Închide meniul

Cum a ajuns Napoli favorita bookmakerilor la câştigarea UEFA Champions League. Cum arată cotele după tragerea la sorţi a sferturilor

Dan Roșu Publicat: 17 martie 2023, 14:25

Comentarii
Cum a ajuns Napoli favorita bookmakerilor la câştigarea UEFA Champions League. Cum arată cotele după tragerea la sorţi a sferturilor

Bucuria jucătorilor lui Napoli, la finalul meciului cu Eintracht / Profimedia Images

Napoli a devenit favorita bookmakerilor la câştigarea UEFA Champions League, după tragerea la sorţi a sferturilor şi semifinalelor competiţiei. Napoletanii au aceeaşi cotă cu cea a lui Manchester City.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Napoli are cotă 4.50 la câştigarea trofeului, la fel ca Manchester City. Cele două sunt urmate, în opinia specialiştilor, de Real Madrid (5.15) şi de Bayern Munchen (5.25).

Cum a ajuns Napoli favorita bookmakerilor la câştigarea UEFA Champions League

Celelalte patru echipe au deja cote considerate mari: Inter Milano (11:50), Chelsea (13:50), Benfica (15:00) şi AC Milan (23). Totuşi, ţinând cont de tragerea la sorţi a semifinalelor, una dintre Benfica, Milan, Inter şi Napoli va ajunge în marea finală de la Istanbul.

Înainte de tragerea la sorţi, Napoli avea cotă 7, în timp ce Manchester City avea 2.75 la adjudecarea trofeului. Real Madrid avea tot cotă 7, în timp ce Bayern Munchen avea 3.75. Chelsea (13), Inter (25), Benfica (25) şi Milan (30) erau celelalte cote.

Italienii, şanse mari la prima finală UEFA Champions League după 6 ani

Italienii au şanse mari să ajungă în prima finală a UEFA Champions League, după tragerea la sorţi a sferturilor. Trei echipe din Serie A au rămas în competiţie, iar una dintre ele şi-a mărit semnificativ şansele a juca cu trofeul pe masă în Turcia, pe stadionul Ataturk, pe 10 iunie. Juventus a fost ultima reprezentantă a Italiei care a jucat finala, în 2017. A pierdut atunci în faţa lui Real Madrid.

Reclamă
Reclamă

Calificată pentru prima oară în sferturile de finală ale UCL, Napoli a scăpat de Real Madrid sau Manchester City. Va avea însă duel cu rivala din campionat, AC Milan. Prima manşă va avea loc pe 11 sau 12 aprilie pe San Siro, în timp ce returul este programat pentru 18 sau 19 aprilie.

Cealaltă echipă din Italia ajunsă până în această fază a competiţiei, Inter, a dat peste revelaţia Benfica. Campioana din 2010 a revenit în sferturile de finală după o pauză de 12 ani. Va avea o misiune dificilă cu „vulturii”, care au scos-o din Ligă chiar pe Juventus. Benfica a terminat pe primul loc grupa H, peste PSG şi echipa lui Allegri.

Dacă vor trece portughezi, nerazzurrii pot ajunge să joace chiar Derby della Madonnina. Câştigătoarea semifinalei Benfica – Inter va juca împotriva echipei care obţine calificarea din „dubla” AC Milan – Napoli. Semifinalele va avea loc pe 9 și 10 mai, respectiv pe 16 și 17 mai.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Se va califica FCSB în play-off sezonul acesta?
Loading ... Loading ...
Citește și:
13:59
Radu Drăguşin ar putea rămâne fără antrenor la Tottenham. Thomas Frank, aproape de demitere
13:41
Nicolae Stanciu voia să se transfere la Rapid. Căpitanul naţionalei a fost dat de gol: “Era de acord cu un salariu mai mic”
13:10
Moment istoric: Kata Mandel şi Henrietta Bartalis vor reprezenta România la Jocurile Olimpice de iarnă
13:03
Cum a fost numit Alexandru Dobre de către conducerea Rapidului, după golul cu Metaloglobus. Verdict despre Daniel Paraschiv
12:59
Când revine Ana Bărbosu în echipa României, după plecarea în Statele Unite: “E o gimnastă de bază”
12:46
CFR Cluj – Oţelul LIVE TEXT (17:45). Ambele echipe, neînvinse de trei etape. Echipele probabile
1 Prima “victimă” a lui Gigi Becali după FC Argeş – FCSB 1-0: “Reziliem contractul! N-am nevoie de aşa ceva” 2 Suma uriaşă câştigată de Gabriela Ruse după victoria senzaţională de la Australian Open 2026 3 Gabriela Ruse, victorie mare la Australian Open! Primul succes românesc la AO 2026 4 Adrian Șut, titular la debutul la Al Ain. Nota primită de fostul mijlocaș de la FCSB, după meciul cu două eliminări 5 Gigi Becali le impune doi jucători în echipă lui Charalambous şi Pintilii: “Vreau să-i văd” 6 Dinamo forţează un transfer de senzaţie. Anunţul lui Andrei Nicolescu: “Suntem pe o traiectorie bună”
Citește și