Vladislav Blănuţă a luat decizia în ultima zi a perioadei de mercato. Echipa la care va evolua: „Am avut o discuție cu Adrian Mititelu”

Alexandra Costea Publicat: 10 februarie 2025, 19:23

Comentarii
Vladislav Blănuţă a luat decizia în ultima zi a perioadei de mercato. Echipa la care va evolua: Am avut o discuție cu Adrian Mititelu”

Vladislav Blănuţă, în timpul unui meci - Profimedia

Vladislav Blănuţă a luat o decizie cu privire la viitorul său în ultima zi de mercato din această iarnă. Atacantul în vârstă de 23 de ani împrumutat de la FCU Craiova a fost dorit de echipe precum Rapid şi FCSB.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Acum, cu doar câteva ore înainte de închiderea ferestrei de transferuri, Radu Constantea, președintele lui U Cluj, a anunțat că atacantul va continua alături de ardeleni până la finalul acestui sezon.

Radu Constantea a făcut anunțul despre viitorul lui Vladislav Blănuţă

Cu toate că Gigi Becali şi Dan Şucu s-au întrecut în oferte pentru transferul lui Vladislav Blănuţă, Adrian Mititelu nu a vrut să renunțe la atacant fără 4 milioane de euro. Chiar dacă a fost dorit şi de echipe din străinătate, Blănuţă va rămâne la U Cluj până la finalul sezonului.

Anunțul a fost făcut de Radu Constantea, președintele grupării antrenate de Neluţu Sabău.

„Poate n-a fost cea mai benefică perioadă, având în vedere fiecare discuții despre o posibilă plecare. Din ce am vorbit cu cei din club, care au avut o discuție cu domnul Mititelu, jucătorul va rămâne la noi și sper să se poată concentra și focusa ceea ce avem de făcut. Este un jucător foarte important pentru noi și a demonstrat asta.

Reclamă
Reclamă

Văzând că există în fiecare zi un interes, poți să te gândești că nu te mai poți focusa 100% pe ce ai de făcut, e și normal, dar n-aș putea spune că s-a văzut în teren acest lucru.

El a avut un sezon foarte bun și sigur va mai înscrie pentru noi, e un jucător tânăr, de perspectivă. Cei care vor plăti vor putea spune dacă are această valoare sau nu. Pentru noi este un jucător foarte bun, un atacant de careu. Nu găsești foarte des acest gen de atacant. Mai are marjă de progres.

A marcat nouă goluri în acest sezon. Obiectivul nostru e să mai acumulăm câteva puncte pentru a ne califica matematic în play-off, după începe alt campionat, nu avem obiectiv să fim pe primul loc etapă de etapă, sper doar să avem o clasare cât mai bună”, a dezvăluit Radu Constantea, pentru gsp.ro.

Reclamă

Neluţu Sabău, mesaj ferm pentru Vladislav Blănuţă după ce a fost ofertat de FCSB și Rapid

De la începutul anului, Blănuţă a evoluat în patru din cele patru partide. Atacantul a fost integralist cu Buzăul (2-1), cu Dinamo (0-0), a jucat 70 de minute cu Craiova (0-1) şi 46 cu Poli Iaşi (2-2). Partida contra Rapidului a ratat-o din cauza unei accidentări. Fotbalistul în vârstă de 23 de ani este cotat pe piaţa transferurilor la 1.3 milioane de euro, potrivit site-ului de specialitate Transfermarkt.

Ioan Ovidiu Sabău a ținut să-i transmită un mesaj lui Vladislav Blănuţă după ce a fost ofertat de FCSB şi Rapid.

„(oferta lui Blănuță de la Rapid după cea de la FCSB) Timpul va rezolva și astfel de lucruri. Așa se întâmplă de multe ori. Fiind tânăr nu știi cum să le gestionezi. Următoarele luni sau săptămâni vor decide, vom vedea ce concluzii vom trage.

El s-a ajutat pe el și echipa l-a ajutat foarte mult. Aici, are cel mai bun sezon din cariera lui, care nu e una lungă, fiind foarte tânăr. Depinde de el dacă va progresa sau nu. Ne folosim de el cât putem până în vară. După… Nu mai e problema mea.

Dacă nu mai este cu mintea aici, îl voi schimba cu altă soluție, va trebui să mă reorientez. (Dacă mai poate pleca până marți, când e ultima zi din mercato) Orice este posibil în aceste zile până la finalul perioadei”, a precizat Ioan Ovidiu Sabău.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Care e cel mai mare jucător "şlefuit" de Mircea Lucescu?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
15:47

Fostul antrenor al FCSB-ului recunoaște că Gigi Becali a adus jucători peste capul lui: “Am spus nu”

15:44

Se anunță o surpriză uriașă la naționala Italiei! Poate reveni în antrenorat la 74 de ani pentru a deveni selecționer

14:36

Shure Demise a stabilit un nou record al maratonului de la Paris

14:26

Istvan Kovacs se umple de bani! Încasează o avere pentru participarea la Campionatul Mondial din vară

14:02

Pep Guardiola pune presiune pe Arsenal: “Am mai reușit asta în trecut”

13:54

Daniel Pancu, temător înainte de duelul cu Dinamo: “Au apărut probleme de lot”

1 Klopp revine pe bancă. A bătut palma cu un club și a stabilit primul transfer: Erling Haaland 2 Patronul lui PAOK a decis: 8 milioane de euro pentru Răzvan Lucescu 3 O nouă tragedie în fotbalul românesc! A murit în accident de mașină 4 Gigi Becali l-a avertizat pe Mirel Rădoi, după FCSB – Oţelul 4-0: “Chiar dacă mă cert cu el, nu îl las”. Ce jucător a criticat 5 Gigi Becali, contrazis în direct de Mihai Pintilii, după FCSB – Oţelul 4-0: “Zi adevărul! Vă e ruşine să ziceţi” 6 FCSB – Oțelul 4-0. Roş-albaştrii, show pe Arena Naţională. Cel mai bun meci sub comanda lui Mirel Rădoi în play-out
Citește și