Aston Villa a dat recital şi a obţinut o victorie la scor în primul meci de Champions League bifat, după o pauză de nu mai puţin de 41 de ani. Englezii au învins-o fără drept de apel pe Young Boys.
Aston Villa a evoluat ultima dată în competiţia supremă a cluburilor din Europa în sezonul 1982-1983. Cu un sezon mai devreme, englezii reuşeau să cucerească marele trofeu, după o finală cu Bayern Munchen.
Aston Villa, victorie la scor în primul meci de Champions League după 41 de ani
Aston Villa a deschis scorul prin Youri Tielemans, în minutul 27. Belgianul, care a înscris împotriva României la EURO 2024, a marcat din pasa lui McGinn şi a fost desemnat „omul meciului”.
Echipa lui Unai Emery şi-a mărit avansul în minutul 38. Jacob Ramsey a punctat din pasa lui Ollie Watkins. Acesta avea şi el să marcheze în minutul 43, însă reuşita sa a fost anulată pentru henţ, după intervenţia arbitrajului video.
În repriza secundă, Aston Villa a avut un nou gol anulat, şi tot pentru henţ. VAR-ul a intervenit şi de această dată şi a anulat reuşita lui Duran.
În cele din urmă, Amadou Onana a marcat golul trei al lui Aston Villa în minutul 86. Youri Tielemans a pasat decisiv la reuşita belgianului.
Aston Villa va mai juca cu Bayern Munchen, Bologna, Brugge, Juventus, Leipzig, Monaco şi Celtic în grupa de Champions League. De cealaltă parte, Young Boys va întâlni Barcelona, Inter, Şahtior, Atalanta, Stuttgart, Celtic şi Steaua Roşie Belgrad.
Kenan Yildiz, execuţie fabuloasă la primul gol al noului sezon din Champions League
Kenan Yildiz a avut o execuţie fabuloasă la primul gol al noului sezon din UEFA Champions League. Atacantul turc a marcat în startul meciului Juventus – PSV şi a intrat în istoria clubului din Serie A.
