Închide meniul

Tragedie în fotbalul românesc! Luca Manolache, fostul jucător de la FCSB, a murit la doar 19 ani

Publicat: 28 februarie 2025, 15:20

Reclamă
Tragedie în fotbalul românesc! Luca Manolache, fostul jucător de la FCSB, a murit la doar 19 ani

Luca Manolache - Facebook FCSB

FCSB a anunţat tragica veste a decesului lui Luca Manolache. Fostul jucător a murit la numai 19 ani. Luca evolua la Metaloglubus, în Liga 2, unde fusese împrumutat de campioană.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

De-a lungul carierei, Manolache a mai trecut pe la Chindia Târgovişte şi FCSB U18. El a prins chiar şi un minut la echipa mare a campioanei, în primăvara lui 2022, într-un meci cu CFR Cluj.

Surse din interiorul clubului Metaloglobus au oferit primele detalii despre decesul lui Manolache, care ar fi venit în urma unui infarct. Luca nu mai evoluase de 7 luni şi de atunci era pe tratament.

Luca Manolache a murit la doar 19 ani

„Avea probleme serioase de sănătate, toate după un meci jucat în august anul trecut. Atunci i-a fost rău și-a început o serie amănunțită de analize.

Avea amețeli puternice, frisoane, transpira abundent, scuipa și avea scaun cu sânge… Era sub un tratament serios, dar din păcate a venit vestea asta șocantă. În mai urma să împlinească 20 de ani”, au spus cei din clubul Metaloglobus, conform gsp.ro.

Reclamă
Reclamă

Primele probleme ale lui Luca Manolache ar fi apărut în duelul dintre Metaloglobus şi Chindia, disputat la începutul lunii august 2024. „Atunci a acuzat stări de oboseală și amețeli puternice”.

„N-a mai făcut niciun fel de antrenament cu echipa din acel moment, era acasă, sub tratament. Nu știm exact cauzele decesului, dar problemele lui de sănătate erau cunoscute și destul de grave”, au mai spus cei din club pentru sursa citată.

„FCSB anunță cu tristețe decesul fostului jucător Luca Manolache, în vârstă de 19 ani.

Reclamă

Clubul transmite condoleanțe familiei îndurerate de această tragedie. Dumnezeu să-l odihnească în pace!”, se arată pe pagina de Facebook a clubului FCSB.

„Nu am nicio informație, niciun amănunt. Căpitanul de echipă confirmă că informația este reală. Și eu am aflat de curând. Sunt în stare de șoc!”, a spus Marius Burcă, preşedintele lui Metaloglobus, citat de fanatik.ro.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine va câştiga derby-ul Rapid - FCSB?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
19:17

Sepsi – CFR Cluj, LIVE TEXT (20:00). Clujenii lui Dan Petrescu pot urca pe primul loc. Echipele de start

19:11

Oţelul Galaţi a învins-o în 10 oameni pe Unirea Slobozia! Meciul, decis de un autogol de cascadorii râsului

19:05

„I-am promis” Neluțu Varga a explicat de ce l-a vândut pe Daniel Bîrligea la FCSB! A dezvăluit și o clauză din înțelegerea cu Gigi Becali

18:19

Vlad Covaliu şi Emma Șonț, medaliaţi cu argint la Campionatul European de juniori! Performanţă de excepţie

18:06

„Să vă țineți bine!” Octavian Popescu și-a anunțat revenirea pe teren! Veste uriașă pentru fanii FCSB-ului

17:26

VideoAntenaSport Update! Cele mai tari știri ale zilei de 28 februarie

1 Liviu „Bocciu” anunţă infernul pentru cei de la FCSB: „Vor fi 35.000 de rapidişti! Duminică joacă nașii cu finii” 2 UEFA a pus paie pe foc în conflictul Steaua – FCSB! Ce s-a scris despre campioana României, înainte de „dubla” cu Lyon 3 FotoMihaela Hogaş e cea mai rapidă româncă pe gheaţă. Una dintre cele mai frumoase patinatoare din lume visează să ajungă la JO de iarnă 4 OUT de la Dinamo! Jucătorul la care e gata să renunţe Zeljko Kopic 5 „Este parte din proiect”. Ploieştenii i-au decis soarta lui Adrian Mutu după ce Petrolul a ratat play-off-ul 6 Surpriza pregătită de Mircea Lucescu. Jucătorii de la FCSB care ar putea ajunge la naţională: „L-am remarcat la ultimele meciuri”
Citește și