Închide meniul

Lamine Yamal a scris istorie în UEFA Champions League! Puştiul minune de la Barcelona a stabilit un nou record

Viviana Moraru Publicat: 4 octombrie 2023, 22:45

Reclamă
Lamine Yamal a scris istorie în UEFA Champions League! Puştiul minune de la Barcelona a stabilit un nou record

Lamine Yamal, într-un meci la Barcelona/ Profimedia

Lamine Yamal, puştiul minune de la Barcelona, a scris istorie în UEFA Champions League. La doar 16 ani şi 83 de zile, mijlocaşul a devenit cel mai tânăr jucător care începe ca titular un meci din cea mai importantă competiţie inter-cluburi din Europa.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Lamine Yamal a fost titularizat de Xavi în partida din etapa a doua a grupelor UEFA Champions League. Barcelona s-a deplasat în Portugalia, pentru duelul cu Porto.

Lamine Yamal a scris istorie în UEFA Champions League, alături de Barcelona

Lamine Yamal a stabilit astfel un nou record, după titularizarea din meciul cu lusitanii. Puştiul minune al catalanilor a depăşit performanţa lui Celestine Babayaro, din urmă cu 29 de ani, care la acel moment, era cel mai tânăr titular dintr-un meci de UEFA Champions League.

Babayano avea 16 şi 86 de zile, cu trei mai multe decât Lamine Yamal, atunci când a fost titular pentru Anderlecht, la un meci din 1994.

Reclamă
Reclamă

De altfel, Lamine Yamal devenise deja cel mai tânăr jucător al Barcelonei, care joacă într-un meci de UEFA Champions League. Mijlocaşul a bifat 23 de minute în meciul din prima etapă, cu Antwerp.

Lamine Yamal a fost crescut în Academia celor de la Barcelona, fiind promovat la prima echipă în vara acestui an. Tânărul mijlocaş a bifat deja nouă meciuri, în actualul sezon, pentru catalani, reuşind să ofere două assist-uri.

Lamine Yamal şi-a prelungit contractul cu Barcelona

Lamine Yamal şi-a prelungit contractul cu FC Barcelona. Puștiul minune din echipa lui Xavi a impresionat pe toată lumea grație evoluțiilor sale, iar catalanii s-au asigurat acum că nu îl vor pierde.

Reclamă

În decursul zilei de 2 octombrie, oficialii de la FC Barcelona au anunțat prelungirea contractului cu tânărul fotbalist. Jucătorul a avut un rol important și în ultimul meci al Barcelonei, cu Sevilla, după ce a trimis o minge dificilă, pentru adversari în careu, fază la capătul căreia Sergio Ramos a trimis balonul în propria poartă.

Oficialii grupării blaugrana l-au răsplătit pe Lamine Yamal cu o prelungire a contractului până în vara anului 2026. De asemenea, aceștia i-au pus o clauză de reziliere de un miliard de euro, o sumă astronomică pentru orice fotbalist din lume!

În acest sezon, Yamal a devenit cel mai tânăr fotbalist care a fost titular într-un meci pentru FC Barcelona, la doar 16 ani și 38 de zile. De asemenea, tot în acest sezon, a devenit cel mai tânăr marcator din istoria echipei naționale a Spaniei, grație reușitei din meciul cu Georgia.

La doar 16 ani, spaniolul este cotat la suma de 25 de milioane de euro, potrivit site-ului de specialitate Transfermarkt.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va ajunge Cristiano Ronaldo la borna 1.000 de goluri marcate în carieră?

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
0:44 17 apr.

„A fost ultimul meci cu Real în Liga Campionilor?” Răspunsul lui Carlo Ancelotti! Ce a spus de viitor

0:24 17 apr.

„O noapte istorică” Declan Rice, după ce Arsenal a eliminat-o pe Real Madrid: „Vrem trofeul”

0:00 17 apr.

Arsenal – PSG și Barcelona – Inter, în semifinalele Champions League! Dueluri „de foc” pentru marea finală

23:55

Real Madrid – Arsenal 1-2 și Inter – Bayern Munchen 2-2! Deţinătoarea trofeului, OUT din Ligă!

23:48

Lautaro Martinez a înscris în Inter – Bayern Munchen şi a atins o bornă impresionantă!

23:26

Harry Kane a deschis scorul în Inter – Bayern Munchen! Cifre uriaşe pentru starul englez

1 Turcii anunță că Aaron Boupendza ar fi fost ucis! Cine urmează să fie arestat 2 Dinamo a câștigat procesul cu Vasile Șiman! Ce se întâmplă cu ieșirea din insolvență 3 „Era în depresie” Discurs furibund după moartea lui Aaron Boupendza: „L-aţi distrus” 4 Lovitura încercată de Gigi Becali pe piaţa transferurilor! Vrea la FCSB un internaţional român! 5 „Nu au obținut nicio victorie!” Vasile Șiman, prima reacție după ce a pierdut procesul cu Dinamo 6 Aaron Boupendza a murit la 28 de ani! Fostul atacant al Rapidului a căzut de la etajul 11, în China
Citește și