Închide meniul

Luis Enrique, mesaj uluitor la primul meci fără Kylian Mbappe în Liga Campionilor: “A fost mai rău decât o naștere!”

Alex Ioniță Publicat: 19 septembrie 2024, 9:28

Comentarii
Luis Enrique, mesaj uluitor la primul meci fără Kylian Mbappe în Liga Campionilor: A fost mai rău decât o naștere!

Profimedia

Luis Enrique, antrenorul de la PSG, a transmis un mesaj uluitor la primul meci fără Kylian Mbappe în Liga Campionilor. Tehnicianul nu s-a ferit de cuvinte, la conferința de presă de la finalul partidei.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

PSG a debutat în noul sezon de Liga Campionilor cu o victorie, scor 1-0, în fața Gironei. A fost primul meci în cea mai importantă competiție continentală fără Kylian Mbappe, care a plecat în perioada de mercato din vară la Real Madrid.

Luis Enrique, mesaj uluitor la primul meci fără Kylian Mbappe în Liga Campionilor

PSG a câștigat partida grație unui autogol al portarului Gazzaniga, venit în minutul 90 al duelului de pe Parc des Princes.

După meci, chiar dacă victoria a venit chinuit, Luis Enrique și-a lăudat jucătorii. Totuși, antrenorul lui PSG a transmis faptul că duelul a fost mai dificil „decât o naștere”.

“(n.r. despre jucătorii lui PSG) Au arătat același spirit de câteva luni. Nimeni nu se dă bătut până la final. Am înscris în ultimul minut, ceea ce ne-a dat un moment de respiro. (n.r. despre progres) Ăsta e obiectivul nostru! Dacă vorbim despre merite, cred că am meritat să câștigăm.

Reclamă
Reclamă

Meciul a fost dificil! Am spus că a fost mai greu decât o naștere, cu tot respectul. Cred că am fost superiori, dar Girona ne-a amețit!

La pauză am spus că dacă nu presăm o să avem de suferit. Am avut obligația de a câștiga și a fost foarte greu. Pentru asta, o felicit pe Girona”, a spus Luis Enrique, citat de marca.com.

Kylian Mbappe, primul gol în Champions League pentru Real Madrid

Kylian Mbappe a marcat primul său gol în Champions League, în tricoul lui Real Madrid. Starul francez a deschis scorul pentru „galactici” în duelul cu Stuttgart.

Reclamă

Kylian Mbappe a ajuns la nu mai puţin de patru goluri marcate la Real Madrid, în trei meciuri. Starul francez a semnat cu echipa de pe Santiago Bernabeu în vară, după despărţirea de PSG.

Real Madrid a primit vizita celor de la Stuttgart, în primul meci din faza grupei de Champions League. Prima repriză a fost un echilibrată, germanii având o ocazie uriaşă. În minutul 29, şutul puternic al lui Deniz Undav a fost deviat în bară de fundaşii madrilenilor.

Ulterior, în minutul 36, arbitrul Halil Umut Meler a dictat penalty, după un duel între Jude Bellingham şi Maximilian Mittelstadt. După consultarea VAR-ului, centralul a revenit asupra deciziei sale şi nu a mai dictat penalty.

Ulterior, după doar 21 de secunde scurse din repriza a doua, Kylian Mbappe a ieşit la rampă. Starul francez a punctat cu o reluare din faţa porţii, din pasa lui Rodrygo.

Starul francez a ajuns astfel la cinci goluri marcate pentru Real Madrid, în şapte meciuri jucate, în toate competiţiile. La doar două minute distanţă după ce a marcat, Mbappe a avut o ocazie uriaşă. Şutul său periculos din interiorul careului a fost respins in extremis de portarul lui Stuttgart.

Fanii lui Real Madrid au reacţionat imediat pe contul oficial de Twitter al echipei, după golul marcat de Kylian Mbappe: „E incredibil”, „Alt motiv pentru care e cel mai bun”, „Şi e doar începutul”, au fost doar câteva dintre reacţiile suporterilor madrilenilor.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Pe cine vrei selecţionerul României?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
0:26
Barcelona – Valencia 6-0! Catalanii, recital pe Estadi Johan Cruyff
0:05
Jucătorii de la FCSB, băgaţi în şedinţă chiar pe gazon, după remiza cu Csikszereda: “E ultima oară când se întâmplă”
23:39 14 sept.
Elias Charalambous a reacționat, după 1-1 cu Csikszereda: „Să promitem mai puțin și să arătăm pe teren”
23:27 14 sept.
“Nu mai ştiu cu cine să joc” Gigi Becali anunţă un transfer după Csikszereda – FCSB 1-1: “Asta ne trebuie”
23:16 14 sept.
Gigi Becali și-a „mitraliat” echipa după 1-1 cu Csikszereda: „Jucătorii în care îmi puneam baza nu mai fac nimic”
23:07 14 sept.
“Am pierdut un an!” Gigi Becali, la pământ după Csikszereda – FCSB 1-1: “Cum să mai ajungi în play-off?”
1 UPDATEMirel Rădoi, întins pe jos în vestiar după criza nervoasă din meciul cu Farul! Medicii au intervenit imediat 2 Antrenorul lui Alanyaspor s-a convins. Mesaj după debutul lui Ianis Hagi: “Au contribuit foarte mult” 3 Carlo Ancelotti a numit singura echipă de club pe care ar mai antrena-o 4 VideoIanis Stoica a văzut roşu, dar a fost salvat de VAR! Guimaraes, gol din lovitura liberă provocată de român 5 FotoCe a postat Ianis Hagi după debutul său la Alanyaspor. Românul a fost decisiv la victoria echipei 6 Csikszereda – FCSB 1-1. Campioana României, rezultat rușinos pe terenul nou promovatei
Citește și