Închide meniul

Luis Enrique a dat verdictul după PSG – Dortmund 2-0: “Kylian Mbappe e cel mai bun jucător din lume! E un lider”

Valentin Pîrcălabu Publicat: 20 septembrie 2023, 10:17

Luis Enrique a dat verdictul după PSG – Dortmund 2-0: Kylian Mbappe e cel mai bun jucător din lume! E un lider

Profimedia

Luis Enrique a dat verdictul după PSG – Dortmund 2-0. Antrenorul parizienilor a spus că Mbappe este, la momentul actual, cel mai bun jucător din lume şi că e o plăcere să îl aibă în vestiar.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Kylian Mbappe a marcat un gol în victoria pe care PSG a obţinut-o cu Borussia Dortmund, în prima etapă a Ligii Campionilor. Evoluţia lui Mbappe l-a încântat pe Luis Enrique.

Luis Enrique a dat verdictul după PSG – Dortmund 2-0

“Pentru mine, Kylian este cel mai bun fotbalist din lume. Ce mă impresionează foarte mult este calitatea sa umană. Este o plăcere să îl ai în vestiar. E un lider și are mereu zâmbetul pe buze.

Mi-a plăcut aproape tot la acest meci. Intensitatea, viteza și controlul mingii în primele 75 de minute. Este o seară perfectă pentru mine. Ne-am concentrat și am arătat că suntem cei mai buni. Ei nu au puterea de a marca. Sunt o echipă puternică care se apără bine“, a spus Luis Enrique după PSG – Dortmund 2-0.

În derby-ul serii, PSG a reuşit să o învingă pe Borussia Dortmund. Kylian Mbappe a deschis scorul în minutul 49 şi a ajuns la cifre fabuloase în Liga Campionilor. În 52 de partide are 35 de goluri şi 26 de pase decisive! A fost nebunie totală în Lazio – Atletico Madrid după ce portarul gazdelor, Provedel, a înscris cu o lovitură de cap în minutul 90+5.

Reclamă
Reclamă

Kylian Mbappe a ajuns la 35 de goluri marcate pentru PSG în UEFA Champions League şi a egalat recordul lui Thiery Henry la numărul de goluri marcate de un jucător francez pentru o echipă în cea mai tare competiţie intercluburi. Mbappe se află pe locul 2 în acest clasament, la distanţă considerabilă de Karim Benzema. Acesta a reuşit să marcheze 73 de goluri pentru Real Madrid.

Toate rezultatele înregistrate în meciurile de marţi seară, din grupele Champions League

  • Young Boys – RB Leipzig 1-3
  • AC Milan – Newcastle 0-0
  • Manchester City – Steaua Roşie Belgrad 3-1
  • Barcelona – Antwerp 5-0
  • Feyenord – Celtic 2-0
  • Lazio – Atletico Madrid 1-1
  • PSG – Borussia Dortmund 2-0
  • Șahtior Donețk – FC Porto 1-3
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Este Istvan Kovacs cel mai bun arbitru român din istorie?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
23:43

EXCLUSIVDenis Alibec sună adunarea înaintea meciului cu Austria! Obiectivul tricolorilor : “Vom da totul”

23:33

Vasile Miriuţă a găsit vinovaţii pentru retrogradarea echipei sale! Şi-a anunţat plecarea: “E greşeala lor”

23:30

Ianis Zicu nu şi-a putut stăpâni lacrimile după ce Metaloglobus a promovat: “Niciodată nu m-am bucurat aşa”

23:20

Mihai Bordeianu a izbucnit lacrimi! Fostul campion al României s-ar putea retrage: “Să ne uităm în oglindă”

22:48

Metaloglobus – Poli Iași 1-0. Echipa lui Ianis Zicu a promovat în Liga 1. Dezastru pentru moldoveni

22:15

Max Verstappen riscă să fie suspendat după ciocnirea cu George Russell, din Marele Premiu al Spaniei

1 FotoLuis Enrique, omagiu emoţionant pentru fiica lui decedată după ce a câştigat Liga Campionilor cu PSG! 2 FotoReacţia iubitei lui Istvan Kovacs după ce arbitrul român a condus de la centru finala Ligii Campionilor! 3 Charles Leclerc, replică pentru Max Verstappen! Olandezul a vrut penalizarea pilotului de la Ferrari 4 Mesajul FRF pentru Istvan Kovacs! Au reacţionat imediat după finala PSG-Inter+Gestul arbitrului din finalul meciului 5 Genoa a anunţat transferul oficial al lui Nicolae Stanciu. Mesaj superb în limba română 6 Nota pe care a primit-o Istvan Kovacs în L`Equipe! 10 pentru Doue şi Luis Enrique, după PSG – Inter 5-0
Citește și