Decizia luată de UEFA, după controversa uriaşă a penalty-ului lui Julian Alvarez. Ce se va întâmpla

Publicat: 13 martie 2025, 19:12

Comentarii
Decizia luată de UEFA, după controversa uriaşă a penalty-ului lui Julian Alvarez. Ce se va întâmpla

Julian Alvarez, în momentul executării loviturii de departajare în Atletico Madrid - Real Madrid/ Profimedia

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

UEFA a luat o decizie, după controversa uriaşă a penalty-ului lui Julian Alvarez din Atletico Madrid – Real Madrid. Oficialii forului continental au anunţat că vor începe discuţiile pentru ca regula să fie modificată.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

În timpul loviturilor de departajare, Julian Alvarez a alunecat în momentul execuţiei, şi a atins balonul cu ambele picioare. Reuşita sa a fost anulată, iar în cele din urmă Real Madrid s-a calificat în sferturile Champions League.

Decizia luată de UEFA, după controversa uriaşă a penalty-ului lui Julian Alvarez

UEFA a confirmat joi decizia arbitrilor de a anula golul lui Julian Alvarez, din timpul loviturilor de departajare. Alvarez a alunecat şi piciorul stâng a atins uşor mingea înainte ca argentinianul să şuteze cu piciorul drept. Arbitrul din camera VAR a observat şi l-a informat apoi pe arbitrul Szymon Marciniak. După întâlnire, cei de la Atletico au cerut explicaţii.

Deşi contactul a fost minim, jucătorul a atins mingea cu piciorul de susţinere înainte de a o lovi cu celălalt picior”, a declarat UEFA într-un comunicat publicat joi. „În conformitate cu legea actuală (Regulile Jocului, Legea 14.1), VAR-ul ar trebui să-i semnaleze arbitrului că golul ar trebui să fie anulat”.

UEFA a anunţat apoi că vor începe discuţii pentru o eventuală revizuire a regulii: „UEFA va iniţia discuţii cu FIFA şi IFAB (Consiliul Internaţional al FIFA, garant al regulamentelor şi al evoluţiei acestora) pentru a evalua dacă regula ar trebui modificată în cazurile în care dublul contact nu este în mod evident intenţionat”.

Reclamă
Reclamă

Comunicat oficial după penalty-ul anulat al lui Julian Alvarez

UEFA a emis un comunicat oficial după penalty-ul anulat al lui Julian Alvarez, în duelul dintre Atletico Madrid şi Real Madrid, din optimile Champions League. Forul continental a publicat şi o dovadă video, cu momentul în care atacantul madrilenilor a lovit cu ambele picioare balonul.

Totodată, oficialii forului continental au oferit şi explicaţii, ca urmare a plângerii depuse de cei de la Atletico Madrid. Aceştia au menţionat că s-a respectat regulamentul, astfel că lovitură de departajare a fost anulată în mod corect.

Atletico Madrid a chestionat UEFA pe seama incidentului care a condus la anularea penalty-ului transformat de Julian Alvarez în finalul meciului de Champions League cu Real Madrid.

Reclamă

Deși a fost minim, între piciorul de sprijin al jucătorului (n.r. – stângul) și minge a existat un contact înainte de șut, așa cum se poate vedea în clipul atașat.

Sub regulamentele în vigoare (Legile Jocului, Legea 14.1), VAR-ul a trebuit să intervină și să-l atenționeze pe arbitru că golul trebuie invalidat.

UEFA va purta discuții cu FIFA și IFAB (n.r. – organismul care stabilește regulile fotbalului) pentru a determina dacă regula ar trebui revizuită în cazurile în care o dublă-atingere este în mod evident neintenționată”, a transmis UEFA.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Cine câștigă finala barajului pentru Conference League?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
8:36

Costel Gâlcă, mesaj direct pentru Daniel Pancu. Ce a spus despre viitorul lui, după plecarea de la Rapid

8:28

Kyros Vassaras ar putea pleca de la CCA. Variantele luate în calcul pentru înlocuire: “Se discută foarte serios”

8:25

Daniel Pancu, blocat din drumul spre Rapid! Cum vrea CFR Cluj să dea peste cap mutarea

8:18

“Avem mari speranţe în el”. Mihai Stoica a anunţat o revenire importantă la FCSB, pentru sezonul viitor

8:00

În Formula 1, fiecare secundă și picătură contează. Analiza lui Adrian Georgescu după Marele Premiu al Canadei

23:52 25 mai

Vasile Mogoş, în lacrimi după ultimul meci la Universitatea Craiova: “Am făcut o promisiune”

1 Răzvan Lucescu își negociază plecarea de la PAOK. Cu ce club din Turcia a bătut palma 2 Patronul din Liga 1 și-a dat antrenorul afară și i-a plătit 800.000 de euro! 3 Andrei Nicolescu a anunțat două transferuri la Dinamo 4 Pierdere mare pentru FCSB: e OUT cu Dinamo! Gigi Becali: “Echipa se știe în mare” 5 Dezastru pentru o echipă din Liga 1: e aproape de faliment: „Ar fi o minune să joace și la anul” 6 CCA a ales arbitrul barajului Conference League, Dinamo – FCSB
Citește și