Închide meniul

Vasile Şiman are un mesaj clar pentru Dinamo, după ce a fost acuzat că blochează ieşirea din insolvenţă a clubului: “Mai și plătești!”

Dan Roșu Publicat: 12 noiembrie 2024, 15:51

Comentarii
Vasile Şiman are un mesaj clar pentru Dinamo, după ce a fost acuzat că blochează ieşirea din insolvenţă a clubului: Mai și plătești!

Vasile Şiman, în timpul unui interviu - prosport.ro

Dinamo nu poate ieşi din insolvenţă din cauza procesului pe care îl are cu Sportul. “Câinii roşii” riscă să rateze eventualele cupe europene din cauza procesului intentat de Vasile Şiman, după celebrul caz al lui Ionuţ Şerban, care a avut o clauză incredibilă în contractul cu clubul din Ştefan cel Mare.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Mijlocaşul a evoluat pentru Dinamo 8 ani, în perioada 2013-2021 şi a avut o clauză de un milion de euro în cazul în care clubul s-ar fi despărţit de el, indiferent de motiv. Dinamo a încercat să profite de legea insolvenţei atunci când nu i-a mai prelungit înţelegerea, dar a fost acţionat în justiţie de Şiman, care solicită suma de un milion de euro.

Un verdict în acest proces a fost amânat pe 15 octombrie şi următoarea înfăţişare va avea loc pe 25 noiembrie. Până atunci, mesajul lui Şiman pentru conducerea “câinilor roşii” este unul clar: să plătească!

Vasile Şiman cere milionul de dolari de la Dinamo

“Dinamo poate să rezolve problema în 24 de ore, dacă plătește acea sumă. Eu i-am tot căutat pe cei de acolo, dar ei nu au avut disponibilitate. Și au ales ceea ce cred că e cea mai bună cale pentru ei. Au restructurat mult, au tăiat din datori… Mai tai, dar mai și plătești!

Eu am încredere în argumentele mele. E un proces, nu știu ce se poate întâmpla. Nu pot emite alte judecăți. Noi am încercat să căutăm soluții, să avem discuții, dar cei de la Dinamo au preferat calea judecății. Eu nu știu ce gânduri au, ce plan și-au făcut. Dar uite că și cu Rednic au avut un plan, dar realitatea a fost diferită! Te judeci pentru 30.000 de euro, dar între timp cheltui 100.000 sau 200.000 de euro.

Reclamă
Reclamă

Cei de la Dinamo spun că vor să iasă cât mai repede din insolvență, dar au reeșalonat plăți până în octombrie. Înseamnă că au luat în calcul întârzieri. Probabil, se așteptau la un termen mai lung. Durează mult să se formeze o echipă și poate așa se justifică în fața fanilor, când vine vorba de cupele europene.

Problema dintre Sportul și Dinamo e de notorietate. Iar cei din actuala conducere au fost uimiți. Joacă un teatru expirat. De ce să fii uimit? Se știa că Dinamo trebuie să plătească. Acum, rămâne de văzut ce va fi”, a spus Şiman, citat de gsp.ro.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine va câştiga derby-ul dintre FCSB şi CFR?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
13:15
Petrolul – Farul LIVE SCORE (14:30). Constănțenii o pot egala la puncte pe FCSB. Echipele de start
13:12
Orașul comandat de Ceaușescu își scoate la licitație stadionul. Prețul de pornire e de sute de mii de euro
13:10
FCSB – CFR Cluj LIVE TEXT (20:00). Meci crucial pentru play-off. Echipele probabile
12:13
Amenințat de însuși Mussolini: povestea singurului antrenor care a câștigat două Cupe Mondiale
12:00
VIDEOMoment pentru istoria NBA! Chicago Bulls a retras numărul purtat de Derrick Rose
11:36
Peluza Nord, ultimatum pentru jucătorii de la FCSB, înaintea meciului cu CFR Cluj: “Vor pierde nişte suporteri”
1 UPDATELIVEBLOG Mercato 2026. Cele mai importante transferuri din iarnă. AS Roma a transferat extrema lui Dan Șucu 2 Pensia umilitoare pe care o primeşte Mihai Neșu de la statul român. “Mi-e și rușine” 3 Control antidoping după Universitatea Craiova – FC Botoșani. Patru jucători vizați 4 “Înţepat” de Mourinho, Cristi Chivu i-a dat replica celebrului antrenor portughez! 5 A venit oferta de 23 de milioane de euro pentru Radu Drăguşin. De ce românul a refuzat transferul 6 “Vei înjura FCSB?” Răspunsul dat de Olimpiu Moruţan a doua zi după ce a semnat cu Rapid
Citește și