Închide meniul

Antrenorul Benficăi a răbufnit după 4-5 cu Barcelona. Ce a făcut imediat după fluierul de final: “Cred că a fost o greşeală uriaşă a arbitrului”

Dan Roșu Publicat: 22 ianuarie 2025, 8:09

Comentarii
Antrenorul Benficăi a răbufnit după 4-5 cu Barcelona. Ce a făcut imediat după fluierul de final: Cred că a fost o greşeală uriaşă a arbitrului

Bruno Lage şi-a certat jucătorii după Benfica - Barcelona 4-5 - Profimedia Images

Bruno Lage a răbufnit la finalul meciului nebun dintre Benfica şi Barcelona, 4-5, după ce catalanii au obţinut victoria în urma unei faze controversate, la care lusitanii au cerut un penalty. Antrenorul “vulturilor” şi-a certat jucătorii chiar pe teren, după ce echipa sa a condus cu 3-1 şi 4-2.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Apoi, la conferinţa de presă, l-a criticat dur pe arbitrul Danny Makkelie, pe care l-a acuzat că nu a acordat penalty la duelul dintre Fermin Lopez şi Leandro Barreiro, fază în urma căreia catalanii au scăpat pe contraatac şi au închis tabela.

Bruno Lage unleashes his fury on his players as spurn a two goal lead against Barcelona
byu/playerforlife123 insoccer

Bruno Lage a făcut scandal după Benfica – Barcelona 4-5

“Felul în care am primit golurile şi ratările de pe final ne-au costat. Trebuie să analizăm cu atenţie faza din minutul 94. Cred că a fost o greşeală uriaşă a arbitrului. Nu vorbesc în numele meu sau al fanilor, dar am observat că toţi experţii şi analiştii au susţinut că trebuia acordat penalty.

Arbitrii trebuie să folosească aceeaşi unitate de măsură în asemenea situaţii. Dacă a acordat acele două penalty-uri pentru Barcelona, trebuia să o facă şi în cazul ăsta. Am trăit emoţia de a cere un penalty şi nu am oprit faza următoare de contraatac printr-un fault. Nu putem permite ca un jucător să plece de la jumătatea terenului şi să marcheze”, a spus Bruno Lage, la conferinţa de presă.

Reclamă
Reclamă

Meci nebun între Benfica şi Barcelona

Benfica a deschis scorul repede pe Estadio da Luz, în minutul 2, prin Pavlidis, iar catalanii au egalat din penalti, în minutul 13, când Lewandowski a transformat fără probleme. Elevii lui Flick păreau că sunt la conducerea meciului când portarul Szczesny a gafat incredibil, ieşind la o minge la care Alejandro Balde nu ar fi avut probleme, şi Pavlidis a înscris în poarta goală.

Portarul polonez a comis apoi un fault şi Pavlidis a reuşit tripla, transformând lovitura de la 11 metri în minutul 30 şi Benfica avea 3-1. În minutul 64 goalkeeperul gazdelor, Trubin, a degajat direct în capul lui Raphinha, şi balonul a intrat în poartă. După numai patru minute, o nouă neînţelegere în apărarea Barcei a dus la al patrulea gol al Benficăi.

Ronald Araujo a intervenit la o minge pe care Szczesny putea să o prindă şi a trimis în propria poartă. Finalul a fost de foc. Barcelona a primit al doilea penalti, în minutul 78, şi Lewandowski a înscris. Eric Garcia a egalat în minutul 87, apoi Szczesny a intervenit în faţa lui Di Maria, în minutul 88, dar Raphinha a marcat la ultima fază şi catalanii s-au impus cu 5-4.

Reclamă

Scandal la finalul meciului

Au avut loc scene incredibile, după meciul nebun dintre Benfica şi Barcelona, încheiat cu scorul de 4-5. Raphinha a sărit la bătaie cu jucătorii adverşi, la ieşirea de pe teren.

Ulterior, Raphinha a dezvăluit tot ce s-a întâmplat. Starul Barcelonei a transmis că a fost insultat de un adversar de la Benfica, moment în care nu s-a putut controla şi a ripostat.

„Eu respect pe toată lumea. Când ieşeam de pe teren, nişte persoane m-au insultat. Eu le-am răspuns cu aceeşi monedă. Ştiu că nu trebuia să o fac. Cu toţii am devenit nervoşi.

Jucătorii de la Benfica au preferat să mă insulte şi eu nu sunt genul de persoană care să accepte asta. Eu îi respect dacă mă respectă şi ei pe mine, dar nu tac din gură dacă mă insultă„, a declarat Raphinha, la finalul meciului, citat de marca.com.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine va câştiga titlul la piloţi în Formula 1, în 2026?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
0:33
Celta Vigo – PAOK 1-0. Răzvan Lucescu, eliminat de echipa lui Ionuț Radu din Europa League. Toate rezultatele serii
23:58 26 feb.
Cum l-a caracterizat Gigi Becali pe Denis Alibec, după ce fostul lui jucător l-a ironizat!
23:21 26 feb.
Ferencvaros – Ludogorets 2-0, meci istoric! Nu s-a mai întâmplat niciodată asta într-o campanie europeană
22:41 26 feb.
Fiorentina, la un pas de umilinţă în play-off-ul Conference League! Rezultat ruşinos în timpul regulamentar
22:38 26 feb.
Ilie Stan a plecat din România! Tehnicianul, salariu important la noua sa echipă
22:21 26 feb.
Gabi Matei, aşteptat la antrenamente, în ciuda scandalului pariurilor: “Sunt curios dacă o să vină”
1 EXCLUSIVGică Craioveanu, cuvinte mari despre transferul uriaş pentru fotbalul românesc 2 FotoImplicată într-o afacere de 800 de milioane de euro! Ea este cea mai bogată fată de fotbalist din România 3 Ajuns rezervă la FCSB, transfer de 5 milioane de euro. Negocieri cu o echipă de top 4 Gigi Becali, replică la Denis Alibec: “A luat 450.000 de euro și a jucat nici 20 de minute” 5 UPDATEAdus în cătuşe la Parchet, Gabi Matei va fi cercetat sub control judiciar 6 Gata, Inter i-a decis soarta lui Cristi Chivu după eşecul din Liga Campionilor! Ce se întâmplă din vară
Citește și