Newcastle – PSG 4-1 şi FC Porto – Barcelona 0-1, în Liga Campionilor. Toate rezultatele unei seri spectaculoase

Alex Masgras Publicat: 5 octombrie 2023, 0:00

Grupele UEFA Champions League

Newcastle - PSG / Profimedia

Newcastle – PSG 4-1 şi FC Porto – Barcelona 0-1 au fost meciurile serii în Liga Campionilor. Etapa a doua a continuat miercuri seară cu mai multe meciuri interesante.

Primele întâlniri au avut loc de la 19:45. Antwerp a primit vizita celor de la Şahtior, în timp ce Atletico Madrid a jucat pe teren propriu cu Feyenoord. De la ora 22:00, Newcastle a făcut spectacol cu PSG, în timp ce Barcelona s-a impus la Porto.

• Steaua Roşie Belgrad – Young Boys 2-2

Min. 90: Newcastle – PSG 4-1! Fabian Schar a înscris un gol superb. Donnarumma, fără replică.

Min. 90+6: Celtic – Lazio 1-2! După ce scoţienii au avut un gol anulat de VAR în minutul 81, Lazio a dat lovitura prin Pedro în prelungiri.

Min. 90+2: Leipzig – Manchester City 1-3! După ce i-a pasat decisiv lui Julian Alvarez la golul al doilea, Jeremy Doku a înscris chiar din pasa argentinianului.

Min. 89: Steaua Roşie Belgrad – Young Boys 2-2! Bukari restabileşte egalitatea pe finalul meciului de la Belgrad.

Min. 84: Leipzig – Manchester City 1-2! Julian Alvarez îi readuce pe „cetăţeni” în avantaj.

Min. 60: Steaua Roşie Belgrad – Young Boys 1-2! Itten a transformat de la 11 metri.

Min. 56: Newcastle – PSG 3-1! Parizienii au redus din diferenţă după reuşita lui Lucas Hernandez, care a înscris după o pasă magnifică a lui Warren Zaire-Emery.

Min. 50: Newcastle – PSG 3-0! Longstaff a înscris în debutul reprizei secunde, cu un şut din unghi.

Min. 48: Steaua Roşie Belgrad – Young Boys 1-1! Ugrinic a restabilit egalitatea la Belgrad.

Min. 48: Leipzig – Manchester City 1-1! Lois Openda a restabilit egalitatea în meciul cu campioana Europei.

Min. 45+1:  FC Porto – Barcelona 0-1! Introdus în locul lui Robert Lewandowski, care s-a accidentat în minutul 34, Ferran Torres a deschis scorul în prelungirile primei reprize din pasa lui Gundogan.

Min. 42: Newcastle – PSG 2-0! Dan Burn a marcat, după ce a trimis în poartă cu capul din centrarea lui Bruno Guimaraes. PSG, fără şut pe poartă până acum.

Min. 37: Steaua Roşie Belgrad – Young Boys 1-0! Cherif Ndiaye a deschis scorul în meciul de la Belgrad.

Min. 29: Celtic – Lazio 1-1! Lazio a restabilit egalitatea prin Matia Vecino, care a înscris din pasa lui Alessio Romagnoli.

Min. 25: Leipzig – Manchester City 0-1! phil Foden a deschis scorul pentru campioana Europei din pasa lui Rico Lewis.

Min. 17: Newcastle – PSG 1-0! Almiron a deschis scorul pe St. James’ Park, după o fază care a pornit de la Marquinos, care a făcut o eroare uriaşă. Almiron a marcat primul gol al „coţofenelor” după 20 de ani.

Min. 12: Celtic – Lazio 1-0! Furuhashi a deschis scorul pe Celtic Park.

Update 22:00: Au început celelaşte meciuri din Champions League.

Fluier final în primele două meciuri ale serii! Antwerp – Şahtior 2-3 şi Atletico Madrid – Feyenoord 3-2.

Min. 90+7: Antwerp – Şahtior 2-3! Final nebun! Toby Alderweireld a ratat o lovitură de la 11 metri chiar la ultima fază a meciului.

Min. 76: Antwerp – Şahtior 2-3! Danylo Sikan o aduce în avantaj pe Şahtior, după o eroare colosală a portarului Jean Butez.

