Champions League | Bayern – Barcelona 2-0. Lewandowski, învins de fosta echipă! Liverpool – Ajax 2-1. Matip, eroul „cormoranilor”. Toate rezultatele sunt AICI

Avatar photo

Publicat: 13 septembrie 2022, 23:40

Bayern – Barcelona 2-0 a fost meciul serii în Champions League. Robert Lewandowski a fost învins de fosta echipă. Liverpool a câștigat dramatic partida cu Ajax. Toate rezultatele serii sunt AICI

Bayern - Barcelona, meci tare în Champions League

Bayern - Barcelona, meci tare în Champions League / Profimedia

Update 23.55: Fluier final pe toate stadioanele! Rezultatele serii în Champions League:

Marseille – Frankfurt 0-1

Update 23.50: Liverpool – Ajax 2-1! Joel Matip a înscris cu capul după un corner.

BIG JOEL MATIP!!!!!!!!!!!! GET IN!!!!!!!!! pic.twitter.com/N9QQRcHseU
— Liverpool FC (@LFC) September 13, 2022

Update 23.12: Bayern – Barcelona 2-0! GOL Bayern! Leroy Sane dublează avantajul bavarezilor în minutul 54, cu un șut plasat pe lângă Ter Stegen, după o acțiune în viteză. VIDEO AICI

Update 23.07: Bayern – Barcelona 1-0! GOL Bayern! Lucas Hernandez a deschis scorul în minutul 51, cu o lovitură de cap venită după un corner executat de Joshua Kimmich. Jucătorii Barcelonei s-au poziționat defectuos în propriul careu și n-au reușit să respingă centrarea trimisă la prima bară. Hernandez a rămas complet demarcat la 3 metri de poarta lui Ter Stegen și a reluat în plasă. VIDEO AICI

Update 22.30: Liverpool – Ajax 1-1! Kudus a marcat cu un sut din întoarcere sub bara transversală! VIDEO AICI

27. KUDUSSSSSS!!!!! 🚀🚀🚀🚀#UCL #livaja pic.twitter.com/1XXEAfLkdA
— AFC Ajax (@AFCAjax) September 13, 2022

Update 22.20: Liverpool – Ajax 1-0! Mohamed Salah a înscris dintr-o pasă de la Diogo Jota. VIDEO AICI

SAAALLLAAAAHHHH!!!! pic.twitter.com/EMdASwoOqK

Update 22.18: Ocazie mare pentru Barcelona! Lewandowski a primit o pasă în careul advers de la Gavi, însă a șutat puțin peste poarta lui Neuer! VIDEO AICI

Update 22.00: A început și Liverpool – Ajax!

Update 22.00: A început meciul Bayern – Barcelona!

Update 21.36: Sporting – Tottenham 2-0! A marcat și Arthur Gomes! E al doilea gol al portughezilor după minutul 90.

🎙 90+3′ GOLOOOOOOOOOOOOOOOO!!! @oarthurgomes!!!! VAMOSSSSSSSSSSSSSSSSS#SCPTOT | 2-0 | #UCL #DiaDeSporting pic.twitter.com/0MydpGVRhj
— Sporting Clube de Portugal (@Sporting_CP) September 13, 2022

Update 21.35: Sporting – Tottenham 1-0! Paulinho a dat lovitura pentru portughezi în minutele de prelungire.

Update 21.30: Au apărut echipele de start la derby-ul Bayern – Barcelona.

👥 𝐀𝐋𝐈𝐍𝐄𝐀𝐂𝐈𝐎́𝐍
#BayernBarça pic.twitter.com/pPNcj6zXEs
— FC Barcelona (@FCBarcelona_es) September 13, 2022

𝗦𝗧𝗔𝗥𝗧𝗜𝗡𝗚 𝗫𝗜 🆚 𝗕𝗔𝗥𝗖𝗘𝗟𝗢𝗡𝗔! 👊 🔴⚪ #𝗣𝗔𝗖𝗞𝗠𝗔𝗦 #FCBFCB #FCBayern #UCL pic.twitter.com/l8S7S1Z3PE
— FC Bayern München (@FCBayern) September 13, 2022

Update 21.10. Plzen – Inter 0-2. GOL Inter! Dumfries a dublat avantajul vicecampioanei Italiei.

VEZI AICI VIDEO CU GOLUL

Update 21.00: Plzen a rămas în inferioritate numerică după eliminarea lui Bucha.

Update 20.07. Plzen – Inter 0-1! GOL Inter! Dzeko a deschis scorul în Cehia, cu un șut plasat la colțul lung.

Update 19.45: Plzen – Inter și Sporting – Tottenham se joacă acum!

🏟️🤩#UCL pic.twitter.com/mLFZD37e8m
— UEFA Champions League (@ChampionsLeague) September 13, 2022

Știrea inițială

Robert Lewandowski, mesaj războinic pentru Bayern Munchen

Robert Lewandowski nu scapă de Bayern. Atacantul polonez, care a semnat cu Barcelona în această vară, a aflat că va reveni la Munchen în grupele UEFA Champions League 2022-2023. Și fosta campioană a Italiei, Inter, s-a alăturat grupei. Din urna a patra a fost extrasă Viktoria Plzen.

Suntem pregătiţi pentru Bayern! Ştim că trebuie să jucăm foarte bine în prima parte a sezonului, să fim concentraţi şi să marcăm mai multe goluri. Trebuie să câştigăm fiecare meci. Sunt foarte mândru de colegii mei. Am controlat meciul şi aceasta a fost o victorie foarte importantă pentru noi”, a spus Lewa, înaintea meciului.

Bayern Munchen e una dintre favoritele la câștigarea Champions League, în timp ce Barcelona, cu noile achiziții din această vară, vrea să revină la statului de gigant al fotbalului european. Inter, cu Simone Inzaghi, vrea să revină la zilele de glorie.

Programul grupelor în UEFA Champions League

Programul din faza grupelor va fi restrâns pe o perioadă de opt săptămâni, din cauza Cupei Mondiale 2022, care va debuta la sfârșitul lunii noiembrie.

Runda 1: 6/7 Septembrie
Runda 2: 13/14 Septembrie
Runda 3: 4/5 Octombrie
Runda 4: 11/12 Octombrie
Runda 5: 25/26 Octombrie
Runda 6: 1/2 Noiembrie

Tragerea la sorți pentru faza optimilor va avea loc pe 7 noiembrie.

Marea finală este programată pe 10 iunie 2023 și se va juca pe stadionul „Ataturk”, din Istanbul. Aceeași arenă a găzduit și legendara finală din 2005, disputată între Liverpool și AC Milan, când englezii au revenit de la 0-3 și au câștigat la penalty-uri.

Extra • 5 dec., 13:17
FOTO
Scandal amoros de proporţii! Un star din naţionala Braziliei are relaţii cu 3 femei în acelaşi timp. Una dintre amante, chemată în Qatar
Robert Lewandowski, în timpul unui meci disputat de Polonia
Campionatul Mondial 2022 • 4 dec., 23:22
CM 2022 | Robert Lewandowski, cu gândul la retragerea de la națională după eliminarea de la Campionatul Mondial! Anunțul făcut de polonez
Kylian Mbappe celebrează golul înscris în Franța - Danemarca, la Campionatul Mondial din Qatar 2022
Campionatul Mondial 2022 • 4 dec., 18:57
CM 2022 | Franța – Polonia 3-1. Campioana mondială, dezlănțuită! Kylian Mbappe a marcat o dublă de senzație. Trupa lui Deschamps, calificată în sferturi