“O noapte istorică” Declan Rice, după ce Arsenal a eliminat-o pe Real Madrid: “Vrem trofeul”

Bogdan Stănescu Publicat: 17 aprilie 2025, 0:24

Comentarii
O noapte istorică Declan Rice, după ce Arsenal a eliminat-o pe Real Madrid: Vrem trofeul

Declan Rice, în meciul cu Real Madrid / Profimedia Images

Declan Rice a spus după ce Arsenal a eliminat-o pe Real Madrid din Liga Campionilor că obiectivul “tunarilor” în cea mai importantă competiţie intercluburi este trofeul.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Declan Rice a marcat două goluri superbe, ambele din lovitură liberă, în tur. Arsenal a trecut de Real Madrid cu scorul general de 5-1. În tur a fost 3-0 pentru echipa lui Arteta, iar la retur Arsenal a câştigat cu 2-1.

“Un club istoric” Declan Rice vrea trofeul Ligii Campionilor după ce Arsenal a eliminat-o pe Real Madrid

Declan Rice a fost implicat la un duel în careu cu Mbappe în prima repriză a meciului. Centralul a dictat iniţial penalty, dar după consultarea VAR a întors decizia şi a dat offside. A anulat şi cartonaşul galben pe care i-l dăduse lui Declan Rice.

Este o seară atât de specială, un club istoric. Avem obiectivul de a juca cel mai bine și de a câștiga competiția. Am avut atât de multă încredere și convingere încă din tur și am venit aici ca să câștigăm meciul. Știam că o să suferim, dar știam și că o să câștigăm. Aveam asta în minte și apoi am făcut-o în realitate. Ce seară!

Știam când am semnat cu acest club că este pe un drum ascendent. A fost greu în Premier League, dar în această competiție am mers incredibil de bine. Acest club va face lucruri speciale în următorii ani – avem încredere în acest antrenor și avem jucători ca Lewis-Skelly care vin din urmă. Un mix grozav. Urmează PSG, care este o echipă uimitoare.

Reclamă
Reclamă

(n.r: despre duelul cu Mbappe din careu) Știam că nu este un penalty. Am avut brațul pe el, dar trebuie să faci asta în careu. Sunt un tip cinstit, i-am spus (n.r: lui Mbappe) că nu este un pix, aș fi recunoscut dacă l-aș fi dat jos. A căzut la pământ și am fost încrezător că faza se va întoarce. A trebuit să rămânem calmi, deoarece am fost un pic naivi, dar e o noapte istorică pentru club. Foarte special”, a spus Declan Rice imediat după meci pentru TNT Sports, potrivit skysports.com.

Arsenal – PSG și Barcelona – Inter, în semifinalele Champions League! Dueluri „de foc” pentru marea finală

Real Madrid – Arsenal 1-2 și Inter – Bayern Munchen 2-2 au fost duelurile serii din returul sferturilor Champions League. Real Madrid a visat la o remontada istorică, după ce Arsenal s-a impus cu un categoric 3-0 în meciul tur de pe Emirates.

Tot Arsenal a deschis scorul şi în retur, Vinicius egalând în finalul meciului. Deţinătoarea trofeului, Real Madrid, e OUT din Liga Campionilor. În celălalt meci al zilei, Bayern Munchen a condus cu 1-0, Inter a întors scorul, marcând prin Lautaro Martinez şi Pavard, iar Dier a dus scorul la 2-2. Insuficient pentru ca Bayern Munchen să se califice. Arsenal şi Inter merg în semifinalele Ligii Campionilor.

Reclamă

Arsenal – PSG și Barcelona – Inter, în semifinalele Champions League! Dueluri „de foc” pentru marea finală

S-au stabilit meciurile din semifinalele UEFA Champions League. Arsenal – PSG și Barcelona – Inter sunt duelurile „de foc” din următoarea fază a competiției.

PSG și Barcelona și-au asigurat calificarea în penultimul act al UEFA Champions League încă de marți seară. Echipa din capitala Franței a trecut, în sferturi, de Aston Villa, cu scorul general de 5-4. De cealaltă parte, catalanii au eliminat-o pe Borussia Dortmund, cu 5-3, la general.

În seara de miercuri, Arsenal a eliminat-o pe Real Madrid. Vedetele lui Carlo Ancelotti nu au reușit „remontada”, scorul final al partidei retur fiind de 1-2. Astfel, „tunarii” au obținut „biletul” pentru semifinale, după 5-1 la general. În tur, englezii s-au impus cu 3-0.

De cealaltă parte, Inter a primit vizita celor de la Bayern Munchen, în manșa retur a „dublei” din sferturi. În tur, italienii s-au impus cu scorul de 2-1. Echipa din Milano a obținut calificarea în semifinale după un meci „nebun”, încheiat cu scorul de 2-2.

Toate rezultatele din sferturile UEFA Champions League:

  • PSG – Aston Villa: 3-1 și 2-3 (5-4, la general)
  • Barcelona – Borussia Dortmund: 4-0 și 1-3 (5-3, la general)
  • Bayern – Inter: 1-2 și 2-2 (3-4, la general)
  • Arsenal – Real Madrid: 3-0 și 2-1 (5-1, la general)
Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Cine va câştiga titlul în Premier League, în acest sezon?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
23:58 28 apr.

Record absolut în UEFA Champions League! Nu s-a mai întâmplat niciodată în istorie așa ceva

23:57 28 apr.

PSG – Bayern 5-4. Victorie fantastică pentru deținătoarea trofeului! Urmează un retur de foc la Munchen

23:11 28 apr.

Jucătorii lui Bayern fac scandal! De ce a fost dat penalty, deși mingea nu l-a lovit direct în mână pe Davies

22:49 28 apr.

Diego Maradona, selecționerul: costume stil „Goodfellas”, două ceasuri și o promisiune „nebună”

22:39 28 apr.

Veste uriaşă dată de Radu Miruță pentru Steaua. Ce companii private se implică să ducă echipa în Liga 1

22:38 28 apr.

Harry Kane a scris istorie în PSG – Bayern! Atacantul englez, bornă unică în istoria UEFA Champions League

1 Antrenorul care i-a spus “Da” lui Gigi Becali şi e gata să semneze cu FCSB: “E deja la Bucureşti” 2 Gigi Becali, ultimele detalii despre noul antrenor de la FCSB: “El e norocosul” 3 Florin Tănase a numit antrenorul pe care îl vrea la FCSB: “A avut rezultate incredibile” 4 Radu Drăguşin pleacă în Germania. Şi-a dat acordul pentru un transfer de 20 de milioane de euro! 5 Vestea pe care o așteptau toți fanii Interului! Decizia luată de Procuratură, în scandalul cu arbitraje 6 Transfer de ultimă oră anunțat de Gigi Becali! Pe cine aduce la FCSB
Citește și