Min. 71: Antwerp – Şahtior 2-2! Yaroslav Rakitskyi a restabilit egalitatea.

Min. 48: Atletico – Feyenoord 3-2! Alvaro Morata o aduce pe Atletico în avantaj, după ce a înscris din centrarea lui Nahuel Molina.

Min. 48: Antwerp – Şahtior 2-1! Danylo Sikan a redus din diferenţă.

Min. 45+4: Atletico – Feyenoord 2-2! Antoine Griezmann a restabilit egalitatea înainte de pauză.

Min. 34: Atletico – Feyenoord 1-2! David Hancko l-a învins din două încercări pe Oblak, iar olandezii sunt din nou în avantaj.

Min. 34: Antwerp – Şahtior 2-0! Michael-Ange Balikwisha a marcat din pasa lui Arthur Vermeeren.

Min. 14: Atletico – Feyenoord 1-1! Alvaro Morata a restabilit egalitatea.

Min. 7: Atletico – Feyenoord 0-1! Hermoso a trimis în propria poartă o minge apărată în primă fază de Oblak.

Min. 3: Antwerp – Şahtior 1-0! Arbnor Muja a deschis rapid scorul cu un şut din interiorul careului.

Update 19:45: Au început meciurile Atletico Madrid – Feyenoord şi Antwerp – Şahtior.

Newcastle va juca primul meci pe teren propriu în UEFA Champions League după 20 de ani. După remiza din prima etapă de pe San Siro cu AC Milan, „coţofenele” vor primi vizita finalistei din 2020, PSG.

Parizienii merg pe St. James’ Park după o victorie în prima etapă contra celor de la Borussia Dortmund. Tot de la ora 22:00, nemţii vor primi vizita lui AC Milan.

Un alt meci interesant va avea loc pe Estadio do Dragao, acolo unde FC Porto va primi vizita celor de la FC Barcelona. Catalanii vin după o primă etapă foarte bună cu Antwerp, scor 5-1, în timp ce FC Porto a câştigat meciul disputat în Germania cu Şahtior, scor 3-1.

Leipzig şi Manchester City se vor reîntâlni în UEFA Champions League. Ultima oară, „cetăţenii” s-au impus cu 7-0 în returul optimilor de finală din sezonul trecut UCL. Cu toate acestea, meciul de pe terenul lui Leipzig s-a încheiat la egalitate, scor 1-1.

Leipzig vine după un rezultat de egalitate înregistrat în weekend pe teren propriu cu Bayern Munchen, în timp ce Manchester City a pierdut deplasarea de pe terenul lui Wolverhampton.

Programul de miercuri din UEFA Champions League

Rezultatele de marţi din UEFA Champions League

0:09 Costel Gâlcă, după ce echipa lui a învins-o în prelungiri pe Rapid: „Puteam câștiga la 3 goluri diferență” 29
23:52
Basarab Panduru l-a atacat pe Dan Şucu: „Te faci de râs, te-ai trezit că nu vinzi mobilă aici!”
29
23:50
VIDEOPreston North End – Leicester City 0-3 a fost în AntenaPLAY. Oaspeţii au făcut spectacol total în Championship
29
23:41
„Nu trebuie să acordăm atenţie rezultatelor” Bogdan Lobonţ, reacţie surprinzătoare după Rapid – Universitatea Craiova 1-2
29
23:36
Mircea Lucescu, semnal de alarmă pentru Rapid: „E imposibil să câştigi aşa campionatul”! Sfatul pe care i l-a dat lui Dan Şucu!
29
23:00
Corona Braşov a scris istorie în voleiul românesc şi a câştigat titlul naţional
29
22:57
Scene halucinante după Rapid – Universitatea Craiova 1-2! Iacob a sărit să îl bată pe un suporter! Reacţia lui după incident
29
22:46
Universitatea Craiova a învins-o pe Rapid în prelungiri şi a urcat pe locul 2 în play-off! Cum arată acum clasamentul
29
22:37
Cum a fost surprinsă Diana Şucu după golul lui Rapid, în timp ce Daniel Niculae îl îmbrăţişa pe Dan Şucu
29
22:35
Rafael Nadal s-a calificat în optimi la Madrid. Gest de mare campion al „Matadorului”