giuleștenii își doresc și un atacant și visează la Florin Andone sau George Pușcaș. Cei doi români sunt însă greu de adus, din cauza salariilor mari.

O altă variantă ar fi spaniolul Sergi Enrich, 32 de ani, care a jucat timp de șase ani în La Liga, la Eibar. În această perioadă a reușit 34 de goluri și 25 de assist-uri în aproape 200 de partide. A înscris, printre altele, împotriva „giganților” Real Madrid și Atletico Madrid.

El va deveni liber de contract la 1 iulie, când se va despărți de Ponferradina. Pe lângă Rapid, și Real Oviedo ar fi interesată de Enrich, scrie presa din Spania.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Se va califica FCSB în play-off sezonul acesta?
Loading ... Loading ...
Citește și:
0:28 18 ian.
VIDEORio Ave – Benfica 0-2. Echipa lui Jose Mourinho se apropie de rivale în clasament
23:27
Dennis Man, pe teren în victoria lui PSV cu Fortuna Sittard. Nota primită de român
23:10
Victor Angelescu, anunț despre transferul lui Olimpiu Moruțan la Rapid. Ultimele detalii despre lovitura iernii în Liga 1
23:06
VideoBenfica lui Jose Mourinho, beneficiara unui autogol rarisim în Liga Portugal! Execuție imparabilă
22:53
„Ești pregătit să iei titlul?” Daniel Paraschiv, mesaj ferm după ce a debutat la Rapid în meciul cu Metaloglobus
22:37
„Vine Olimpiu Moruțan?” Răspunsul clar dat de Costel Gâlcă, după ce Rapid a învins-o la limită pe Metaloglobus
1 Prima “victimă” a lui Gigi Becali după FC Argeş – FCSB 1-0: “Reziliem contractul! N-am nevoie de aşa ceva” 2 Gigi Becali le impune doi jucători în echipă lui Charalambous şi Pintilii: “Vreau să-i văd” 3 Românca Julia Sauter, în lacrimi după finalul programului de la Europene! Poziţia onorabilă pe care s-a clasat 4 Gigi Becali a vorbit la telefon cu Moruţan, pentru a-l convinge să vină la FCSB: “I-am spus ce salariu îi dau” 5 FotoAfacerea de 30 de milioane de euro pornită de Dumitru Dragomir! Totul are legătură cu Gigi Becali: “Cel mai bun” 6 Adrian Șut, titular la debutul la Al Ain. Nota primită de fostul mijlocaș de la FCSB, după meciul cu două eliminări
Citește și